BRATISLAVA. So všami vo vlasoch svojich detí, prípadne vo vlastných sa stretne veľa rodičov a učiteľov. Nielen u nás, ale prakticky na celom svete.
Voš detská odoláva chemickým útokom pesticídov, voči ktorým si vytvorila časom rezistenciu, a tak sa medicínsky a kozmetický priemysel utieka k fyzikálnym metódam ničenia vší. Na trhu je pestrá škála výrobkov na báze silikónu a prírodných olejov, ktoré likvidujú vši fyzikálnou cestou tak, že ich zadusia.
Nanešťastie, žiadny prípravok spoľahlivo nezničí hnidy, a tak ich treba z vlasov vyčesávať, vyberať a v období potvrdeného výskytu vší v kolektíve pravidelne a dôkladne kontrolovať deťom hlavy.
Príroda voš vybavila schopnosťou splynúť s prostredím, a tak je vo vlasoch tmavých tmavá a svetlých svetlá. Chlapcov stačí ostrihať, vo vlasoch kratších ako jeden centimeter totiž vši neprežívajú.
Opatrenia sú na rodičoch
Kontrola vlasov však nie je prácou učiteľov, ale zodpovednosťou rodičov. Kýmv minulosti mala takmer každá škola svoju lekársku ambulanciu, kde lekár vykonával školskú zdravotnú službu, dnes problematiku preventívnych opatrení proti šíreniu infekčných či parazitárnych ochorení riešia školské poriadky.
„Ak má v triede jedno dieťa vši, učiteľ by sa mal skontaktovať s rodičmi, ktorí sa musia o svoje dieťa postarať,“ vysvetľuje Katarína Nosálová, hovorkyňa bratislavských hygienikov.
Keď sa vši rozšíria aj na iné deti, treba odvšiviť celý kolektív v triede.
„Ak sa aj po odvšivení a následnej kontrola objavia čo i len u jedného dieťaťa vši, je nutné dieťa vylúčiť zo školskej dochádzky až dovtedy, kým neprinesie potvrdenie od lekára, že už tento problém nemá,“ pripomína hovorkyňa hygienikov.
Sezóna vší
Vši trápia školákov najviac v zime a na jeseň. Na rozdiel od vši šatovej, ktorej výskyt je preukázane spojený s nízkou úrovňou hygieny, voš detská, ktorá žije vo vlasoch, je imúnna voči bežným hygienickým opatreniam.
Deti sa hrajú a komunikujú tak, že sa dotýkajú hlavami a voš, ktorá nevie skákať ani lietať, sa tak môže nerušene rozširovať.
Domáce opatrenia
Domáce opatrenia na likvidáciu nákazy musia byť dôkladné, inak je to zbytočná práca. Najprv treba skontrolovať vlasy celej rodine, kto má vši, toho odvšiviť, pri ostatných urobiť preventívne opatrenia. Na trhu existujú repelenty, ktoré ochránia pred napadnutím, vhodným prípravkom je tea tree oil, ktorý stačí primiešať do šampónu alebo naniesť na navlhčených rukách do vlasov.
Zároveň treba vyprať posteľnú bielizeň, uteráky, šály, čiapky, kapucne a zvršky, ktorých sa dotýkajú vlasy.
„Vši sa najčastejšie zdržujú v posteľnej bielizni, ale aj v plyšových hračkách, ktoré treba tiež vyprať a postriekať dezinfekčným prostriedkom,“ hovorí Nosálová.
Hrebene a vlasové ozdoby treba vyčistiť prípravkom s obsahom chlóru alebo prípravkom na lezúci hmyz.
Tieto opatrenia je dobré opakovať, až kým nákaza nie je celkom zlikvidovaná – prinajmenšom vtedy, keď sa urobí potrebná druhá várka odvšivenia, podľa odporúčania výrobcu použitého prípravku.
Najefektívnejšie je časté vyčesávanie mokrých vlasov hustým hrebeňom a ručné odstraňovanie hníd z vlasov. S použitím vlasového kondicionéra je to jednoduchšie.
Psychologička: Dieťa je v tom nevinne, treba ho obrániť
Keď sa zistí, že má dieťa vši, k vylúčeniu z kolektívu je len krok.
BRATISLAVA. Vši sa najčastejšie chytajú na deti vo veku od sedem do osem rokov a od desať do trinásť rokov, častejšie to bývajú dievčatá. „Dcéra priniesla domov vši po prvýkrát v druhej triede. Doteraz sme to riešili už asi štyrikrát,“ hovorí mama štvrtáčky Sandry.
Najčastejšie vši u dieťaťa zistí rodič. Je povinný informovať o tom triedneho učitela, a ten informuje ostatných rodičov.
Dieťa by však by malo ostať v anonymite. „Deti môžu vši dostať kdekoľvek,“ hovorí detská psychologička Daniela Bolgáčová. Škola totiž nebýva jediný detský kolektív, deti chodievajú na rôzne krúžky, tábory a podobne. „To, že v triede sa pátra po tom, kto vši doniesol, je už prvá forma diskriminácie,“ hovorí psychologička.
Upozorňuje, že v takomto prípade je dôležité obrániť dieťa pred vylúčením z kolektívu. „Treba deťom vysvetliť, že je v tom postihnuté dieťa nevinne,“ dodáva psychologička.
Vši sa môžu častejšie objaviť v nevyhovujúcom sociálnom prostredí. Nie je to však automatické a môžu byť naprieč spoločenským rozvrstvením. Prvými podozrivými by tak nemali byť deti z chudobných rodín
Učiteľky dávajú pozor. Nenápadne
Zima je obdobie, keď sa všiam darí, učitelia musia sledovať aj parazity.
BRATISLAVA. Učiteľky, najmä tie v nižších ročníkoch si okrem toho, že učia, musia všímať aj to, či deti nemajú parazity. „Ak sa nejaké dieťa škriabe na hlave, hlavne za ušami, triedny učiteľ nenápadne pozrie vlasy, ak nie si je istý, zavolá dieťa do kabinetu a tam vykoná dôslednú kontrolu,“ vysvetľuje Anna Čepáková, zástupkyňa riaditeľa pre I. stupeň na ZŠ na ulici Ivana Bukovčana. „Ak zistí, že má dieťa vši, zatelefonuje rodičovi, ktorý si pre dieťa musí prísť.“
Zástupkyňa pripúšťa, že nie všetci učitelia to robia ochotne, ale ako vraví, „ ide aj o ich samých“ Kontrolu sa snažia podľa Čepákovej robiť diskrétne a citlivo.
Na druhom stupni to funguje tak, že keď rodičia nahlásia výskyt vší, oznam si žiaci zapíšu. Ostatné je na rodičoch, čo majú robiť sa dočítajú na stránke školy. Škola dokonca rodičom v hmotnej núdzi poskytne dezinsekčné preparáty. Keď sa vši na škole rozšíria, riaditeľka udelí voľno, a v škole sa urobí dezinsekcia. „Po návrate deťom na prvom stupni prezrú vlasy, a na druhom ich nenápadne skontrolujú pohľadom“.
Prípravky
- Hedrin
Je to prípravok na báze silikónového oleja, ktorý účinkuje na fyzikálnom princípe. Obalí vši, ktoré sa zadusia. Účinný je aj proti hnidám, ktoré majú tenký alebo porušený obal. Prípravok je bez zápachu, je vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy a deti od 6 mesiacov.
- Diffusil H
Prípravok proti všiam účinkujúci na fyzikálnom princípe, teda bez obsahu insekticídov. Okrem silikónovej zložky obsahuje aj prírodné oleje (andirobový a čajovníkový) ktoré pôsobia ako repelenty, teda odpudzujú vši. Prípravok je vhodný aj pre deti, dojčiace a tehotné ženy.
- Barny' s Effective
Čisto prírodný prostriedok proti všiam, bez obsahu pesticídov.
Obsahuje čajovníkový olej (tea tree oil), ylang ylang, eukalyptus a citronelu. Súčasťou balenia je hrebeň na vši a plastová čiapka. Jedno balenie prípravku vystačí na dve aplikácie.
- Prevensan
Prípravok účinkuje ako prostriedok na odvšivenie, výrobca však ponúka aj sprej na prevenciu proti všiam.
Sprej sa aplikuje raz denne na už upravené vlasy. Dráždi oči, preto je lepšie aplikovať ho na balkóne než v uzavretom priestore.
- Neemoxan
Prírodný balzam na prevenciu a odstránenie vší a hníd. Obsahuje olej z nimby, čajovníka a levandule. Je to nevymývateľný kondicionér, ktorý môžu používať už deti od 6 mesiacov. Prípravok neobsahuje vysoké množstvo alkoholu, a tak ho môžu používať aj astmatici.
- Parasidose
Je to šampón, ktorého účinnou zložkou je insekticíd D-enotrín. Terpentínové deriváty, ktoré obsahuje, môžu spôsobiť kŕče u epileptikov. Neodporúča sa pre deti do 2,5 roka ani pre tehotné ženy. Tak ako u ostatných prípravkov proti všiam sú potrebné dve aplikácie.
Mýty o všiach:
- Kto má vši toho svrb í hlava. Nemusí to tak byť, až polovica postihnutých netuší, že má vši.
- Vši preskočia z hlavy na hlavu. Vši neskáču ani nelietajú. Preliezajú priamo z hlavy na hlavu,ale aj cez posteľoviny, či odev, ktorý sa dotýka vlasov a cez vypadané vlasy človeka s pedikulózou, napr. cez látkové sedadlá vo vlakoch. Voš bez hostiteľa prežíva do 24 hodín. Larva hynie oveľa skôr, pretože potrebuje sať krv aby mohla rásť. Hnida sa zas mimo skalpu hostiteľa nevyliahne.
- Vši vedia plávať. Voš sa vo vode dostane do stavu akéhosi bezvedomia, ale vlasu sa nepustí. Preto na ňu neúčinkuje umývanie vlasov ani dážď či morská voda . Na plavárni možno získať vši tak ako inde, dotykom hlava – hlava, alebo cez uteráky a odevy, ktoré sa dotýkajú.
- Na vši zaberá len chémia Nasadenie chemických pesticídov proti všiam v posledných desaťročiach vši nezničil. Naopak, postupne si vytvárajú rezistenciu.
Zíde sa vedieť:
- Životný cyklus vší trvá 17 až 21 dní, od hnidy cez larvu (nymfu) po dospelú voš. Rýchlosť cyklu závisí od tepelných podmienok. Samička žije 30 dní, samec 15 dní.
- Vši sa živia krvou, podobne ako komár.
- Samice vší znášajú denne 3 - 4 vajíčka (hnidy). Tie prilepia ku koreňom vlasov pevným tmelom. Za život môže voš naklásť okolo 130 vajíčok.
- Živé hnidy sú žltobiele, po vyliahnutí sú priesvitné.
- Zhruba po týždni sa z vajíčok stanú larvy. Po dvoch až troch týždňoch sú z nich dospelé vši.
- Hnidy zostávajú prilepené na vlasoch aj po vyliahnutí vší. Sú už neškodné. Často však bývajú príčinou opakovanej a zbytočnej aplikácie odvšivovacieho prostriedku
- Voš žije vo vlasatej časti hlavy, ale aj v ochlpení hlavy – v obočí, brade či fúzoch.
- Voš najčastejšie ohrozuje deti vo veku medzi 7. a 8. rokom a mladších tínedžerov. Viac dievčatá ako chlapcov.