Po dvoch rokoch splácania starých dlhov mesto začne investovať – do dopravy i stavby bytov.
BRATISLAVA. Veľké prepúšťanie chystá na magistráte primátor Bratislavy Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru). Od marca chce meniť organizačnú štruktúru.
Koľko ľudí z päť stoviek zamestnancov prepustí, povie neskôr. Môže však ísť o väčšie zmeny ako po Ftáčnikovom nástupe do funkcie pred dvomi rokmi.
Odídu desiatky ľudí?
Primátor vraví, že mu zmeny umožňuje novela zákona o Bratislave, ktorú v Národnej rade presadil Smer. Dali mu nielen kompetenciu vyberať si námestníkov, ale tiež schvaľovať organizačnú štruktúru magistrátu, čo doteraz robili poslanci. „Nechcem teraz strieľať čísla, ešte o niektorých veciach diskutujeme aj s odborovou organizáciou,“ povedal.
"Máme 530 pracovných pozícií, pôjdeme dolu na 500," povedal dnes na rokovaní o rozpočte riaditeľ magistrátu Rastislav Gajarský. Vysoká položkana odchodné podľa neho súvisí so zmenou zákona, ktorý bude platiť od nového roka.
Najväčšie personálne zmeny boli na magistráte v roku 2011, keď odišlo 84 ľudí, z toho 55 do dôchodku. Na odstupnom vtedy minuli 223tisíc eur. Po marcových zmenách mesto plánuje vyplatiť až 400tisíc eur. Píše sa to v návrhu rozpočtu na budúci rok, ktorý budú vo štvrtok schvaľovať poslanci.
Začnú so Starým mostom
Návrh rozpočtu podľa Ftáčnika hovorí, že po dvoch rokoch šetrenia na splácanie starých dlhov začne mesto opäť investovať do rozvoja. Využije však aj peniaze Európskej únie či štátu.
Bratislava
Rozpočet 2013
príjmy – 206,8 milióna eur
výdavky – 197,3 milióna eur
na dlhy – 21,9 milióna eur
na stavbu bytov – 2,7 milióna eur
na trolejbusové a električkové trate – 8 miliónov eur
na hotovú projektovú dokumentáciu električky do Petržalky – 1,7 milióna eur
na cyklotrasy – 635tisíc eur
Už na budúci rok by sa tak podľa Ftáčnika malo začať s rekonštrukciou Starého mosta. „Počítame s tým, že nám ministerstvo poskytne prvé finančné prostriedky,“ hovorí. Z eurofondov chcú zase zaplatiť trolejbusové vedenie na Patrónku, Trenčiansku či Gaštanovú ulicu.
Mesto bude financovať nové cyklotrasy, na to má ísť najväčšia suma za posledné roky – 635tisíc eur. Časť však presúvajú z tohto roka, keď nestihli začať so značením historického okruhu.
Rok by mal byť prelomový tým, že sa začne s výstavbou nájomných bytov v Petržalke na Čapajevovej ulici. V areáli bývalého Matadoru zase plánujú bytovku pre ľudí, ktorí budú musieť odísť z reštituovaných bytov. Náklady na ňu má preplatiť štát, ktorý vysťahovanie ľudí z reštituovaných bytov umožnil zákonom z roku 2009.
Šetriť sa bude aj naďalej, najviac na kultúre. Úspory sa však nemajú podľa Ftáčnika dotknúť školstva a sociálnych vecí.
O rozpočte si prečítajte aj tu: Bratislava bude šetriť na kultúre, najviac dá na dopravu