BRATISLAVA. Bratislavská samospráva požiadala rezort zdravotníctva, aby došlo k úprave zákona, ktorým sa stanovujú pravidlá pre prevádzku protialkoholických záchytných izieb. Informoval o tom hovorca bratislavského primátora Ľubomír Andrassy.
Ako vysvetlil, na území slovenskej metropoly sa skončila prevádzka záchytnej izby ešte v lete roku 2004. Ročné náklady na prevádzku zariadenia so štyrmi posteľami v minulosti dosahovali 30-tisíc eur. Po takmer desiatich rokoch sa jej náklady zvýšili o polovicu a dostali sa na úroveň viac ako 45-tisíc eur. "Ak by mesto chcelo pristúpiť k zriadeniu protialkoholického centra, muselo by zároveň jednorázovo vyčleniť 160-tisíc eur na vybavenie izieb a jeho technické, materiálne zázemie. Okrem toho samospráva musí počítať s mesačnými mzdovými náklady na odborný personál zariadenia, a to až na úrovni 17-tisíc eur," argumentuje hovorca.
V areáli bratislavskej Zoologickej záhrady pred dvoma rokmi zrekonštruovali ubytovací priestor, ktorý by sa dal v súčasnosti využiť na zriadenie záchytných izieb s kapacitou 10, resp. 12 lôžok. Pri desiatich lôžkach by sa ročné prevádzkové náklady vyšplhali na takmer 70-tisíc eur, ktoré by hradili z mestského rozpočtu.
"Napriek viacerým rokovaniam so zdravotníckymi zariadeniami samospráva nenašla jediného partnera, ktorý by bol ochotný za súčasných podmienok vstúpiť do partnerstva s mestom pri prevádzke protialkoholickej izby," vyhlásil Andrassy. Jedným z rozhodujúcich argumentov je podľa neho veľmi nízka cena zákonnej náhrady za poskytnutie nevyhnutných služieb, ktorá predstavuje 19,92 eura na lôžko a deň.
Bratislavský magistrát z tohto dôvodu navrhol čiastočnú úpravu zákona, ktorá by umožnila zriaďovať a prevádzkovať záchytné izby okrem zdravotníckych zariadení taktiež samosprávam. Podľa Andrassyho by to bol krok, ktorý by mohli využiť mestá pri napĺňaní svojich priorít, smerujúcich k znižovaniu násilností pod vplyvom alkoholu v domácnostiach aj na verejných priestranstvách.
"Záchytné izby by boli zriadené za účelom zabezpečenia verejného poriadku, nie zdravotnej starostlivosti," uviedol hovorca. Podľa neho je na zváženie aj ďalšia myšlienka. Štát by mohol poskytovať samosprávam, ktoré zriadili záchytné izby, účelovo viazané peniaze, ktoré do štátneho rozpočtu plynú z výnosu spotrebnej dane z alkoholických nápojov.