BRATISLAVA. Hovoríme NIE návrhu štátneho rozpočtu v kapitole školstva, nedostatočnému mzdovému ohodnoteniu zamestnancov a škrtaniu výdavkov v rezorte, ktorý pomáha spoločnosť vyviesť z krízy. Dokedy budeme za almužny vzdelávať celý národ? Aj takýto odkaz visí na dverách materskej školy na Miletičovej ulici. Aj ona sa spolu s elokovanými triedami na Gemerskej zapojila do štrajku učiteľov. V priestoroch škôlky sedí medzi malými detskými stoličkami len jedna učiteľka. Tvrdí, že štrajkovať budú, kým neskončia ostatní.
"Štrajkujeme kvôli dôstojnému postaveniu učiteľského povolania, kvôli normálnemu žitiu aj kvôli lepšiemu ohodnoteniu," vraví učiteľka Romana Lubelanová. U nej nie je ohodnotenie na prvom mieste, tvrdí totiž, že učiteľská profesia už neznamená to, čo kedysi. Dnes sa necíti ako pani učiteľka.
Materská škola má spolu s tou na Gemerskej sedem tried, v každej sedí asi 23 chlapcov a dievčat. Rodičia si ich museli nechať doma. Nesťažujú sa však, učiteľov podporujú hlavne tí, ktorí tiež pracovali v školstve, hovorí Lubelanová. "Telefonujeme však s nimi, informujú sa, či už fungujeme. Sú to však podporné telefonáty, nič nám nevyčítajú. Bolo to dlho avizované, rodičia sa pripravili," dodáva. O situácii v škôlke sa môžu dozvedieť aj z jej webovej stránky www.mskola.sk.
V škôlke je zamestnaných celkovo 14 učiteľov. Na Miletičovej ulici sa striedajú, každý v iný deň. Robia si tam administratívu, pripravujú vianočnú výzdobu. Vydržať chcú až do konca. "Musíme byť optimistickí, ak by sme neboli, tak do toho nejdeme," hovorí Lubelanová. Koľko peňazí vyrokujú si však netrúfa odhadnúť, verí v desať percent. Ideálne by však podľa nej bolo, ak by boli platy raz také ako dnes. "To, čo požadujeme, je nejaká almužna."
Učiteľka tiež hovorí, že pri prerozdeľovaní peňazí sú materské škôlky akosi zabudnuté a myslí sa na nich až v poslednom rade. "Pritom my pripravujeme deti pre ďalšie školy," podotýka s tým, že financie od ministerstva školstva by mali byť účelovo viazané, aby mali škôlky istotu, že ich dostanú.