BRATISLAVA. Historické pamiatky a súčasnosť Liptovského Mikuláša boli hlavné témy ďalšej Liptovskej kaviarne v Bratislave.
Po roku ju opäť v Pálfiho paláci na Zámockej ulici pripravilo nielen pre svojich rodákov najväčšie mesto Liptova s Komunitnou nadáciou v Bratislave. Trojhodinový program v piatok večer (30.11.) viedol primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský.
S históriou mesta od prvej písomnej zmienky o osade Svätý Mikuláš v roku 1286 cez najvýznamnejšie pamiatkové objekty obrazovou projekciou a rozprávaním oboznámila prítomných riaditeľka Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši Iveta Blažeková.
Osada sa tvorila okolo gotického kostola svätého Mikuláša z 13. storočia, ktorý je dodnes dominantou historického centra i najstaršou stavebnou pamiatkou v meste. Okrem iných cenností je v ňom vzácny neskorogotický oltár z 15. storočia a ďalšie dva s tabuľami maľovanými temperovou technikou na kriedovom podklade so zlatením. Blažeková prezentovala na vyše 130-ročných fotografiách vtedajší stav kostola i po jeho požiari.
Tiež predstavila druhú najstaršiu budovu v meste - Pongrácovskú kúriu, Župný dom, bývalý zájazdový hostinec Čierny orol, či jednu z najväčších synagóg na Slovensku, ktorá po rekonštrukcii od roku 1992 slúži na kultúrne účely a pre vynikajúcu akustiku tam bývajú koncerty.
"Františkánsky kláštorný komplex v Okoličnom je päť storočí najväčšia sakrálna stavba na Liptove. Vo svojej dobe to bol veľmi kvalitný komplex s mnohými stavebnými novinkami. Jeho Kostol sv. Petra z Alkantary má hodnotnú architektúru aj v rámci stredoeurópskeho regiónu. Má nádherné vnútorné klenby, 12-metrový barokový oltár, v trojlodí barokovú výzdobu, veľké obrazy krížovej cesty, ktoré teraz reštaurujeme.
Pred kostolom je baroková parková úprava a v komplexe je i múzeum na pamiatku biskupa Ladislava Matiašovského," povedal správca farnosti v Okoličnom Jozef Tomaga, ktorý predstavil aj ranogotický kostol Očisťovania Panny Márie v Smrečanoch.
Ďalšie historické pozoruhodnosti Liptova prezentoval riaditeľ Štátneho archívu v Bytči Peter Vítek. V diskusii sa hovorilo o územnom pláne a rozvojových zámeroch Liptovského Mikuláša, stave rôznych historických objektov po privatizácii, potrebe zachovania technických pamiatok, zaniknutom plese Liptákov v PKO i pripravovanej knihe o ľudovej architektúre, ktorá vyjde v januári 2013.
"Teší nás, že Liptov je turisticky najnavštevovanejšou slovenskou lokalitou cestovného ruchu po Vysokých Tatrách a Bratislave," na záver konštatoval Slafkovský.