vského samosprávneho kraja Ľubo Roman. „Bratislavský kraj potrebuje medzinárodné peniaze a organizovať medzinárodné preteky, aby sa o nás dozvedeli. Zatiaľ o nás nikto nevie,“ povedal Roman. Na otázku, či vie, že trať prechádza chránenou krajinnou oblasťou Malé Karpaty, po krátkom premýšľaní odpovedal: „Hádam to jeden deň vydrží.“
Mikona rallye je naplánovaná na prvý októbrový víkend, definitívne stanovisko má povedať Okresný úrad Bratislava III. Ten už súhlasil s predošlými dvoma ročníkmi. Kladne sa už vyjadril krajský úrad, negatívne CHKO, ktorej stanoviskom však úrady nie sú viazané.
Riaditeľ správy chránenej oblasti Viliam Klescht svoje negatívne stanovisko zdôvodňuje takto: „Automobilová súťaž predstavuje neúnosné hlukové a imisné zaťaženie ekosystémov pozdĺž trasy pretekov, s veľkým rizikom havarijného znečistenia vôd a pôdy. Už len rekreačné a športové využitie lesných ciest autami hodnotíme v tomto prostredí ako neúnosné zaťaženie a snažíme sa ho celoročne obmedzovať.“
Krajský úrad naopak s organizovaním podujatia súhlasil. Protizákonné nie je. „Zákon o ochrane prírody neobmedzuje vjazd motorových vozidiel do chráneného prírodného areálu, iba do národného parku,“ vysvetľuje Dagmar Boršošová. Ako hovorí, uvažovali o tom, či má podujatie skutočne negatívne účinky, keďže ide o krátkodobú dvojdňovú akciu, zvažoval sa aj ekonomický prínos pre mesto. „Podujatie sa organizuje v mimovegetačnom období, pôvodne ho chceli organizovať neskoro na jar, keď je vegetačné obdobie, na Železnej studničke nám vtedy migrujú žaby, hviezdia vtáky,“ hovorí. Mikone nedovolili ani jazdiť po nespevnených chodníkoch, len po asfaltových, aby nerozryli pôdu.
„Vzhľadom na to, že preteky sú prvýkrát zaradené do európskeho šampionátu, možno predpokladať, že sa stanú každoročnou tradíciou Bratislavského kraja,“ píše sa v stanovisku krajského úradu. V budúcnosti by to dokonca organizátori mali mať ľahšie, nový zákon o ochrane prírody už nestanovuje podmienku žiadať pri organizovaní masového podujatia v chránenej oblasti o povolenie úrady.