Skriňové hodiny sa nehodili do obnoveného múzea v Starej radnici.
BRATISLAVA. Hodiny veľké ako skriňa, ktoré boli hlavným motívom detského filmu Kľúče od mesta, už návštevníci Bratislavy neuvidia.
Desiatky rokov boli súčasťou expozície mestského múzea v Starej radnici. Po nedávnej rekonštrukcii ich dali preč.
„Hodiny sa nehodia do súčasnej koncepcie expozície. Boli uložené do depozitára, teda verejnosť ich nikde vidieť nemôže,“ hovorí kurátorka Zuzana Francová.
Miesto pre ne nie je ani v bratislavskom Múzeu hodín v dome U dobrého pastiera, pretože sa tam nezmestia.
V depozite sú vraj teraz hodiny uložené a zabalené tak, že sa k nim nedá dostať. Hodiny roky stáli pri vstupe do bývalej expozície dejín vedľa mosadzného modelu mesta.
Cesta do minulosti
Fakty
Stará radnica
gotickú radnicu vybudovali
v 13. až 15. storočí spojením viacerých domovobnovenú ju sprístupnili
v lete 2011obnovili gotickú kaplnku
so stredovekou výzdobou, kamenné podlahy aj interiér tereziánskeho archívu či barokové schodiskosprístupnili aj vežu a suterén, kde boli predtým depozity
Vo filme, ktorý nakrúcali pred tridsiatimi rokmi, malý chlapec Ivan počas školskej exkurzie vojde do hodín a zabudne si tam čiapku.
Tým naruší chod času. Keď potom spolu so sestrou prejdú akýmikoľvek dverami, ocitnú sa vždy v inom storočí.
Film nakrútila režisérska dvojica Ján Zeman a Karol Spišák podľa príbehu spisovateľky Márie Ďuríčkovej. Premiéru mal v roku 1983. STV ho naposledy reprízovala v lete.
Chlapca z hodín hral Ľudovít Tóth, ktorému zostali pekné spomienky na spoluprácu s kamarátkou Klárou Pollertovou.
„Keďže som mal vtedy menej ako šesť rokov, veľa si z toho nepamätám. Spomínam si, že som si rozbil hlavu, keď sme sa počas filmovania bláznili.“
Neskôr bol Tóth ešte ako dieťa v múzeu na prehliadke a pohľad na hodiny mu nakrúcanie hneď pripomenul. Myslí si, že je škoda, že ich dali preč.
„Ale nedokážem vyhodnotiť dôvody, ktoré ich k tomu viedli.“
Tóth teraz riadi PR agentúru. Jeho filmová sestra herečka Pollertová je v skutočnosti sestrou známeho českého kanoistu a je manželkou herca Ivana Trojana.
Ukazovali aj hviezdy
Hodiny z 19. storočia ukazovali aj dátum, dni v týždni, mesiace a hviezdne znamenia. Pochádzajú z Kralúp nad Vltavou. Ako sa dostali do Bratislavy, nie je jasné.
Vo filmovom príbehu hodiny zostrojil pre grófa Esterházyho majster Gebgrecht, ktorý mal dielňu na Konventnej ulici za čias štúrovcov.
Hodiny zo zbierok múzea mesta Bratislavy.
FOTO – © ARCHÍV MMB
Z Filmu Kľúče od mesta.
FOTO - SLOVENSKÝ FILMOVÝ ÚSTAV – FOTOARCHÍV/RTVS
Stará radnica.
FOTO - SME