STARÉ MESTO. Menej peňazí chce dať malým mestským častiam aj bratislavské Staré Mesto. Zníženie tzv. miery solidarity z troch na dve percentá dnes jednohlasne schválili staromestskí poslanci. Jedno percento ponechá v kase mestskej časti vyše 100.000 eur.
Solidaritou sa štyri veľké mestské časti Petržalka, Ružinov, Staré a Nové Mesto vzdávajú časti svojich príjmov z daní z nehnuteľností a daní z príjmov fyzických osôb. Robia tak v prospech siedmich malých mestských častí - Jaroviec, Rusoviec, Čunova, Devína, Lamača, Vajnôr a Záhorskej Bystrice. Miera solidarity je zakotvená aj v štatúte mesta.
"Je to asi maximálny ústupok, ktorý ste bola schopná vyjednať pre našu mestskú časť, ale budem trvať na tom, aby Staré Mesto bolo zbavené akejkoľvek solidarity," obrátil sa dnes na starostku Tatianu Rosovú poslanec Martin Borguľa (Smer-SD). Tvrdí, že mestská časť je spoločenským, kultúrnym a politickým centrom, kde sídli vláda, parlament i prezident. "Štátny rozpočet by mal byť solidárny voči Starému Mestu a už vôbec by sme nemali prispievať my mestským častiam."
Obdobie, kedy bola situácia pre malé mestské časti zlá, sú podľa poslanca Štefana Holčíka (NF) už preč. "Vtedy mestské časti naozaj nemali z čoho žiť, ale dnes si najbohatší ľudia postavili v tých malých mestských častiach vilové štvrte. Vôbec už nie je potrebné, aby obdržali solidaritu od Starého Mesta," poznamenal.
Pokiaľ sa podľa Pavla Baxu (KDH) nepodarí presadiť nejaký systematický prístup, stále sa budú viesť len reči a práve vo chvíľach, kedy je nedostatok peňazí. "Potom je to taká hra, že dvaja žobráci sa hádajú, kto si viac odtrhne zo spoločného koláča, namiesto toho, aby sme sa bavili o tom, čo nás robí chudobnými," upozornil.
Vďaka jednému percentu môže samospráva napríklad takmer tri mesiace čistiť centrum, priblížila starostka. Podľa nej je už solidárna aj bez príspevku pre malé mestské časti. "Solidarizujeme sa aj tým, že máme najvyššie dane z nehnuteľností, pričom tie peniaze idú do spoločného balíka. To znamená, že naši občania už prispievajú malým mestským častiam do ich rozpočtov," pripomenula. Mesto by sa podľa starostky malo podeliť s mestskými časťami a predovšetkým so Starým Mestom o daň z ubytovania.
Poslanci dnes zároveň doplnili do uznesenia, že žiadajú mestské zastupiteľstvo zriadiť stálu pracovnú skupinu, ktorá by pravidelne hodnotila deľbu pôsobnosti daňových príjmov a výnosov z predaja majetku medzi mesto a mestské časti. "Aby sa nestalo, že jeden si tu žije nad pomery a druhý trie biedu," dodal Baxa.
O znížení miery solidarity z troch na dve percentá majú definitívne rozhodnúť mestskí poslanci, zrejme na rokovaní v decembri. Potrebujú na to súhlas trojpätinovej väčšiny. V priebehu novembra o ňom rokujú jednotlivé mestské časti. Kým napríklad v Petržalke už návrh schválili, pod nesúhlasné stanovisko sa okrem Záhorskej Bystrice podpísali v Lamači, Rusovciach, Devíne a Čunove. Starostka Devína Ľubica Kolková napríklad tvrdí, že príspevok zo solidarity tvorí dve tretiny rozpočtu samosprávy.