BRATISLAVA. Viac ako polovica študentov bratislavského Gymnázia L. Novomeského na Tomašikovej ulici dnes neprišla do školy. Gymnazisti najmä z vyšších ročníkov týmto spôsobom vyjadrili podporu učiteľom, ktorí sa minulotýždňovým štrajkom snažili získať lepšie podmienky v školstve.
Agentúru SITA za štrajkový výbor študentov o tom informoval Viktor Korba. Ako prízvukoval, študenti učiteľov týmto spôsobom podporujú z vlastnej vôle a nevedú ich k tomu pedagógovia.
Gymnazisti plánujú svoj názor vyjadriť aj pochodom z Gymnázia L. Novomeského k Spojenej škole Novohradská. V tejto škole študenti pripravili program "Pre všetkých ľudí, ktorí nie sú nuly a necítia sa ako nuly," ktorým podporujú štrajkujúcich učiteľov. Podľa slov Korbu sa študenti z Gymnázia L. Novomeského stretnú o 11:00 a so spoločne pripravenými transparentmi sa vyberú cez Gagarinovu k Spojenej škole Novohradská. "Na Gymnáziu Jura Hronca budeme podpisovať aj prehlásenie, že to robíme z vlastnej vôle a bez nátlaku," dodal Korba.
Viac ako polovica študentov z Gymnázia L. Novomeského sa dnes rozhodla do školy neprísť, študenti nižších ročníkov na vyučovanie prišli. Podľa Viktora Korbu učitelia gymnázia v štrajku oficiálne nepokračujú, vyučujú normálne. Podpora učiteľov vyšla z iniciatívy samotných študentov. Ako dodal, niektorí učitelia si zobrali dnes náhradné voľno a pripoja sa k aktivitám študentov.
Štrajk učiteľov a nepedagogických zamestnancov sa začal v pondelok 26. novembra. Zamestnanci školstva ním požadovali desaťpercentné zvýšenie miezd, vláda však učiteľom ponúkla zvýšenie platov o päť percent. V prvý deň sa do štrajku zapojilo 73,45 percenta zamestnancov základných, 63,62 percenta pracovníkov stredných a 5,09 percenta zamestnancov vysokých škôl. Druhý deň zostala tiež zatvorená väčšina škôl. Štrajk učiteľov bol prerušený v stredu o 18:00, rozhodol tak štrajkový výbor po rokovaniach školských odborárov s predstaviteľmi vlády.
"Dôvodom je, že v utorok sa začali rokovania s predstaviteľmi vlády o cieľoch a dôvodoch štrajku za účelom skvalitnenia nášho školstva a prílevu viac peňazí hlavne na kvalitu a vzdelávanie," povedal po rokovaní šéf školských odborárov Pavel Ondek. Rokovania s vládou pokračovali aj vo štvrtok, žiadnu dohodu nedosiahli.