BRATISLAVA. Bratislavskú Petržalku a Rusovce s rakúskou obcou Kittsee má do júna 2013 spojiť vyše 20-kilometrová cyklotrasa. Bicyklistom však nemá len ponúknuť ďalšie trasy, kde si budú môcť zašportovať, ale najmä zblížiť ľudí v hraničných obciach. "Bývame blízko seba, no o svojej kultúre často vzájomne vieme veľmi málo," vysvetlil na dnešnej tlačovej konferencii starosta Rusoviec Dušan Antoš.
Z vyše 20 kilometrov cyklotrás sú nové tri. V Rusovciach sa zrekonštruovala Vývojová ulica, v Petržalke časť Kopčianskej. Zvyšok ulice by mali stihnúť do júna 2013, budovanie cyklotrasy totiž zbrzdilo počasie. Všetky cesty pre cyklistov dostanú 65 nových dopravných značiek a osadia pri nich aj 11 orientačno-informačných tabúľ, šesť v Rusovciach, päť v Petržalke. V Rusovciach dnes osadili posledné.
Aj sa niečo dozvedia
Cyklistom majú dať informácie o najvýznamnejších kultúrnych pamiatkach a pamätihodnostiach, prírodných danostiach územia či chránenom vtáčom území Sysľovské polia, kde hniezdi aj ohrozený drop fúzatý. "Aktivovali sme potenciál našich regiónov. Je veľa dôležitých maličkostí na Slovensku, o ktorých v Rakúsku nevieme," podotkol Harald Ladich, ktorý v projekte zastupuje rakúsku stranu.
Na území Petržalky je v blízkosti cyklotrasy napríklad chránená krajinná oblasť Soví les, vojenské bunkre či cintorín padlých vojakov z prvej svetovej vojny. "Tabule upozorňujú aj na Sad Janka Kráľa, Tyršovo nábrežie, Pečniansky les, dostihovú dráhu, Ekonomickú univerzitu či železničnú stanicu," vysvetlila prednostka miestneho úradu v Rusovciach Oľga Gáfriková. Územie Rusoviec ponúka zasa návštevu rímskeho vojenského tábora Gerulata, ktorý chce Slovensko zapísať aj do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, park pri neogotickom kaštieli či Kostol sv. Márie Magdalény.
Aj si oddýchnu
V rámci projektu sa však nespájajú len cyklotrasy. Na oboch stranách sa vytvorili oddychové miesta a altánky, osadila drobná architektúra. Samosprávy chcú spropagovať aj turistické cesty a náučné chodníky či podporiť aktivity, ktoré sú orientované na rozvoj cestovného ruchu. Zorganizovali sa festivaly, podporili vzdelávacie podujatia. V rámci projektu vyšli aj trojjazyčné publikácie - Regionálny turistický sprievodca, Kultúrny kompas, Gastronómia a mapka cyklotrás. Pred úradom v Rusovciach na projekt upozorňuje aj altánok s bicyklom zapusteným do zeme.
Na projekte sa od januára 2009 podieľajú štyri bratislavské mestské časti - Rusovce, Petržalka, Jarovce a Čunovo a sedem rakúskych obcí Deutsch Jahrndorf, Edelstal, Gattendorf, Kittsee, Nickelsdorf, Pama a Zurndorf. Projekt bol podporený z Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika Rakúsko 20072013 a mestská časť Rusovce v ňom plní úlohu vedúceho partnera. Na investičné aktivity si Rusovce vzali preklenovací úver, investovali 270.000 eur, pričom 85 percent im preplatia eurofondy a 10 percent štátny rozpočet.
Mestská časť BratislavaRusovce nadväzuje na projekt Servus Pontis projektom Eurovelo 6, ktorý spája vyše 16 kilometrov slovenských a maďarských cyklotrás.