BRATISLAVA. Byty v dome na Hviezdoslavovom námestí patria mestu. Rozhodol o tom v pondelok Okresný súd Bratislava I. Nájomníci tak dúfajú, že si ich budú môcť odkúpiť. Staré Mesto ich však vyzýva, aby sa do konca marca 2013 vysťahovali.
Bývalý nájomný dom na Hviezdoslavovom námestí 11 je v podielovom vlastníctve firmy s rovnakým názvom a mesta. Firma preto žiadala súd, aby rozhodol, komu čo patrí. Sudkyňa teraz dom rozdelila na byty a nebytové priestory.
Prízemie, kde bola reštaurácia Korzo, a prvé poschodie dostane firma Hviezdoslavovo námestie 11. Podiel firmy pôvodne patril reštituentom. Byty budú patriť mestu, musí však doplatiť rozdiel 88tisíc eur.
Dostanú ich? Byty chcú ich obyvatelia. „Keby bol rozsudok právoplatný, tak nám dáva právo odkúpiť si byty do súkromného vlastníctva,“ hovorí nájomníčka Jana Plichtová. Žiadosti o kúpu podľa nej úrady odmietali s tým, že mesto nie je jediným vlastníkom domu.
Fakty
Dom na Hviezdoslavovom námestí 11
po reštitúcii väčšina ostala mestu, reštituentky podiel predali súkromnej firme; po sérii prevodov sa podiel dostal do rúk firmy Fun Air, kde figurovali aj exstarostka Miloslava Zemková a podnikateľ Boris Kollár. firmu v roku 2006 premenovali na Hviezdoslavovo námestie 11. v marci 2012 dostali obyvatelia od Starého Mesta, ktoré je správcom podielu mesta, výpovede z nájmu; v máji 2012 zastupiteľstvo Starého Mesta rozhodlo,
že odkúpi zvyšok domu; s firmou Hviezdoslavovo nám. 11 sa však nedohodli
V marci tohto roka navyše dostali od Starého Mesta, ktoré spravuje podiel mesta, výpovede z nájmu na základe zákona, ktorý umožnil vysťahovať ľudí z reštituovaných bytov. „Nerozumeli sme, prečo nám Staré Mesto dáva výpoveď. Zákon sa predsa vzťahuje na riešenie reštituovaného majetku, a nie na majetok obce,“ hovorí Plichtová.
„Zákon platí pre každého,“ reagoval hovorca Starého Mesta Tomáš Halán. Výpovede im podľa neho dali pre to, aby sa mohli uchádzať o náhradné byty.
Majú však aj ďalší dôvod: "Mestská časť je zo zákona povinná hospodárne nakladať s majetkom, ktorý jej bol zverený."
Ako budú reagovať na rozsudok, zatiaľ nie je známe. Mestská časť sa k nemu vyjadrí, až keď ho dostane. Ich advokát rovnako ako právnička mesta však v pondelok rozsudok počuť nechceli, boli za to, aby sa pojednávanie odročilo. "Idú proti nám," myslí si Plichtová. Čas sa totiž nájomníkom kráti, v marci sa musia vysťahovať.
Výpovede Staré Mesto neodvolalo ani po tom, čo jeho poslanci v máji rozhodli, že problém treba riešiť tak, že radnica odkúpi menšinový podiel od spoluvlastníka. Halán však tvrdí, že to s odpredajom bytov nesúviselo. „Miestne zastupiteľstvo sa k otázke odpredaja bytov pre nájomníkov nevyjadrilo,“ povedal.
V materiáli, ktorý bol podkladom pre rozhodnutie poslancov, sa však píše, že ak by Staré Mesto podiel kúpilo, byty by nájomníkom predalo a v cene zohľadnilo svoje náklady na kúpu podielu. „Záujem zo strany nájomcov je preukázateľný, pretože štyria z nich žalujú mestskú časť Bratislava-Staré Mesto o určenie povinnosti uzavrieť zmluvu o prevode vlastníctva bytu,“ uvádza sa v materiáli.
Viac si prečítajte tu: Nájomníkov možno vykúpia
Chceli celý dom Firma Hviezdoslavovo námestie 11 však chcela opak – kúpiť podiel mesta, ktorého hodnota je 982tisíc eur. Rozdelenie domu na byty a nebytové priestory odmietala. Na pojednávanie jej právnik neprišiel.
Sudkyňa Gabriela Buľubašová jeho ospravedlnenku, ktorá prišla počas pojednávania, neuznala a rozhodla. "Nepredpokladala som, že účastník konania, ktorý mal záujem na to, aby sa to rýchlo skončilo, sa dnes nedostaví," povedala. Mesto a Staré Mesto by sa podľa nej mali o pamiatkovo chránenú chátrajúcu budovu začať starať. „Dvadsať rokov dozadu to bol krásny dom,“ podotkla.
Nájomníčka: Výpovede nám doručili policajti Jana Plichtová z domu na Hviezdoslavovom námestí 11 hovorí o tom, že výpovede z nájmu prišli v čase, keď už boli ku kúpe svojich bytov veľmi blízko.
"Bývam v čiastočne reštituovanom dome v Starom Meste, pričom reštituovaný majetok tvorí približne jeho jednu štvrtinu. Tri štvrtiny majetku patria hlavnému mestu Bratislava, ktoré dostalo tento majetok v rámci veľkej privatizácie bytového fondu od štátu. Každá z deviatich rodín tu býva na základe nájomnej zmluvy na dobu neurčitú, ktorá bola uzavretá dlho pred tým, než vstúpili do platnosti reštitučné zákony.
Keď bol prijatý Bytový zákon, ktorý ukladá obciam previesť pôvodne štátny majetok do osobného vlastníctva nájomníkom, požiadali sme si aj my o prevod bytov do osobného vlastníctva. Od pánov starostov Starého Mesta a primátorov Bratislavy sme však dostávali samé vyhýbavé a negatívne odpovede. Tvrdili, že byty nemôžu odpredať, lebo menšinový vlastník, ktorý sa medzitým niekoľkokrát zmenil, má predkupné právo a mesto mu musí svoj podiel predať.
Ľady sa pohli po rokoch Obrátili sme sa na pána primátora Ftáčnika s návrhom požiadať súd, aby rozdelil dom na byty a nebytové priestory. Pán Ftáčnik prejavil veľké porozumenie a dokonca prišiel s iniciatívou odkupovať menšinové podiely od reštituentov. Keďže náklady mesta na odkúpenie menšinového podielu by pri odkúpení bytov splatili bývalí nájomníci (v rámci kúpnej ceny bytu), bolo by takéto riešenie pre štát najlacnejšie. Aj Staré Mesto vo svojom vyjadrení k súdnemu sporu z roku 2010, v čase keď bol primátorom pán Petrek, jednoznačne vyjadrilo podporu rozdeleniu domu na byty a nebytový priestor.
Všetko teda vyzeralo nádejne. Na konci marca nás však čakal šok. Niektorým z nás mestskí policajti doručili výpovede nájomnej zmluvy, ktoré podpísal nielen súkromný vlastník, ale aj pani starostka Rosová s dodatkom, že byt máme vypratať do konca marca 2013. Nerozumeli sme, prečo nám Staré Mesto dáva výpoveď. Zákon sa predsa vzťahuje na riešenie reštituovaného majetku, a nie na majetok obce. Mala pani Rosová vôbec súhlas pána primátora ako zástupcu hlavného mesta, ktoré dom vlastní?
Ďalšie, v tomto prípade pozitívne prekvapenie prišlo, keď v máji 2012 miestne zastupiteľstvo Starého Mesta schválilo odkúpenie menšinového podielu nášho domu, a to s cieľom umožniť nám nájomníkom odkúpiť byty do osobného vlastníctva.
Dom sa dá rozdeliť V júni tohto roku sme sa zúčastnili pojednávania vo veci vysporiadania podielového spoluvlastníctva. Kľúčový bodom bol výsledok znaleckého posudku. Prizvaná súdna znalkyňa v odbore nehnuteľností vysvetlila, že dom je právne rozdeliteľný na byty a nebytový priestor, a to podľa Bytového zákona. Úžasné!!! Takto blízko nášmu cieľu sme ešte nikdy neboli.
Prečo teda, ak súdny spor ešte nie je rozhodnutý a pani starostka deklarovala snahu pomôcť nájomníkom podielových domov odkúpením reštituovaných podielov, nám dala výpoveď?
Pani Rosová tento krok obhajuje zákonom č. 260/2011 Z.z. o ukončení a spôsobe usporiadania niektorých nájomných vzťahov k bytom. Pani starostka však nevzala do úvahy celý kontext problému, a to, že vo veľkej privatizácii bytového fondu bol štátny majetok prevedený obciam s tým, že sú povinné podľa Bytového zákona tento majetok previesť do osobného vlastníctva nájomníkom, ak o to požiada viac ako 50 percent z nich.
Dať výpoveď nie je povinnosť, ale možnosť. Zostáva tu teda nezodpovedaná otázka, prečo chce Staré Mesto vysťahovať nájomníkov, keď existuje zákonná možnosť im byty predať?"
Jana Plichtová