SME
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Servis: Vši v škole či škôlke šíria aj umyté deti

Keď má dieťa vši, nie je to dôvod na posmešky ani odsúdenie

Malé deti sa hrajú a komunikujú v tesnej blízkosti, všiam sa v detských kolektívoch darí.Malé deti sa hrajú a komunikujú v tesnej blízkosti, všiam sa v detských kolektívoch darí. (Zdroj: Ilustračné: ARCHÍV SME)

BRATISLAVA. So všami vo vlasoch svojich detí, prípadne vo vlastných sa stretne veľa rodičov a učiteľov. Nielen u nás, ale prakticky na celom svete.

Voš detská odoláva chemickým útokom pesticídov, voči ktorým si vytvorila časom rezistenciu, a tak sa medicínsky a kozmetický priemysel utieka k fyzikálnym metódam ničenia vší. Na trhu je pestrá škála výrobkov na báze silikónu a prírodných olejov, ktoré likvidujú vši fyzikálnou cestou tak, že ich zadusia.

Nanešťastie, žiadny prípravok spoľahlivo nezničí hnidy, a tak ich treba z vlasov vyčesávať, vyberať a v období potvrdeného výskytu vší v kolektíve pravidelne a dôkladne kontrolovať deťom hlavy.

Príroda voš vybavila schopnosťou splynúť s prostredím, a tak je vo vlasoch tmavých tmavá a svetlých svetlá. Chlapcov stačí ostrihať, vo vlasoch kratších ako jeden centimeter totiž vši neprežívajú.

Opatrenia sú na rodičoch

Kontrola vlasov však nie je prácou učiteľov, ale zodpovednosťou rodičov. Kýmv minulosti mala takmer každá škola svoju lekársku ambulanciu, kde lekár vykonával školskú zdravotnú službu, dnes problematiku preventívnych opatrení proti šíreniu infekčných či parazitárnych ochorení riešia školské poriadky.

„Ak má v triede jedno dieťa vši, učiteľ by sa mal skontaktovať s rodičmi, ktorí sa musia o svoje dieťa postarať,“ vysvetľuje Katarína Nosálová, hovorkyňa bratislavských hygienikov.

Keď sa vši rozšíria aj na iné deti, treba odvšiviť celý kolektív v triede.

„Ak sa aj po odvšivení a následnej kontrola objavia čo i len u jedného dieťaťa vši, je nutné dieťa vylúčiť zo školskej dochádzky až dovtedy, kým neprinesie potvrdenie od lekára, že už tento problém nemá,“ pripomína hovorkyňa hygienikov.

Sezóna vší

Vši trápia školákov najviac v zime a na jeseň. Na rozdiel od vši šatovej, ktorej výskyt je preukázane spojený s nízkou úrovňou hygieny, voš detská, ktorá žije vo vlasoch, je imúnna voči bežným hygienickým opatreniam.

Deti sa hrajú a komunikujú tak, že sa dotýkajú hlavami a voš, ktorá nevie skákať ani lietať, sa tak môže nerušene rozširovať.

Domáce opatrenia

Domáce opatrenia na likvidáciu nákazy musia byť dôkladné, inak je to zbytočná práca. Najprv treba skontrolovať vlasy celej rodine, kto má vši, toho odvšiviť, pri ostatných urobiť preventívne opatrenia. Na trhu existujú repelenty, ktoré ochránia pred napadnutím, vhodným prípravkom je tea tree oil, ktorý stačí primiešať do šampónu alebo naniesť na navlhčených rukách do vlasov.

Zároveň treba vyprať posteľnú bielizeň, uteráky, šály, čiapky, kapucne a zvršky, ktorých sa dotýkajú vlasy.

„Vši sa najčastejšie zdržujú v posteľnej bielizni, ale aj v plyšových hračkách, ktoré treba tiež vyprať a postriekať dezinfekčným prostriedkom,“ hovorí Nosálová.

Hrebene a vlasové ozdoby treba vyčistiť prípravkom s obsahom chlóru alebo prípravkom na lezúci hmyz.

Tieto opatrenia je dobré opakovať, až kým nákaza nie je celkom zlikvidovaná – prinajmenšom vtedy, keď sa urobí potrebná druhá várka odvšivenia, podľa odporúčania výrobcu použitého prípravku.

Najefektívnejšie je časté vyčesávanie mokrých vlasov hustým hrebeňom a ručné odstraňovanie hníd z vlasov. S použitím vlasového kondicionéra je to jednoduchšie.

Psychologička: Dieťa je v tom nevinne, treba ho obrániť

Keď sa zistí, že má dieťa vši, k vylúčeniu z kolektívu je len krok.

BRATISLAVA. Vši sa najčastejšie chytajú na deti vo veku od sedem do osem rokov a od desať do trinásť rokov, častejšie to bývajú dievčatá. „Dcéra priniesla domov vši po prvýkrát v druhej triede. Doteraz sme to riešili už asi štyrikrát,“ hovorí mama štvrtáčky Sandry.

Najčastejšie vši u dieťaťa zistí rodič. Je povinný informovať o tom triedneho učitela, a ten informuje ostatných rodičov.

Dieťa by však by malo ostať v anonymite. „Deti môžu vši dostať kdekoľvek,“ hovorí detská psychologička Daniela Bolgáčová. Škola totiž nebýva jediný detský kolektív, deti chodievajú na rôzne krúžky, tábory a podobne. „To, že v triede sa pátra po tom, kto vši doniesol, je už prvá forma diskriminácie,“ hovorí psychologička.

Upozorňuje, že v takomto prípade je dôležité obrániť dieťa pred vylúčením z kolektívu. „Treba deťom vysvetliť, že je v tom postihnuté dieťa nevinne,“ dodáva psychologička.

Vši sa môžu častejšie objaviť v nevyhovujúcom sociálnom prostredí. Nie je to však automatické a môžu byť naprieč spoločenským rozvrstvením. Prvými podozrivými by tak nemali byť deti z chudobných rodín

Učiteľky dávajú pozor. Nenápadne

Zima je obdobie, keď sa všiam darí, učitelia musia sledovať aj parazity.

BRATISLAVA. Učiteľky, najmä tie v nižších ročníkoch si okrem toho, že učia, musia všímať aj to, či deti nemajú parazity. „Ak sa nejaké dieťa škriabe na hlave, hlavne za ušami, triedny učiteľ nenápadne pozrie vlasy, ak nie si je istý, zavolá dieťa do kabinetu a tam vykoná dôslednú kontrolu,“ vysvetľuje Anna Čepáková, zástupkyňa riaditeľa pre I. stupeň na ZŠ na ulici Ivana Bukovčana. „Ak zistí, že má dieťa vši, zatelefonuje rodičovi, ktorý si pre dieťa musí prísť.“

Zástupkyňa pripúšťa, že nie všetci učitelia to robia ochotne, ale ako vraví, „ ide aj o ich samých“ Kontrolu sa snažia podľa Čepákovej robiť diskrétne a citlivo.

Na druhom stupni to funguje tak, že keď rodičia nahlásia výskyt vší, oznam si žiaci zapíšu. Ostatné je na rodičoch, čo majú robiť sa dočítajú na stránke školy. Škola dokonca rodičom v hmotnej núdzi poskytne dezinsekčné preparáty. Keď sa vši na škole rozšíria, riaditeľka udelí voľno, a v škole sa urobí dezinsekcia. „Po návrate deťom na prvom stupni prezrú vlasy, a na druhom ich nenápadne skontrolujú pohľadom“.

Prípravky

 • Hedrin

Je to prípravok na báze silikónového oleja, ktorý účinkuje na fyzikálnom princípe. Obalí vši, ktoré sa zadusia. Účinný je aj proti hnidám, ktoré majú tenký alebo porušený obal. Prípravok je bez zápachu, je vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy a deti od 6 mesiacov.

 • Diffusil H

Prípravok proti všiam účinkujúci na fyzikálnom princípe, teda bez obsahu insekticídov. Okrem silikónovej zložky obsahuje aj prírodné oleje (andirobový a čajovníkový) ktoré pôsobia ako repelenty, teda odpudzujú vši. Prípravok je vhodný aj pre deti, dojčiace a tehotné ženy.

 • Barny' s Effective

Čisto prírodný prostriedok proti všiam, bez obsahu pesticídov.

Obsahuje čajovníkový olej (tea tree oil), ylang ylang, eukalyptus a citronelu. Súčasťou balenia je hrebeň na vši a plastová čiapka. Jedno balenie prípravku vystačí na dve aplikácie.

 • Prevensan

Prípravok účinkuje ako prostriedok na odvšivenie, výrobca však ponúka aj sprej na prevenciu proti všiam.

Sprej sa aplikuje raz denne na už upravené vlasy. Dráždi oči, preto je lepšie aplikovať ho na balkóne než v uzavretom priestore.

 • Neemoxan

Prírodný balzam na prevenciu a odstránenie vší a hníd. Obsahuje olej z nimby, čajovníka a levandule. Je to nevymývateľný kondicionér, ktorý môžu používať už deti od 6 mesiacov. Prípravok neobsahuje vysoké množstvo alkoholu, a tak ho môžu používať aj astmatici.

 • Parasidose

Je to šampón, ktorého účinnou zložkou je insekticíd D-enotrín. Terpentínové deriváty, ktoré obsahuje, môžu spôsobiť kŕče u epileptikov. Neodporúča sa pre deti do 2,5 roka ani pre tehotné ženy. Tak ako u ostatných prípravkov proti všiam sú potrebné dve aplikácie.

Mýty o všiach:

 • Kto má vši toho svrb í hlava. Nemusí to tak byť, až polovica postihnutých netuší, že má vši.
 • Vši preskočia z hlavy na hlavu. Vši neskáču ani nelietajú. Preliezajú priamo z hlavy na hlavu,ale aj cez posteľoviny, či odev, ktorý sa dotýka vlasov a cez vypadané vlasy človeka s pedikulózou, napr. cez látkové sedadlá vo vlakoch. Voš bez hostiteľa prežíva do 24 hodín. Larva hynie oveľa skôr, pretože potrebuje sať krv aby mohla rásť. Hnida sa zas mimo skalpu hostiteľa nevyliahne.
 • Vši vedia plávať. Voš sa vo vode dostane do stavu akéhosi bezvedomia, ale vlasu sa nepustí. Preto na ňu neúčinkuje umývanie vlasov ani dážď či morská voda . Na plavárni možno získať vši tak ako inde, dotykom hlava – hlava, alebo cez uteráky a odevy, ktoré sa dotýkajú.
 • Na vši zaberá len chémia Nasadenie chemických pesticídov proti všiam v posledných desaťročiach vši nezničil. Naopak, postupne si vytvárajú rezistenciu.

Zíde sa vedieť:

 • Životný cyklus vší trvá 17 až 21 dní, od hnidy cez larvu (nymfu) po dospelú voš. Rýchlosť cyklu závisí od tepelných podmienok. Samička žije 30 dní, samec 15 dní.
 • Vši sa živia krvou, podobne ako komár.
 • Samice vší znášajú denne 3 - 4 vajíčka (hnidy). Tie prilepia ku koreňom vlasov pevným tmelom. Za život môže voš naklásť okolo 130 vajíčok.
 • Živé hnidy sú žltobiele, po vyliahnutí sú priesvitné.
 • Zhruba po týždni sa z vajíčok stanú larvy. Po dvoch až troch týždňoch sú z nich dospelé vši.
 • Hnidy zostávajú prilepené na vlasoch aj po vyliahnutí vší. Sú už neškodné. Často však bývajú príčinou opakovanej a zbytočnej aplikácie odvšivovacieho prostriedku
 • Voš žije vo vlasatej časti hlavy, ale aj v ochlpení hlavy – v obočí, brade či fúzoch.
 • Voš najčastejšie ohrozuje deti vo veku medzi 7. a 8. rokom a mladších tínedžerov. Viac dievčatá ako chlapcov.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 2. Chcete vedieť, kto fotí influencerky, celebrity a hviezdy?
 3. Proxenta oficiálne potvrdila záujem o ďalšie investície na Kube
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 5. Získaj náskok pred štartom
 6. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 7. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 8. Dávajú osemročnú záruku. Batérie vyvíjajú už desať rokov
 9. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom
 10. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 1. Magnetickej rezonancie sa nemusia obávať ani klaustrofobici
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Recruitment allowance as an employment recruitment instrument
 5. Compliance – who should be responsible?
 6. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 430
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 716
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 11 195
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 846
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 127
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 182
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 691
 8. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 2 593
 9. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 075
 10. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 075
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Anton Sládek: Bratislava - Heydukova ulica
 2. Anton Sládek: Dunaj XIII. Most Apollo a okolo
 3. Anton Sládek: Bratislava - budova bývalej sociálnej poisťovne na Bezručovej - interiér
 4. Matej Vagač: Ukradnutý verejný priestor. V Horskom parku sú porušené vlastnícke práva.
 5. Anton Sládek: Bratislava - Klemensova ulica
 6. Martin Pekár: Prečo limit 130 km/h život v Bratislave nezlepší
 7. Anton Sládek: Spomienka na továreň Gumon
 8. Anton Sládek: Príjemné detaily na Radlinského ulici
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 10 236
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 391
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 647
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 5 425
 5. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 223
 6. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 912
 7. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 630
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 110
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Zatvoriť reklamu