Rekonštrukciu trhu odkladajú. Nelegálnych predajcov tlačia za bránu.
BRATISLAVA. Digitálky aj ručičkové, na stojane ich visia stovky. Majú rôznu farbu aj čas, ktorý ukazujú. Medzi veľkými nástennými v stánku prekvapí ručné nakreslený nápis Nechtové štúdio.
Netradičné spojenie na najväčšom bratislavskom trhovisku na Miletičovej ulici netradičné nie je. Stánky s ovocím, zeleninou strieda predvianočná akcia na pyžamo či papuče, bufet Smädníček a hlučné nalievárne zas tmavá a tichá herňa.
Trhovisko má vlastné pravidlá i navigáciu. Šípky návštevníkov nasmerujú k ohlasovni požiarov, na tunajšiu skládku či verejné toalety, ktoré v prieskume na webe „vyhrali“ druhé najhoršie miesto.
Miletička, Milda či Bangladéš sa časom mení len po troške. Oproti vlaňajšku sa rozrástla iba skupinka bezdomovcov, ktorí bivakujú v spacákoch na kreslách za bránami, na tunajšej veži zasvietil nápis herňa.
Ubúda aj trhovníkov. Zmluvu ich tento rok má asi 140, z roka na rok menej, hovorí František Németh z Ružinovského podniku verejnoprospešných prác, ktorý trh spravuje.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Obnova nebude
Ružinovský podnik chce trhovisko rekonštruovať už roky. Obnova by vraj zhltla viac než milión eur. Mestská časť na to peniaze nemá, tvrdí Miroslava Štrosová, ružinovská hovorkyňa. Tak aspoň udržujú súčasný stav, opravili napríklad kanalizáciu.
Na bezpečnosť tu dozerá súkromná esbéeska. Kontroluje aj to, či stánkari neponúkajú tovar, ktorý zakazuje miestny poriadok, napríklad živé zvieratá, zbrane, pyrotechniku či tlač, ktorá ohrozuje mravnosť. Hľadajú aj nelegálnych predajcov.
Na kontroly tam chodí aj Slovenská obchodná inšpekcia. Tento rok tu robila desať nepotravinových kontrol a jednu na podnet zákazníka, ktorá podľa Danuše Krkošovej, hovorkyne Slovenskej obchodnej inšpekcie, dozerala na postup pri reklamácii.
Krkošová vraví, že veľké kompetencie pri kontrole trhovísk dal zákon obci, ktorej trhoviská patria. „Dozerajú nad dodržiavaním zákona o trhoviskách.“
Tenisky adios či tepláky puna. Aj kontroly takýchto falošných značiek čiže duševného vlastníctva má robiť inšpekcia. Krkošová vraví, že odhaľovanie falzifikátov je najmä pri textite problémom. Musia identifikovať špecifické znaky, na ich odhaľovanie však chýba inšpektor.
Za bránu
Predajcovia bez povolenia to skúšajú za bránami trhu. Hovorca mestskej polície Peter Pleva vraví, že viackrát ich našli v okolí. „Ide zväčša o Poliakov, Ukrajincov a Rumunov,“ tvrdí hovorca. „Ponúkajú najmä textil a rôzne drobnosti do domácnosti.“
Hneď v susedstve je tanečné divadlo elledanse. S trhoviskom máme k sebe blízko ľudovosťou či skôr ľudskosťou, hovorí jeho umelecká riaditeľka Šárka Ondrišová.
Keď sa roky zanedbané okolie trhoviska nemenilo, pustili sa do toho tanečníci. Nedávno tam vysadili stromy. Museli ich však upevniť železným poklopom, aby nezmizli ako predtým stromčeky asi v tristokilogramových črepníkoch.
Prečítaj si viac o divadle elledanse - tu
Naboso po mrazivom betóne
Tanečníci upravujú Miletičku. Bitúnok aj zanedbaný park sú pamätihodnosťami.
BRATISLAVA. Začínali s pár stoličkami a hrali na betóne, priestor bývalého bitúnku a kafilérie na Miletičovej vykurovali len plynovým horákom.
„Priestor bol aj pre samotných interpretov utrpením, keď sme hrali v zime, tak sa to vykúrilo plynovým horákom síce na 22 stupňov, no zem mala okolo nuly a na tom sa muselo naboso tancovať. Bola to jedna búda, bez toaliet a šatní,“ opisuje kedysi bitúnok Šárka Ondrišová, choreografka a zakladateľka divadla.
Dnes Divadlo elledanse upravuje lokalitu. Zasadili stromy, pribudlo ihrisko aj stojany na bicykle.
Bitúnok je spolu s parčíkom na rohu Záhradníckej a Miletičovej bratislavskou pamätihodnosťou. Park je však zanedbaný napriek tomu, že je v zozname a lavičky sú zničené.
Ružinovská hovorkyňa Miroslava Štrosová vraví, že na revitalizáciu zháňajú granty.
V susedstve v areáli trhoviska sa týči veža a vysoký komín. Na bielej veži pribudol nový čierny nápis: Nonstop herňa.
Budova je súkromná, nepatrí pod správcu trhoviska – Ružinovský podnik verejnoprospešných prác, hovorí jeho šéf František Németh.
Po tmavých schodoch návštevník vystúpi do temného priestoru, osvetľujú ho len žiarivé automaty. Aj to je len na polceste. Do veže s nápisom sa pre havarijný stav nedá dostať, hovorí čašníčka z prevádzky.
Výhľad na stále živé trhovisko sa tak neodkryje.
Nedostanete sa ani na skládku odpadu, ku ktorej smeruje navigácia. Németh hovorí, že ide o lisovňu, z ktorej odpad odvážajú na skládku.
Lucia Tkáčiková
Na veži sa objavil nápis herňa, tmavá prevádzka nepatrí k správe trhoviska.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Koľko je hodín?
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Pohľad do zberne odpadu z trhoviska.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Zákutia Miletičky.
Pyžamo je pred Vianocami v akcii.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA