
Wang Yingšen (v popredí) prišiel na Slovensko pomôcť rozšíriť a propagovať čínske bojové umenie wušu. O jeho príchod sa zaslúžil jeho žiak Marek Školuda (v pozadí). FOTO – ARCHÍV
Na pozvanie športového klubu Wušu, ktorý pôsobí v Banskej Bystrici, je od 9. augusta na dlhodobom pobyte na Slovensku majster čínskeho bojového umenia wušu – Wang Yingšen. Mal by pomôcť pri jeho propagácii na Slovensku a zároveň učiť všetkých záujemcov, nielen v Banskej Bystrici, ale aj v Bratislave, kde sa onedlho vytvorí pobočka klubu.
Športový klub čínskeho wušu, zatiaľ jediný na Slovensku, vznikol v roku 1996 a jeho iniciátorom a zakladateľom bol Marek Školuda. „Po nástupe na vysokú školu, kde som študoval čínštinu a medzikultúrnu komunikáciu, som odišiel do Číny a tu som pod vedením majstra Wang Yingšena cvičil klasické čínske wušu a získal licenciu majstra 2. triedy. Vznikol nápad pozvať ho na Slovensko. Dúfam, že sa u nás zdrží minimálne tri roky. Chceme osloviť čo najviac záujemcov a z tých najlepších by sme neskôr chceli vytvoriť reprezentačný tím, ktorý by sa zúčastňoval na medzinárodných súťažiach,“ povedal Marek Školuda.
Uznávaný učiteľ i herec
Dvadsaťosemročný Wang Yingšen sa wušu venuje od svojich štyroch rokov. Študoval na pekingskej Univerzite telesnej výchovy a športu v odbore wušu a v súčasnosti je jedným z najrešpektovanejších učiteľov mladšej generácie. Je držiteľom 6. stupňa majstrovskej desaťčlennej stupnice. Desiaty stupeň sa udeľuje v Číne iba in memoriam. „Toto je iba jeho športová časť životopisu, ale zaujímavá je aj tá umelecká. Má za sebou viacero filmových projektov ako kaskadér a koordinátor bojových scén s hercami, ktorí sú známi aj v našich končinách – Jackie Chan či Jet Li. Vo viacerých filmoch bol aj ich dablérom,“ dodal Školuda.
„Zatiaľ čo som na Slovensku, mal som možnosť vidieť viacero zahraničných videokaziet, kde bolo propagované wušu, ale často nemalo s tým skutočným, aké cvičíme v Číne, nič spoločné. Aj preto som prišiel na Slovensko, aby som všetko uviedol na pravú mieru. V Európe už pôsobí veľa učiteľov tohto bojového umenia, ale mnohí ho iba napodobňujú, či preberajú z neho niektoré prvky. Spolu s Marekom Školudom by sme sa chceli venovať jeho športovej forme, ale tak, ako v iných bojových umeniach je neoddeliteľnou súčasťou aj filozofia,“ povedal Wang Yingšen.
Kto môže prísť cvičiť?
Prvé spoločné cvičenie s čínskym hosťom sa uskutoční už túto stredu od 17.00 v telocvični Združenej strednej školy na Sklenárovej ulici a bude pre všetkých záujemcov bezplatné. Prísť môže každý, aj bez predošlých skúseností z akéhokoľvek bojového umenia. „Veková hranica nie je obmedzená, iba deti by mali prísť staršie ako päť rokov. Základná príprava trvá približne pol roka a potom si každý môže vybrať, či bude pokračovať. Vo wušu sa možno venovať vnútorným formám, cvičeniam, ktoré zahŕňajú aj prácu s energiou tela, alebo vonkajším formám, čo sú techniky boja so zbraňou alebo bez zbrane. Tí najlepší sa môžu zdokonaľovať aj v boji s plným kontaktom,“ povedal Vladimír Gramer, ktorý je spolu s manželkou Evou žiakom Mareka Školudu a budú viesť bratislavskú pobočku klubu Wušu.
Všetci, ktorým sa toto bojové umenie zapáči, budú mať možnosť cvičiť s majstrom každý utorok a stredu. V utorok od 17.00 do 21.00 v telocvični na Jelenej ulici a v stredu od 15. 00 do 19.00 na Sklenárovej ulici. Tieto cvičenia už nebudú zadarmo, bude sa platiť pravdepodobne 100 korún za hodinu. Je to však nevyhnutné, lebo treba zaplatiť telocvičňu, čo v Bratislave dnes nie je lacná záležitosť,“ vysvetlila Eva Gramerová.
PROKOP SLOVÁČEK