Polícia nemôže stáť na hrádzi, pretože to nie je cesta. Tvrdí, že autá kontroluje na jej konci.
BRATISLAVA. Na jeseň sa redaktori sme niekoľkokrát postavili ráno na Slovnaftskú hrádzu a počítali autá. Od ôsmej do deviatej ráno za hodinu prešlo desať áut. Nik ich nekontroloval.
Keď sa potom denník SME pýtal vodohospodárov, prečo nekontrolujú, či majú autá na hrádzi povolenia, sľuboval ich šéf zmenu. Po dvoch mesiacoch už len povedal, že vodičov bez povolenia iba „poučia“. Autá nekontrolujú cielene, iba pri iných činnostiach, pretože na to nemajú dosť ľudí.
Počet áut na hrádzi sa však podľa šéfa vodohospodárov Juraja Sotáka v poslednom čase podstatne znížil.
Bez kontroly
„Je to nebezpečné, sami sme tam mali jednu škaredú nehodu,“ opisuje nebezpečné autá Marek Haar, prevádzkar bufetu Jamaica pri hrádzi. Do hostí bufetu vtedy narazilo auto po križovaní hrádze. Do neskorej jesene tam podľa neho v pracovné dni skoro ráno jazdilo mnoho áut. „Nejdú päťdesiat, ale stopäťdesiat!“ povedal Haar.
Pokuty na hrádzi nedáva polícia, pretože nejde o cestu. Kontrolovať autá môže až na výjazde z nej. Pokutu môžu dať vodičom bez povolenia obvodný alebo krajský úrad životného prostredia, keby im napríklad vodohospodári poslali značky áut.
Zopár áut po hrádzi jazdí aj legálne. „Povolenia vydávame v rôznom rozsahu organizáciám, ktoré pre Slovenský vodohospodársky podnik robia špeciálne merania spojené s výkonom funkcie správcu vodného toku,“ vraví Soták.
Povolenie na jazdu po hrádzi malo na jeseň 56 áut z dvanástich inštitúcií.
„Individuálne povolenia vydávame na trvanie kultúrneho podujatia alebo ak má niekto pri hrádzi trvalé bydlisko a nemá sa tam ako inak dostať,“ vysvetľuje Soták. Tí, ktorí bývajú napríklad v Hamuliakove, teda na povolenie automatický nárok nemajú.
Autá na hrádzi.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Psičkári nedostali značku
Prejazd po hrádzi nie je zakázaný úplne. Najmä psičkári či rybári ju len križujú. Prídu od krčmy Jamaica po normálnej ceste, autom prejdú cez hrádzu na druhú stranu k brehu Dunaja, jazdia na veľkú lúku medzi hrádzou a Dunajom.
Značka zakazujúca vjazd na hrádzu tam nie je.
Jazdiť tam smel aj Frešo
Bratislavský župan a šéf SDKÚ tvrdí, že výnimku nevyužil.
BRATISLAVA. Dobroslav Trnka nebol jediným prominentom, ktorý dostal výnimku na jazdu po dunajskej hrádzi. Minulý rok ju získal aj bratislavský župan a dnes už aj predseda SDKÚ Pavol Frešo.
Frešova hovorkyňa tvrdí, že výnimku žiadali pre povodne v Malých Karpatoch. „Práve osobná skúsenosť z povodní v Karpatoch bola impulzom, že je potrebné dostať sa včas na mimoriadne dôležité miesta, ktoré podliehajú takémuto režimu,“ vysvetľuje hovorkyňa kraja Iveta Tyšlerová.
Povolenie platilo pre jedno auto kraja na petržalskú hrádzu, lesné cesty, Cestu mládeže na Železnej studienke a do štátnych podnikov v župe. Ani raz ho však kraj podľa hovorkyne nevyužil. Na tento rok si povolenie aj preto neobnovili.
Michal Durdovanský, Kristína Hudeková