V pondelok o pol druhej popoludní otvorí spojená škola Novohradská brány pre všetkých, ktorí chcú vyjadriť podporu štrajku učiteľov.
BRATISLAVA. Študenti Gymnázia Jura Hronca zo Spojenej školy Novohradská sa rozhodli v prvý decembrový pondelok podporiť štrajkujúcich učiteľov programom s názvom Pre všetkých ľudí, ktorí nie sú „nuly“ a necítia sa ako „nuly“.
Ako agentúru SITA informovala študentka GJH Tatiana Hudecová, od desiatej hodiny sa budú v budove školy premietať filmy, predstaví sa školské divadlo a začne sa výstava najoriginálnejších fotografií fotografického krúžku. Študenti sa stretnú s pedagógmi aj pri scénickom čítaní Chalupkovho Kocúrkova, v ktorom sa vystriedajú rôzni čitatelia.
Poslucháči budú mať možnosť vysloviť svoj názor v časovo limitovanej diskusii. Vystúpi aj hudobná skupina Akelek Blues Band a Tatiana Hudecová. Športoví nadšenci si budú môcť zahrať volejbal proti učiteľom.
Otvorené pre všetkých
O pol druhej popoludní otvorí Novohradská brány aj pre študentov z iných škôl a širokú verejnosť. Záujemcovia sa po príchode budú môcť podpísať pod oficiálne vyhlásenie študentov podporujúcich štrajk a protesty učiteľov, v ktorom proklamujú, že všetkých protestných akcií sa zúčastnili z vlastnej vôle a iniciatívy bez akéhokoľvek donucovania, organizovania, usmerňovania alebo zneužívania zo strany učiteľov.
Pol hodinu potom o 14:00 sa začne koncert, ktorý uvedú krátkymi prejavmi študenti, učitelia a ako hosť herečka Zuzana Kronerová, absolventka Gymnázia Jura Hronca. Akciu prídu podporiť aj spisovatelia Monika Kompaníková, Ivan Štrpka, hudobné skupiny Konečná verzia, Para a Puding pani Elvisovej.
"Účasťou na tomto podujatí všetci ukážu, že im nie je ľahostajná situácia v slovenskom školstve," uviedli študenti. Účasť doposiaľ podľa Hudecovej potvrdili štyri veľké gymnáziá, ale očakávajú, že prídu aj študenti aj z iných škôl.
Štrajk ako štafeta
Organizátori piatkového protestného zhromaždenia pred Úradom vlády SR vyzvali všetky školy na území Slovenskej republiky, aby sa aktívne zapojili do organizovania štafetového štrajku, podobne ako v ňom zotrvali niektoré bratislavské školy.
Po piatkovom zhromaždení sa uskutočnilo stretnutie 17 bratislavských škôl, na ktorom odsúhlasili pokračovanie v boji za svoje požiadavky formou štafetového štrajku, organizovanie ďalších verejných akcií na podporu zamestnancov v školstve a zasielanie protestných vyjadrení, stanovísk a výziev všetkým kompetentným orgánom štátnej a verejnej správy.
Organizátori v stanovisku, ktoré poskytli agentúre SITA, ďakovali všetkým zamestnancom školstva, žiakom, rodičom a širokej verejnosti za prejavenú podporu. "Sami sme boli ohromení, s akou odozvou sa stretla naša akcia, a prekvapila nás veľká účasť a pochopenie cieľa protestného zhromaždenia," uviedli v piatkovom vyhlásení.