
Presný úder tágom si vyžaduje veľkú sústredenosť a bystré oko. Dokazuje to aj Vladimír Németh, ktorý je viacnásobným majstrom Slovenska v pool biliarde. FOTO — ARCHÍV
a hrou, až sa vyvinula do súčasnej podoby. Podoba dnešného biliardu je celkom iná. Hrajú ho „fajnšmekri“ s tágom v ruke a menšími guľami na zelených stoloch.
„Je to úžasne dynamická hra a na chuť jej prichádza čoraz viac ľudí. Krása biliardu spočíva v nekonečnom množstve herných variácií. Medzi skutočných majstrov biliardu patria najmä Ázijčania. Európa má silné zastúpenie v Nemcoch a Holanďanoch. Aj rozvoj biliardu však závisí od peňazí. Tie na Slovensku chýbajú, a preto u nás stagnuje,“ povedal viceprezident Slovenského biliardového zväzu Vladimír Németh.
Najlepší je Klobúčnik
Biliard sa delí na tri odvetvia: pool biliard (dierový), karambol (bezdierový) a snooker (na najväčšom stole s menšími guľami). „Najznámejšia a najuznávanejšia hra na svete je tzv. devina, ktorá pochádza z Ameriky,“ prezradil Németh. Na biliardový stôl sa uloží deväť gulí do tvaru kosoštvorca. Desiatou je biela, ktorou sa rozbíja. Snahou je dostať všetky gule v poradí od najnižšieho po najvyššie číslo do košíkov a kto umiestni poslednú, teda deviatku, vyhráva jednu hru. Celý zápas sa končí po deviatich, resp. jedenástich víťazstvách. Priemerný čas jedného zápasu v podaní profesionálov je jedna hodina. „Najlepším hráčom deviny na Slovensku je Bratislavčan Milan Klobúčnik, ktorý je aktuálnym majstrom Slovenska.“
Na Slovensku je približne dvadsaťtisíc biliardových stolov, na ktorých si mohlo tento šport vyskúšať približne pol milióna ľudí. „V Bratislave sú tri herne (v Lamači, Rači a Ružinove). Najkvalitnejšia je herňa Sandberg v Lamači,“ dodal Németh, ktorý sa venuje aj trikšotovému biliardu. „Priamo v centre Bratislavy sa snažíme vybudovať špičkovú herňu, ktorá by spĺňala najvyššie atribúty medzinárodnej úrovne. Spĺňala by aj cieľ výchovy a smerovanie mládeže k športu v Starom Meste.“
Liberálny šport
Biliard je liberálny aj v tom, že ho môžu v jednom tíme či zápase hrať ženy proti mužom a nie je ohraničený ani vekovo. „Pokojne sa môže stať, že si proti vám zahrá dieťa alebo čiperný dôchodca. Najmladší hráči na Slovensku majú osem rokov.“ O tom, že k tomuto športu patria aj krásne ženy, sa budeme môcť presvedčiť nasledujúcu sobotu v račianskej herni Lavos, kde sa uskutoční atraktívna súťaž o miss Slovenska v biliarde.
Bratislavská liga neexistuje. Aj preto, že je tu málo herní. Fungujú však celoslovenské súťaže — Extraliga, 1. a 2. liga. V najvyššej súťaži hrá už len Lavos Bratislava. Bratislavský Sandberg po získaní titulu majstra Slovenska v roku 1999 prešiel z finančných dôvodov do amatérskych podmienok a hrá najnižšiu slovenskú súťaž. „Venujeme sa výchove mládeže a že sa nám to darí, dokazujú aj mnohí jednotlivci, ktorí Bratislavu zviditeľňujú v iných oddieloch. Za všetkých spomeniem Zoltána Petrovicsa, ktorý je 22-násobným majstrom Slovenska a dvojnásobným vicemajstrom Európy,“ povedal prezident biliardového klubu Sandberg a bývalý reprezentačný tréner juniorov, s ktorými v roku 1997 na majstrovstvách Európy vo Fínsku získal bronzové medaily.
Desať rokov driny
Koľko hodín tréningu potrebujete, ak chcete byť špičkovým hráčom? „Jeden z najlepších hráčov na svete, Nemec Oliver Orthman vyhlásil, že desať rokov trénoval každý deň šesť až osem hodín, aby dosiahol svoj cieľ. Až potom si dovolil o sebe tvrdiť, že je špičkovým hráčom.“
Keby niekto mal záujem venovať sa biliardu naplno, stačí, ak zájde do niektorej zo spomínaných herní, alebo sa skontaktuje cez stránku www.proces.sk/sbiz.
MIROSLAV HÝLEK