Dvaja kamaráti presvedčili vedenie Bratislavy. Opustené kino prerábajú na kultúrne centrum.
História
Zora
na prelome 40. a 50. rokov minulého storočia budovu postavili ako kultúrny dom a tančiareň;
neskôr prebudovali na kino;
v roku 2005 kino zatvorili;
prišlo tam k havárii vody, tiekla asi tri mesiace.
BRATISLAVA. Obyvatelia Trnávky dnes môžu vo svojej štvrti ísť večer len do krčmy. Dom kultúry je zatvorený, kino Zora prestalo premietať v roku 2005 a jeho vlastník – mesto ho následne chcel predať.
Miestny obyvateľ Andrej Gašpar však prišiel s nápadom na oživenie kina. „Už asi tri roky som sa zamýšľal nad tým, že by sa tu malo niečo spraviť.
Pôvodný zámer bol niečo s hudbou, lebo sám mám kapelu, neskôr sa to vyprofilovalo do nápadu urobiť tu kultúrne centrum,“ hovorí. Začal teda chodiť po úradoch.
Pýtal sa na miestnom úrade, katastri a magistráte až sa zoznámil s koordinátorom participatívneho rozpočtu Petrom Nedoroščíkom. Ide o projekt, v ktorom bratislavský magistrát rozdeľuje časť rozpočtu na nezávislé projekty.
Čo je participatívny rozpočet - čítaj tu
Volajú k sebe aj iných
Gašpar pripravil projekt kultúrno-komunitného centra Zora spolu s kamarátom Petrom Mihálkom. Vnútri bývalého kina chcú zriadiť skúšobne pre kapely, priestor pre divadlo, koncerty, premietania a verejné stretnutia, výučbu jazykov a čajovňu.
Na pozemku už pracujú na parku, spojiť sa chcú aj s inými projektmi.
„Snažíme sa nielen o aktivizáciu občanov, ale boli by sme radi, keby sa projekty iných komunít participatívneho rozpočtu dali skĺbiť s naším priestorom, napríklad prednášky, komunitná záhrada či kompostovanie,“ hovorí Gašpar.
Pred rokom získali na práce v Zore 13-tisíc eur, ktoré im stačili na základné opravy. „Mesto nám pomohlo s odbornými prácami ako oprava a sprevádzkovanie rozvodov vody, kúrenia a elektriny, taktiež s odvozom odpadu ako aj poskytnutím stavebného materiálu. Veľa sme tu však odrobili sami a s pomocou známych, chodíme sem rovno z práce,“ opisuje Gašpar.
S kamarátom sa pustili do upratovania aj murovania. „Postavili sme tu naše prvé steny v živote. Vyšlo to, stoja, ale dokedy, to neviem,“ smeje sa Gašpar, ktorý študoval pedagogiku.
Jeho kamarát Peter Mihálka je zas chemik, spoločne v Zore už odrobili odhadom tisíc hodín.
Opäť uspeli
O tisíce z participatívneho rozpočtu sa uchádzali aj na rok 2013. Chceli by ešte opraviť sociálne zariadenia či zatekajúcu strechu.
„Zoru vlastní mesto, takže sa peniaze z mestského rozpočtu investujú do jeho vlastného majetku,“ hovorí Gašpar.
V poradí projektov participatívneho rozpočtu na rok 2013 sa umiestnili ako prví a mali by tak získať 15 500 eur.
„Do projektu na rok 2013 sme nezahrnuli žiadne odmeny, všetky financie použijeme na centrum,“ vysvetľuje Gašpar.
Po otvorení by im s prevádzkou pomáhal sused. „Je to hudobník, možno by si tu otvoril aj školu basgitary. Už teraz na Zoru dáva pozor,“ hovorí Gašpar.
Oficiálne otvorenie plánujú vo februári.
Budovu na Trnávke menia.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
V bývalom kine chcú premietať, robiť koncerty aj učiť jazyky.