BRATISLAVA. Mladá žena cestovala autobusom 39, ktorý jazdí z Mlynskej doliny až do bratislavského Ružinova. Keď vystúpila, bola už bez peňaženky. Počas telefonovania na dopravný podnik zistila, že v ten deň nie je prvou obeťou.
Viac krádeží v MHD v predvianočnom čase potvrdzuje aj hovorkyňa dopravného podniku Agáta Staneková.
Vraví, že každú krádež v dopravnom prostriedku má poškodený čím skôr hlásiť na call centrum dopravcu, keď zavolá neskôr, možnosť nájdenia vecí vraj klesá.
„Pracovníčka callcentra kontaktuje dispečing, ktorý vyhľadá konkrétnu linku a vodič vykoná obhliadku vozidla,“ vysvetľuje postupy Staneková. „V mnohých prípadoch sa ukradnuté veci nájdu. Cestujúci sú vďační najmä za nájdené doklady, aj keď v mnohých prípadoch sa už peniaze nenájdu.“
Šofér je podľa Stanekovej povinný skontrolovať po každej jazde vozidlo. „V prípade, že nájde akékoľvek zabudnuté alebo stratené predmety, odovzdáva ich na výpravňu. Pracovníčka callcentra cestujúcim oznámi, kde si cestujúci môže predmety vyzdvihnúť.“
Sťažnosti nonstop
Dopravná špička, plný autobus, tlačenica. V plných spojoch vzniká krádeží najviac.
Dopravný podnik nabáda vtedy k opatrnosti a sľubuje, že v budúcnosti zavedie non-stop telefónnu linku.
Ľudia na ňu budú môcť hlásiť krádeže, no aj sťažnosti na predavačov lístkov, revízorov a vodičov, čiže zamestnancov dopravného podniku, s ktorými ľudia prichádzajú do kontaktu.
Prípady v MHD neevidujú
Polícia tvrdí, že počet vreckových krádeží v hlavnom meste klesá. Prípady v MHD špeciálne neeviduje, ich počet je podľa bratislavskej policajnej hovorkyne Tatiany Kurucovej súčasťou krádeží celkovo.
„.Za 10 mesiacov tohto roku sme v Bratislave zaznamenali celkom 619 prípadov vreckových krádeží. V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2011 je to o 17 prípadov menej,“ vraví Kurucová. Oproti roku 2010 klesol počet krádeži o 102 prípadov.
Krádeže - rady
- po krádeži v MHD volať na call centrum DPB 02/5950 5950;
- peňaženku nemať na vrchu kabelky, nenosiť ju v priehľadných taškách a nenechávať bez do dozoru;
- kabelku nosiť priamo pri tele, pravidelne kontrolovať zatvorenie batožiny;
- mimoriadna opatrnosť počas tlačeníc v dave;
- peniaze a kreditné karty nenosiť v zadných vreciek nohavíc, ale vo vnútorných;
- v peňaženke nosiť radšej menej peňazí, väčšiu sumu odložiť mimo peňaženky,
- napríklad na spodok kabelky;
- tašky s peniazmi nenosiť na chrbte, kde nevidíte.
Zdroj: Polícia