BRATISLAVA. Dom architekta Dušana Fischera na Beblavého ulici pod bratislavským hradom možno sčasti zbúrajú. Bratislavské Staré Mesto dostalo list z Krajského pamiatkového úradu (KPÚ), ktorý potrebovalo k tomu, aby mohlo vo veci začať konať.
"Stavebný úrad sa konečne môže vo veci pohnúť," povedala starostka Starého Mesta Tatiana Rosová. Podľa nej dnes nik nepochybuje o tom, že stavebník nekonal tak ako mal, nerešpektoval výzvy stavebného úradu a ten preto vedie voči nemu konanie. "Výsledkom bude rozhodnutie o tom, či sa bude búrať alebo nie. Som presvedčená o tom, že ak má byť stavba v súlade s územným plánom, bude musieť stavebník jej časť odstrániť," dodala.
Pamiatkari sa podľa staromestského hovorcu Tomáša Halána odvolávajú na hlavné mesto. To vo svojom stanovisku konštatovalo, že stavba je v rozpore so záväznou časťou územného plánu zóny Podhradie. K domu architekta sa preto môžu vyjadriť až vtedy, keď bude predložená dokumentácia a teda aj stavba v súlade s plánom zóny. "To by mal deklarovať obstarávateľ územného plánu zóny, teda mesto," píšu pamiatkari.
Architekt Dušan Fischer však tvrdí, že chyba je v územnom pláne. Dom by mohli podľa neho postaviť ešte o meter a pol vyšší, ako sa realizuje. Stavebné povolenie vydal staromestský stavebný úrad 27. júla 2010, a to ešte pod vedením starostu Andreja Petreka. O mesiac nadobudlo právoplatnosť. Neskôr sa podľa Fischera zistil nesúlad medzi územným plánom, z ktorého povolenie vychádzalo, a skutočným terénom. Regulatív výšky strechy sa totiž stanovuje absolútnou výškou voči priľahlému terénu.
"Výšková kóta ulice pri severnom vstupe je podľa územného plánu 170,5 metrov nad morom. V skutočnosti je tam technická chyba a nadmorská výška je na danom mieste o 2,5 metra vyššia," povedal Fischer ešte v apríli s tým, že ak by postupoval podľa stavebného povolenia, vchod by musel byť dva metre pod zemou.
Druhé konanie, ktoré stavebný úrad viedol v tejto veci o zmene stavby pred dokončením, je podľa slov Halána nateraz zastavené. "Stavebný úrad v minulosti na stavbe vykonal štátny stavebný dohľad a vyzval stavebníka, aby práce zastavil. To stavebník nerešpektoval a tak stavebný úrad v apríli začal konanie o budúcnosti stavby," dodal hovorca. Úrad však musel počkať na stanoviská bratislavského magistrátu a KPÚ. V júli vykonal obhliadku stavby a vydal predbežné opatrenie o zastavení prác na streche, ktoré mali súvisieť s udržiavaním a zabezpečovaním stavby. Predbežné opatrenie o zastavení prác nedávno Krajský stavebný úrad v Bratislave zrušil.