Problém s útokmi nebezpečných psov riešili aj v susednej Viedni. Zmeny zákonov na to nepotrebovali.
BRATISLAVA, VIEDEŇ. „Vodičák“ na bojového psa stačil vo Viedni na to, aby skoncovali s útokmi nebezpečných plemien na ľudí. Tvrdí to vedúci viedenského veterinárneho úradu Walter Reisp.
O podobné, hoci výrazne prísnejšie obmedzenie chovu psov, sa teraz pokúša obec Malinovo pri Bratislave.
Bratislavský magistrát niečo podobné nechystá. Počká si na zmenu zákona, ktorú pripravuje ministerstvo pôdohospodárstva. Mesto tak zatiaľ môže iba značkami a ceduľami zakázať vstup psom na vyhradené miesta. Mestské časti zase vedú zoznamy psov, zakazovať jednotlivé plemená však nemôžu.
"Súčasný zákon dáva možnosť obci a mestu upraviť nariadenie, kde je voľný pohyb psa zakázaný alebo, kde je vstup so psom zakázaný," vraví hovorca ministerstva pôdohospodárstva Peter Hajnala.
Vo Viedni o povinnom preukaze pre dvanásť plemien psov rozhodli v referende v roku 2010, za bolo 90 percent. Majitelia potom mali rok na to, aby si preukaz vybavili. „V roku 2012 už nedošlo k žiadnemu ťažkému zraneniu,“ vraví Reisp.
Nemôže ho mať každý
Bojové psy
Viedeň
- 90tisíc psov žije podľa
odhadov vo Viedni, - 52tisíc ich úrady evidujú,
- 4000 je bojových; majiteľ musí absolvovať testy,
- teoretická časť – majitelia sa musia naučiť 150 otázok, na teste dostanú 30; správne musia odpovedať na 24,
- praktická časť: pes musí ukázať , že rešpektuje pána aj okoloidúcich:
- pes musí počas prechádzky mestom zvládnuť stretnutie: s ostatnými psami, s bežcami, s cyklistami a korčuliarmi, s kočíkmi
s deťmi, s vozíčkarmi , s ľuďmi v MHD, - pes musí ukázať, ako vie čakať pred obchodom, prejsť davom, detským ihriskom, kde lietajú lopty
Nebezpečného psa vo Viedni nesmie mať hocikto. Chovateľ napríklad nemôže byť odsúdený za násilný trestný čin, drogy, ani za týranie zvierat.
„Musí byť starší ako 16 rokov, musí mestu platiť poplatky a mať poistenie zodpovednosti za škodu v sume 750tisíc eur,“ vraví Reisp.
Na bojového psa tiež treba absolvovať špeciálne testy. Z 30 otázok musia správne odpovedať na štyri pätiny.
„Majiteľ musí preukázať aj to, že dokáže nasadiť psovi košík, dať ho na vôdzku, že dokáže skontrolovať psovi laby, uši a zuby, čo je prejavom toho, že medzi psom a jeho držiteľom existuje dôvera,“ opisuje viedenský ombudsman pre zvieratá Hermann Gsandtner.
Psa testujú aj v uliciach. „Ako reaguje na iných psov, na rýchlo sa pohybujúcich ľudí, napríklad deti a cyklistov. Či dokáže ísť v električke a ako pri tom všetkom poslúcha majiteľa,“ vraví Gsandtner.
Skúšky doteraz splnilo štyritisíc majiteľov. Reparát môžu dostať iba raz, inak si psa nechať nemôžu.
Polícia tak podľa Reispa už odobrala asi 14 psov a hoci sa niektorí majitelia odvolali, úspešní vraj neboli.
Zákon mení i Slovensko
Zmeny chystá i slovenská vláda po tom, čo stafordširský teriér v lete zabil svoju opatrovateľku. Novelu zákona o chove psov by mali na najbližšej schôdzi dostať poslanci.
Preukaz si budú podľa nej musieť vybaviť majitelia štrnástich plemien. Čakajú ich testy i výcvik, podrobnosti zatiaľ známe nie sú.
Na rozdiel od Viedne novela neurčuje, že by takéhoto psa nemohli chovať trestanci.
Viedeň a Slovensko sa líši aj v tom, ktoré plemená považujú za nebezpečné. V slovenskom zozname chýba rotvajler i bullteriér, vo viedenskom zase veľké ovčiaky.
Úrady tvrdia, že ho zostavili podľa útokov psov. V rakúskej metropole viedol stafordširský teriér, ktorý tam patrí medzi najrozšírenejšie bojové psy.
Na Slovensku podľa kynológov najviac útočia krížence, preto by podľa nich treba obmedziť ich párenie.
Vo Viedni sa obmedzenia týkajú len krížencov nebezpečných plemien. Odborníci však argumentujú, že niekedy je ich ťažké rozoznať.
„Stretli sme sa s takými komplikovanými prípadmi,“ priznáva Reisp. Psa si preto pozreli dvaja veterinári.
V Malinove psy aj strieľajú, starostka preto chce, aby o niektorých plemenách rozhodli susedia. Viac tu:
Výcvik bude povinný.
FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Neprihlásených majiteľov nájde polícia, hrozia im aj pokuty
Hovorí vedúci veterinárneho úradu pri viedenskom magistráte WALTER REISP.
Sú aj vo Viedni stále viac populárne bojové plemená?
"Áno, je to módny trend, špeciálne čo sa týka amerického stafordširského teriéra. Ale zavedením povinného preukazu sa snažíme ísť proti tomuto trendu."
Hlavným cieľom je však eliminovať útoky, podarilo sa to?
"V roku 2012 nedošlo k žiadnemu ťažkému zraneniu."
Myslíte, že sa prihlásili všetci majitelia bojových plemien?
"Majitelia mali lehotu jedného roka, aby získali toto oprávnenie, momentálne je vydaných vyše 4000 oprávnení na vedenie psa. Čo sa týka neprihlásených, na základe prísnych policajných kontrol predpokladáme, že ich nebude veľa."
Ako ste vyberali tieto plemená? Na Slovensku je totiž zoznam dosť odlišný, veterinári pritom majú iné údaje ako polícia.
"Boli určené na základe štatistického skúmania prípadov, kedy pohrýzli človeka, alebo iného psa, respektíve kde je aj potenciálne nebezpečenstvo nezvládnutia plemien v dôsledku nedodržiavania predpisov. Na štatistike viedenská veterinárna služba spolupracuje s políciou."
Ktoré plemeno najviac útočilo?
"Jednoznačne americký stafordširský teriér, ale ten má spomedzi bojových plemien vo Viedni najväčšiu populáciu."
Na Slovensku chceli zakázať bandoga. Vo vašom zozname nie je, prečo?
"Neviem o tom, že by niekto choval takéto plemeno. Ale pokiaľ by bolo potrebné rozšíriť zoznam plemien, vieme ho veľmi rýchlo aktualizovať."
Vzťahujú sa pravidlá aj na krížencov?
"Platia latia pre 12 rás aj pre zmiešané rasy týchto rás medzi sebou a s inými plemenami."
Dokážu ich veterinári rozlíšiť?
"Rozhoduje o tom úradný veterinár. Nie je to vždy ľahké, ale je to naša povinnosť. Stretli sme sa s takými komplikovanými prípadmi, ale riešili sme to tak, že o tom rozhodovali dvaja kolegovia súčasne."
Čo sa stane, keď niekto odmietne robiť skúšky, alebo ich neurobí a psa sa nechce vzdať?
"Nie je to ako pri vodičskom preukaze, skúšku možno opakovať iba jediný krát a v prípade neúspechu nesmiete takéhoto psa držať. Pokiaľ by držiteľ psa neurobil skúšky úspešne, alebo by sa im odmietol podrobiť, nasleduje pokuta. Pokiaľ by existovalo riziko, že by takýto pes mohol spôsobiť zranenie, polícia je oprávnená odobrať takéhoto psa a úradne prepadne. Už sme mali viacero takýchto prípadov, približne 14."
Predpokladám, že sa voči tomu majitelia psov odvolali...
"Rakúsky právny poriadok umožňuje možnosť odvolania, boli také pokusy, ale nikto nebol úspešný."
Museli ste pre zavedenie preukazu na vodenie psa meniť zákon? To je totiž potrebné na Slovensku.
"Rakúsko má deväť spolkových krajín a táto problematika, ktorá je na úrovni bezpečnostných a policajných opatrení, sa rieši na úrovni jednotlivých spolkových krajín. Takže je to riešené krajinským zákonom, nemusel sa tým zaoberať federálny parlament."
Martina Hilbertová