Garáž pod parkom má byť pre 318 áut. Staromestskí poslanci odobrili predbežnú informáciu o investičnom zámere.
STARÉ MESTO. Už začiatkom roka by mali na Šafárikovom námestí v Bratislave začať stavať podzemné garáže. Taký je zámer starostky Tatiany Rosovej (SDKÚ). Projekt už je pripravený, starostka si však vypočuje aj názory verejnosti. Vo štvrtok o 16.30 o tom bude na staromestskom úrade verejná diskusia.
Proti stavbe sa už postavili občianski aktivisti, zničí podľa nich zeleň na námestí vrátane aleje stromov. „Snažila som sa komunikovať s ľuďmi, ktorí sa nazývajú ochranári. Zneužili túto skutočnosť a lživými informáciami zaplavili tak tlač, ako aj okolité domy a občanov, kde tvrdia, že ide o likvidáciu Šafárikovho námestia,“ reagovala na ich výhrady starostka. Tvrdenia aktivistov označila za brutálnu lož a osobnú urážku, pretože ide o miesto, kde vyrastala.
Ochranárka Katarína Šimončičová však namieta, že ak by nechceli poškodiť korene, museli by hĺbiť v 20metrovej hĺbke. "Alej stromov na Alžbetínskej a Gajovej utrpí. Aj keď sa nevyrúbe, šírka a veľkosť garáže zasiahne do koreňového systému," povedal Matej Vagač z Bratislava otvorene. Starostke pripomína, že tam nevyrastala len ona, ale aj iní ľudia. Pýta sa tiež, prečo by mal investor takto "lacno" prísť k pozemku.
Ochranári sú presvedčení, že garáže nesmú byť na mieste zelene. "Ani podĺa územného plánu mesta, ani územného plánu zóny tam garáže byť nemôžu," vraví Šimončičová.
Garáže pod parkami sú v rozpore s územným plánom aj podľa prokurátora, ktorý napadol garáže na Kollárovom námestí.
Prečítajte si aj: Prokurátor nadol garáže pod Kollárovým námestím.
Poslanci dostali materiál náhle
Starostka Tatiana Rosová plánuje, že garáž vybudujú do konca roku 2014. Staromestskí poslanci zatiaľ projekt neschválili, v utorok (27. 11.) na rokovaní odobrili predbežnú informáciu o investičnom zámere. Materiál zverejnený nebol, poslanci ho dostali na stôl v bode Rôzne a tak si ho nemohli vopred preštudovať.
Nezávislá poslankyňa Soňa Párnická namietala, že územný plán jasne hovorí, že na Šafárikovom námestí má byť zeleň. Aktivistov sa zastala, keďže k nim sama patrí. Celý cirkus je podľa nej o tom, že sa zákon nedodržiava. "Nemôžeme zlikvidovať kvôli podzemným garážam všetky parky," povedala.
"Poprosím, aby sa slovo ochranári nepoužívalo ako nadávka, títo ľudia vidia ďalej," pridal sa aj poslanec Kamil Procházka a podotkol, že každá garáž pritiahne ďalšie autá.
Štefan Holčík (NF) si zase spomína, že veľké protesty boli aj proti garáži pri bratislavskom hrade. "Dnes je to úplne najlepšie riešenie, aké sa vedľa hradu mohlo realizovať. Niekedy sa až príliš bojuje proti niečomu, čo ešte nikto nevie, ako dopadne."
Proti garáži namiesto zanedbanej zelene pri Hrade a parlamente protestovali ľudia, ktorí tam bývajú.
Ako stavba dopadla, si prečítajte tu: Podzemná garáž cloní výhľad
Bude diskusia
Šafárikovo námestie bolo doposiaľ zanedbané, keďže malo rôznych majiteľov - mesto, Staré Mesto a ministerstvo vnútra. Po tom, čo hlavné mesto zamenilo s ministerstvom pozemky, má námestie od júla zapísané v správe Staré Mesto.V lete zorganizovalo brigádu na vyčistenie parku, osadilo lavičky, smetné koše či dočasné ihrisko pre deti.
Hoci si pozemky vo februári od mestského zastupiteľstva vypýtalo na revitalizáciu z eurofondov, nakoniec tvrdilo, že uzávierku nestihlo a preto začne hľadať súkromného partnera na stavbu garáží.
V súčasnosti už žiadajú územné rozhodnutie, ktoré by mali podľa starostky dostať koncom januára, prípadne začiatkom februára 2013. Vtedy chce mestská časť prichystať aj podklady na súťaž na investora. Ten by mal garáž postaviť a prevádzkovať, vo vlastníctve však ostane mestskej časti. Samospráva chce totiž ovplyvňovať ceny v garážach a odkontrolovať, ako bude ďalej spravované územie nad garážou.
"Povinnosťou investora bude nielen zrevitalizovať park, ale po celú dobu tohto spravovania sa oň aj starať," dodala Rosová. "Park považujem za mimoriadne hodnotný verejný priestor, ktorý si zaslúži, aby mal iný profil a iné funkcie, ako teraz, keď viac ako 60 percent jeho plochy je betónových. Nie je dobrou vizitkou pre Staré Mesto," vraví starostka.
"Väčšinu zelene tam tvoria kroviny, ktoré dnes slúžia viac bezdomovcom ako občanom a návštevníkom námestia," dodala.
Na námestí má vzniknúť aj galéria fotografie. Vyhotovený už majú návrh dopravného riešenia, geologický posudok i dendrologický prieskum.
Čo hovorí územný plán?
Park na Šafárikovom námestí má v územnom pláne kód 1110, čo znamená parky, sadovnícke a lesoparkové úpravy. Podľa aktivistov z Bratislava otvorene pri kóde 1110 je v územnom pláne osobitná pripomienka, že je „neprípustné stavať parkinggaráže nad terénom a tiež stavby a zariadenia nesúvisiace s touto funkciou – funkciou parku a zelene.“ Aktivisti tak tvrdia, že na takomto území nie je možné stavať ani podzemné garáže.
Starostka ale hovorí, že pred novelizáciou územného plánu dokument stanovoval, že garáže nemôžu byť nad aj pod terénom. Po novelizácii sa spojenie "pod terénom" vyhodilo.
Podľa nej by v ďalších zmenách a doplnkoch územného plánu mal pribudnúť nový kód, ktorý bude hovoriť o parkoch, pod ktorým nesmú byť podzemné garáže. "Určite týmto kódom nechce nikto označiť Šafárikovo námestie," dodala s tým, že vyhotoviť nový územný plán by ich zdržalo aj o štyri roky.
Novú tvár námestia môžu ovplyvniť aj Bratislavčania. Samospráva už oslovila ľudí z okolitých ulíc vyše tisíckou dotazníkov a vo štvrtok 29. novembra uskutoční na miestnom úrade o 16.30 h aj verejnú prezentáciu projektu.
Viac o zámere si prečítajte tu: Na Šafku budú podzemné garáže.
Autor: him