BRUSEL. S premenami Bratislavy od revolučných udalostí v novembri 1989 až dodnes sa od dnešného dňa môžu oboznámiť návštevníci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli. Netradičnú fotografickú výstavu s názvom Ako sa Bratislava zmenila od roku 1989 spolu s dokumentárnym filmom November +20 o najvýznamnejšom míľniku novodobých slovenských dejín pripravilo zastúpenie Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) v Bruseli.
Fotografickú výstavu, o ktorú sa postarali študenti Školy úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru z Bratislavy, pripravili pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu, pripadajúcom na 17. november. Garantom dočasnej výstavy v Bruseli je veľvyslanec SR pri EÚ Ivan Korčok.
"Tieto fotografie vznikali v rámci súťaže, ktorú vyhlásil Bratislavsky kraj. Pre študentov zo školy je to prvá medzinárodná výstava," uviedla pre TASR podpredsedníčka BSK Gabriella Németh. Bratislavský samosprávny kraj je zriaďovateľom Školy úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru.
Niekoľko desiatok účastníkov večernej vernisáže nadchol aj dokumentárny film November +20 v réžii Ondreja Krajňáka, ktorý sa zameral na prednovembrové, novembrové a ponovembrové udalosti roku 1989, ktoré formovali vývoj krajiny a ľudskosti.
Jednou z hlavných aktérok filmu je bývalá herečka Magda Vašáryová, ktorú porevolučné udalosti vyniesli do sveta politiky a diplomacie.
"Je to pre ich spolužiakov a spolužiačky mimoriadne motivačný faktor," ocenila Vašáryová dve študentky z kolektívu autorov fotografickej výstavy, ktoré prišli svoju školu predstaviť do Bruselu. Dodala, že vznik samotnej výstavy a jej uvedenie v Bruseli je dôkazom toho, že BSK sa stará o prezentáciu svojich škôl.
Podľa Vašáryovej je inštalácia fotografickej výstavy v Bruseli prínosom aj pre slovenskú komunitu, ktorá tam pôsobí, a tiež pre priateľov Slovenska, ktorí môžu vidieť, akými premenami prechádza hlavné mesto Slovenskej republiky.
Priestory Stáleho zastúpenia SR pri EÚ sú zrejme iba prechodným hostiteľom fotografickej výstavy. Jej organizátori uvažujú o ďalších priestoroch v Bruseli, kde by bol umelecký výsledok bratislavských študentov verejne dostupný.