BRATISLAVA. Bratislavské gymnázium na Metodovej ulici je jednou zo škôl, ktoré dnes nesie štrajkovú štafetu. V škole s takmer tisíckou detí sa učia len tí najmenší. Učitelia hovoria, že hoci nezvíťazia, môžu takto aspoň so vztýčenou hlavou povedať, že to skúsili.
Po chodbách gymnázia dnes pobehujú len žiaci primy, sekundy, tercie a kvarty, učí sa celkovo šesť tried. Majú mimoriadny rozvrh do 12.00 h. Do školy prišli len oni, vyučovanie dnes škola totiž vedela zabezpečiť iba s ôsmimi učiteľmi, ktorí neštrajkujú. Vybrala preto tých najmenších.
"Títo učitelia neštrajkujú, lebo si to nemohli dovoliť. Každý sa musí slobodne rozhodovať," vraví riaditeľka Zuzana Vaterková. Vysvetľuje, že štrajkom kladú učitelia na oltár veľkú daň. "Najmä pred Vianocami to nie je finančne jednoduché."
Masová nespokojnosť
Škola má celkovo 87 učiteľov. Práve pedagógovia dali podnet na to, aby sa zapojila k ďalším 16 bratislavským do štafetovému štrajku.
"Bola tu masová nespokojnosť s tým, ako odbory postupovali, ako informovali, to bola ich veľká taktická chyba. A ďalšou chybou bol aj systém, ktorým sa štrajk vyhlásil, na dobu neurčitú. Školám sa dala možnosť odstúpiť, keď budú akoby vyčerpané. To nemôže fungovať," vysvetľuje zástupca riaditeľky Michal Falath.
Ak chce podľa neho niekto urobiť celoštátnu akciu, musia byť dané pravidlá a vedenie musí byť rázne, aby sa jasne vyjadril hlas. "Je smutné, že sme začínali pod jedným vedením a že sa to roztrieštilo. Ja si ale budem stáť za svojimi učiteľmi, nech sa rozhodnú akokoľvek," dopĺňa riaditeľka.
Škola je pre žiakov otvorená
Škola je však aj dnes pre žiakov otvorená. V prípade, že rodičia nemajú kam svoje dieťa dať, je pripravená poskytnúť im náhradný program. Nikto sa však zatiaľ nesťažoval, rodičia učiteľov podporujú, hovorí riaditeľka. "Získali sme veľmi veľa pekných podporných stanovísk, za čo ďakujeme. Zdá sa, že chápu našu situáciu."
Svojim učiteľom na Metodovej vyjadrili podporu aj žiaci. Na dverách budovy aj na webovej stránke školy visí pre nich odkaz. "Vzdelanie vidíme ako jedinú možnosť a východisko z ekonomickej a sociálnej krízy, pretože ako vraví jedno motto z transparentov - Slabé vzdelanie, hlúpy národ. To, čo tým chceme povedať je, že vzdelanie je základná hodnota sveta ako takého a preto by malo byť prvoradé," uvádzajú žiaci.
Aký výsledok rokovaní učiteľov školy presvedčí o ukončení štrajku, nechce riaditeľka špekulovať. "Závisí od toho, čo nám bude ponúknuté. Desať percent je ale minimum, ktoré môžu učitelia žiadať. Možno však ponúknu sedem a niečo k tomu," uvažuje. Hodnotu učiteľa treba ale podľa nej dostať do povedomia verejnosti tak, ako to bolo v minulosti. "Vtedy učiteľ niečo znamenal, treba mu vrátiť dôstojnosť. Ide to ruka v ruke, finančné a spoločenské postavenie."
Od utorka (4.12.) sa začína na Metodovej normálne vyučovanie, štafetu preberajú ďalšie školy. Všetky informácie o vyučovaní na gymnáziu sa môžu rodičia dozvedieť na webovej stránke školy. Vždy deň vopred do 16.00 h zverejnia, ako bude vyučovanie prebiehať nasledujúci deň.