Na vlakovej a autobusovej stanici a sto metrov od nich je zakázané alkohol predávať a piť medzi desiatou večer a šiestou ráno.
BRATISLAVA. Tma je už niekoľko hodín. Na bratislavskej hlavnej stanici stoja v stánkoch s občerstvením plechovky piva aj fľaše pálenky. A nie je problém si ich kúpiť. Napriek tomu, že v čase po 22.00 h tam platí zákaz predaja aj pitia alkoholu.
V stánku s rýchlym občerstvením ochotne núkajú aj o pol jedenástej plechovkové pivo. Keď sa opýtame na zákaz, zrazu otočia a tvrdia, že po dvadsiatej druhej už u nich alkohol nedostanete.
Pokojne aj tvrdé
Hneď pri druhom stánku pred hlavným vchodom postávajú ľudia pri malom stolíku. Čakanie na vlak si skracujú popíjaním piva. Stánok ponúka aj tvrdý alkohol. Na odbyt ide najmä lacné tvrdé v sklenených ploskačkách. Jeden zákazník si berie ploskačku, druhému stačí pivo.
Nariadenie
Zákaz alkoholu v Bratislave
v noci od 22.00 do 6.00 na staniciach, zastávkach a nástupištiach a 100 metrov od nich;
takmer celý deň od 4.00 do 2.00 v zariadeniach spoločného stravovania 100 metrov od škôl, cintorínov, kostolov, sídla prezidenta, parlamentu aj vlády.
Prevádzkar stánku predaj alkoholu ospravedlňuje znalosťou nariadenia: „Všeobecné záväzné nariadenie platí od roku 1997 s dvoma novelami. Absolútne sa v ňom nič nezmenilo. Platí pre zariadenia spoločného stravovania a tento stánok ním nie je,“ odrapoce o aktuálnej zmene mestského nariadenia.
No mýli sa. Zákaz v prípade autobusových a vlakových staníc neplatí na zariadenia spoločného stravovania, ale na celý ich priestor a dokonca aj v okolí sto metrov od desiatej večer do šiestej rána.
Potvrdzuje to aj polícia, ktorá má zákaz alkoholu kontrolovať. Robí to však iba spolovice. „Železničná polícia od začiatku roku 2012 zistila celkovo 24 porušení nariadenia,“ povedal hovorca polície František Peczár. Ani raz pritom nedali pokutu za predaj, ktorá môže byť až 6638 eur, vždy iba za pitie alkoholu – do 33 eur. „Pokiaľ ide o dohľad nad dodržiavaním predmetného VZN, tak hlavným orgánom kontroly je mestská polícia,“ dodal. Hovorca mestskej polície Peter Pleva zasa odkázal na železničných policajtov, ktorí spadajú pod štátnu políciu.
Obľuba alkoholu na hlavnej stanici neopadla ani po mesiaci od prvej návštevy. Krátko pred dvadsiatou treťou predali na vlakovej stanici v tých istých dvoch stánkoch pivo aj tvrdý alkohol. Predavačov neodradila ani prítomnosť policajnej hliadky.
Alkohol tam však nepredajú vždy. Keď chcel pred tromi týždňami cestujúci z Bratislavy na železničnej stanici kúpiť pivo okolo jednej v noci v rovnakom stánku, predavačka ho odmietla s tým, že už je neskoro.
Na autobusovej iba pivo
Výnimkou v porušovaní nariadenia nie je ani autobusová stanica Mlynské nivy. Krčma vnútri stanice je v noci zatvorená aj stánkov je v okolí menej. Alkohol po desiatej hodine večer však nie je ťažké kúpiť ani tam. Oproti vchodu predávajú okrem jedál a nealkoholických nápojov aj pivo. Majú ho iba v plechovkách, nealkoholické neponúkajú.
Viac o nových pravidlách si prečítajte tu: Zákaz pitia vonku už nie je nonstop