Železnice na kritickej trati plánujú vybudovať nové zastávky s podchodmi. To však ešte môže trvať.
BRATISLAVA. Vlak na trati medzi bratislavskými štvrťami Trnávka a Ostredky v decembri opäť zrazil človeka. Päťdesiatnička je už jeho pätnástou obeťou za posledných sedem rokov. Toľko ich podľa autorov petície Ľudia pre ľudí zomrelo, keď si skracovali cestu cez koľaje.
Priechod cez koľaje medzi dvoma obytnými zónami chýba. Petíciu za jeho vybudovanie už podpísalo 5350 ľudí. Žiadajú riešiť aj ďalšie problémové úseky na trati. Vyšliapaných chodníčkov cez koľaje v úseku od Martinského cintorína k nákupnému centru Avion je niekoľko.
Hlavne študenti
„Nemajú vhodný priechod, a, žiaľ, musia využívať železničnú trať na cestu k blízkym, do nákupných centier či za kultúrou,“ hovorí autorka petície Beáta Šoltýsová, ktorej na koľajniciach zahynul syn. Hovorí, že podľa údajov z okolitých škôl denne cestu vlakom križuje 129 študentov, ktorí idú do školy, internátu či na prax.
Petíciu začali spisovať v roku 2010. „Komunikovali sme so železnicami aj s mestskou časťou Ružinov. Zistili sme, že projekty existujú, ale nikdy ich nezačali robiť,“ hovorí Šoltýsová.
Problém začali úrady riešiť už pred dvadsiatimi rokmi. S prípravou podchodu medzi Trnávkou a Ostredkami začal podľa starostu Ružinova Dušana Pekára (KDH) štátny dráhový úrad už v roku 1994. Podchod mal byť v násype pod traťou oproti krčme Kozmos. Z plánov však zišlo.
V roku 2009 vlak nabral autobus.
FOTO - TASR
Do súťaže nik nešiel
Trať
Problémové úseky
Ostredky – Trnávka
Ostredky – nákupné
centrum Kikakrižovatka Ivanská –
– Vrakunská – Trnavská
Teraz podchod plánujú urobiť Železnice SR, ktoré chcú na trati z Devínskej Novej Vsi až po Podunajské Biskupice vybudovať sedem nových zástavok. Ich súčasťou by pri zástavke MHD na Clementisovej a medzi nákupným centrom Kika a Hornbachom mali byť aj podchody.
Kedy ich však postavia, jasné nie je. Železnice totiž zatiaľ hľadajú len niekoho, kto urobí projektovú dokumentáciu. Tender na to za 520tisíc eur vyhlásili už vlani, no keď v júni otvorili obálky, zistili, že sa nikto neprihlásil. "Výsledkom bolo zrušenie súťaže," povedala hovorkyňa Železníc SR Martina Pavlíková. Súťaž opäť vyhlásili v decembri.
Ľudia z petičného výboru preto oslovili so žiadosťou o pomoc aj mesto. To peniaze na vybudovanie podchodov nemá. Primátor Milan Ftáčnik (blízky Smeru) však zastupiteľstvu sľúbil, že do apríla zistí, čo by sa dalo urýchliť.
Mesto rieši jedine „križovatku smrti“ na Ivanskej a Trnavskej, kde už došlo k zrážkam áut, ale aj autobusov s vlakmi. Dnes tam nie sú ani len závory, magistrát tam plánuje semafory i chodník pre chodcov. Územné rozhodnutie už mesto získalo. Stavať začne najskôr na budúci rok, ak budú peniaze.
Priecestie je jedným z najnebezpečnejších úsekov na Slovensku. Závory dali dole, lebo boli často poškodzované.
FOTO SME - ARCHÍV
Prečítajte si viac o priecestí. Jeho opravu odkladajú.
Nielen smrť, ale aj pokuta
Za prechod cez koľajnice môžu dať sankciu do tisíc eur.
BRATISLAVA. Polícia i železnice upozorňujú, že priechod cez koľaje je nielen nebezpečný, ale i zakázaný. "V tejto lokalite denno-denne prechádzajú občania cez traťové koľaje mimo vyznačených priestorov, čím nielenže ohrozujú svoju bezpečnosť, ale súčasne porušujú ustanovenia zákona," vraví hovorkyňa Železníc SR Martina Pavlíková. Podľa nej ide nielen o študentov, ale často i mamičky s kočíkmi.
Minulý rok preto policajti na trati z Nového Mesta k Podunajským Biskupiciam urobili dvanásť preventívnych akcií.
Policajti tam zistili 112 priestupkov, za ktoré dali pokuty, vraví bratislavská krajská policajná hovorkyňa Petra Hrášková. V celom kraji pritom rozdali za vstup na koľajnice dohromady 232 pokút.
No ani pokuty do tisíc eur ľudí od skratiek neodradia. Hrášková hovorí, že ohrozujú nielen svoj život, ale pri brzdení vlaku sa môžu zraniť aj cestujúci a personál. Celkovo vlani na koľajniciach v celom kraji zahynulo dvadsať ľudí vrátane samovrahov. him
Skratka.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ