Výstava tvorby Jany Želibskej s názvom Zákaz dotyku potrvá do marca 2013. Vernisáž sa uskutoční dnes o 18. hodine.
BRATISLAVA. Prierez tvorby umelkyne Jany Želibskej (nar. 1941) z obdobia 60., 70., 80. rokov i ďalších ponúkne návštevníkom výstava s názvom Zákaz dotyku v priestoroch Slovenskej národnej galérie (SNG), v Esterháziho paláci na Námestí Ľudovíta Štúra v Bratislave. Vernisáž sa uskutoční dnes o 18.00 h, očakáva sa aj účasť autorky. Výstava potrvá do 17. marca 2013.
Dielo Jany Želibskej novinárom na tlačovej besede priblížili kurátorky výstavy Vladimíra Büngerová a Lucia Gregorová.
Výstava na dvoch poschodiach Esterháziho paláca predstaví verejnosti prierez tvorby autorky, ktorá od počiatku pracuje so ženskými témami a má blízky vzťah k prírode. Obsahuje aj diela, ktoré ešte neboli na Slovensku prezentované, alebo boli známe iba z fotografií či záberov publikovaných v katalógoch. Ide o časť priestorových diel (environmenty, inštalácie), povedala Büngerová.
"Veľkorysé priestorové diela Jany Želibskej, napríklad Možnosť odkrývania (1967), Kandarya - Mahadeva (1969), Chuť raja (1973), Amatér kontra renesancia (1989), Posledné kŕmenie (1992), She is Everywhere (2003), sú v takomto rozsahu realizované po prvý raz. Prehliadku dopĺňajú fotografie, grafiky, kresby, objekty, inštalácie a videotvorba," dodala.
Kurátorka Lucia Gregorová okrem iného pripomenula, že Jana Želibská patrí k priekopníčkam videoumenia. Predstavila aj nový Katalóg - monografickú publikáciu o Jane Želibskej. Katalóg má 240 strán, obsahuje nové i staršie texty z predchádzajúcich výstav, názory odborníkov, ktorí sa venovali tvorbe J. Želibskej, zoznam jej výstav a časť venovanú terajšej výstave i rozšírené popisky jednotlivých diel.
Retrospektívna výstava a monografický katalóg Jany Želibskej je pokračovaním výskumného programu SNG zameraného na osobnosti dejín slovenského výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia.
Jana Želibská v rokoch 1959-1965 študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéroch grafiky a monumentálnej tvorby. Ako jediná vo svojej generácii otvorene tematizovala intimitu, vzťahy mužov a žien a "oslávila" ženské telo.
V roku 1968 získala štipendijný pobyt v Paríži. Po návrate domov ju zastihli udalosti augusta 1968. Na okupáciu Československa vojskami Varšavskej zmluvy reagovala dielom Triptych (1969). Toto dielo bolo vystavené na prehliadke Súčasné tendencie v slovenskom maliarstve v roku 1969 a patrí k vrcholom autorkinej tvorby 60. rokov. Pre svoje jasné politické postoje bola po roku 1971 v období normalizácie vylúčená z oficiálneho výstavného života.
Pri príležitosti terajšej výstavy SNG pripravila rad sprievodných podujatí. V stredu 5. decembra o 17.00 h sa uskutoční kurátorský výklad Vladimíry Büngerovej a Lucie Gregorovej v priestoroch výstavy Zákaz dotyku. V nedeľu 9. decembra o 15.00 h pripravia výklad o výstave pre všetkých záujemcov a 13. decembra sa uskutoční workshop pre dospelých. Sprievodné akcie budú pokračovať počas trvania výstavy aj v januári, februári a marci 2013.