
Voda v zaplavenej dedine La Réglisserie na juhu Francúzska navŕšila pri kraji cesty hromadu automobilov. Pri silných búrkach a záplavách zahynulo najmenej dvadsaťsedem ľudí.
FOTO – ČTK/AP

Živelné pohromy na zemeguli:
7. septembra – 13. septembra 2002
Zemetrasenia
Otrasy Zeme o sile 7,6 stupňa v prímorskej oblasti na severe Papuy Novej Guiney, vyvolali vlnu tsunami, ktorá zničila mnohé domy na pobreží. V provincii Východný Sepik zostalo bez strechy nad hlavou najmenej tritisíc ľudí.
* Sicíliu zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie za posledných dvadsať rokov. Sprevádzali ho stovky silných otrasov, pri ktorých boli zničené mnohé budovy. Škody sa odhadujú na päťsto miliónov dolárov.
* Pohyby Zeme sa zaznamenali aj v Egejskom mori, vo východnom Rumunsku, na ruskom pobreží Čierneho mora, v južných Filipínach, na Novom Zélande, Taiwane, na indonézskom ostrove Timor a na severovýchode Japonska.
Tropické búrky
Po vpáde tafjúnu Sinlak na čínske pobrežie v oblasti mesta Šen—jang prišlo o život najmenej 23 ľudí. Ďalších päť je nezvestných.
* Hongkong sužovala tropická búrka Hagupita, ktorá sa po prechode pobrežnou oblasťou upokojila.
* Pobrežie Severnej Karolíny v Spojených štátoch „zametala“ subtropická búrka Gustav, ktorá neskôr nadobudla silu hurikána a zasiahla pobrežie Nového Škótska.
* Slabá tropická búrka 01S sa nakrátko sformovala na severe Madagaskaru.
Cholera v Kongu
V Demokratickej republike Kongo vypukla epidémia cholery. Najmenej 1200 ľudí už zomrelo a nakazených je ďalších 18-tisíc ľudí. Noviny Le Palmares uviedli, že bežné karanténne opatrenia sú neúčinné, pretože do oblastí s nedostatkom pitnej vody sa dovážala kontaminovaná voda. Situáciu zhoršuje aj migrácia ľudí z regiónov, kde pokračujú občianske nepokoje.
Povodne
Pri povodniach na juhu Francúzska zomrelo podľa posledných správ najmenej 27 ľudí. Záplavy vyvolané silnými búrkami zasiahli okresy Gard, Herault a Vaucluse. Pri silnom daždi sa potoky vylievali z brehov v priebehu niekoľkých minút, takže mnohí obyvatelia unikali do bezpečia plávaním v prudkej vode. Najsilnejšie záplavy, aké postihli tento región za posledných 44 rokov, sa prehnali aj cez vinice, kde sa práve začínali oberačky.
* Rozsiahle záplavy v Thajsku pripravili od začiatku augusta o život 44 ľudí a spôsobili veľké škody na severe a severovýchode krajiny. Sezónne povodne zasiahli 51 zo 71 provincií.
Klesanie severnej Číny
Severočínske mesto Tian-čin kleslo za posledné dva roky o dva metre nižšie. Oznámila to BBC. Pri poklese sa poškodilo množstvo budov a podzemné potrubia a zvýšila sa koncentrácia soli a iných chemikálií v podzemnej vode. Podľa odborníkov prepadanie mesta spôsobuje rozširujúca sa lievikovitá oblasť pod Severočínskou planinou, čo je výsledkom spotreby veľkého množstva vody pre poľnohospodárstvo a domácnosti. Vedci oznámili, že podobné lievikovité zóny sa objavili aj inde na severe Číny a sú tiež výsledkom „ťahania“ vody z podzemných tabúľ. Vznikajú obavy, že lieviky sa rozšíria postupne až na oblasť s rozlohou 40-tisíc štvorcových kilometrov.
Ruský „dažďový stroj“
Predstavitelia ruských úradov vyjadrili uspokojenie, že vďaka slabému dažďu sa v Moskve vyčistil vzduch od štipľavého dymu, ktorý prenikal už niekoľko dní do mesta z neďalekých lesov a horiaceho rašelinišťa.
Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie oznámilo, že na streche ministerstva nainštalovali veľký ionizér, ktorý má slúžiť ako akási sprcha na čistenie ovzdušia. Michail Šakramanian z ministerstva ho opísal ako veľkú kovovú klietku obkrútenú volfrámovým drôtom. Zariadenie emituje vertikálny prúd kyslíkových iónov, ktoré premiešavajú vzduch a vyvolávajú vlhkosť. „Prúd iónov vytvoril dieru do smogového ložiska a vytlačil jeho častice vyššie. V ďalšej fáze kyslíkové ióny skoncentrovali vlhkosť,“ povedal.
Invázia zvierat
V indonézskej provincii Západná Jáva napadli diviaky a opice farmy a viaceré dediny. Stalo sa tak po zrútení dvanásť kilometrov dlhého múru, ktorý postavili v roku 1980 práve na zadržiavanie zvierat. Podľa správ tlačovej agentúry Antara dedinčania v Sukaqweningu tri z týchto zvierat už zabili. Zvieratá sa vrhli najmä na obilie a v noci napádajú príbytky. „Obnovenie múru bude stáť sto miliónov rupií (vyše 11-tisíc dolárov),“ povedal starosta Rabai. STEVE NEWMAN
The Los Angeles Times Syndicate