SME

Štrajkujú školy, škôlky i gymnáziá

Učitelia štrajkujú, keďže zo svojho platu nevyužijú a musia si privyrábať.

Školy sú prázdne, učitelia sú v uliciach.Školy sú prázdne, učitelia sú v uliciach. (Zdroj: SITA - Jozef Jakubčo)

Najvyššiu účasť ohlásili učitelia v štvrtom bratislavskom okrese.

BRATISLAVA. Bratislavské školy a škôlky sú dnes pre štrajk učiteľov prázdne. Najvyššiu účasť ohlásili učitelia v štvrtom bratislavskom okrese, kde sa zapojilo približne 87 percent zamestnancov základných škôl a škôlok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štrajkuje i škôlka

Do celoslovenského štrajku školských zamestnancov sa so 100 percentnou účasťou zamestnancov zapojila Materská škola Pri kríži v bratislavskej Dúbravke. Podľa slov riaditeľky škôlky Veroniky Dekanovej učitelia vyhlásili jednodňový štrajk, o pokračovaní štrajku budú ešte rokovať.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ďalej uviedla, zamestnanci sú dnes v budove škôlky a pripravujú kabinety či metodické zásobníky. Po skončení ostrého štrajku budú učitelia opäť pokračovať v normálnej pracovnej činnosti. "U nás neprichádza do úvahy, že by deti prišli do škôlky a my by sme sa im nevenovali. Deti musia mať zmysluplnú činnosť," dodala riaditeľka.

Štrajkujú aj učitelia v Základnej škole Pavla Horova v Devínskej Novej Vsi. Podľa slov riaditeľa Miloša Marka škola je prázdna, učitelia odišli na ohlásené zhromaždenie. Zamestnanci odovzdali doklady o začatí štrajku, do školy dnes už neprídu. Ako dlho budú zamestnanci školy štrajkovať, riaditeľ povedať nevedel, o ukončení ho učitelia informujú písomne.

Po skončení ostrého štrajku nebudú učitelia pokračovať takou formou protestu, že by v škole boli, ale žiakov by neučili. Podľa slov riaditeľa Marka sa s touto formou štrajku nestotožňujú.

SkryťVypnúť reklamu

Učitelia protestovali na trnavskom mýte. Viac tu:

strajkuct_res.jpg

Chcú vyššie platy.

FOTO - TASR

Učitelia z Mudroňovej sú v uliciach

Do celoslovenského štrajku školských zamestnancov sa zapojili aj učitelia Základnej školy Mudroňova v bratislavskom Starom Meste. Podľa slov riaditeľa Richarda Savčinského do štrajku sa zapojilo 83 percent pedagogických a 77 percent nepedagogických zamestnancov školy. Ako uviedol Savčinský, učitelia ráno odišli na zhromaždenie a dnes sa už do školy nevrátia. Ako dlho budú učitelia štrajkovať však riaditeľ dnes povedať nevedel.

"Budeme čakať na vyjadrenie školských odborov," dodal. Savčinský nevedel povedať, či budú učitelia po skončení ostrého štrajku pokračovať tak, že deti v škole budú, ale učiť sa nebudú. "Táto forma štrajku sa mi však nepozdáva," povedal riaditeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Do dnešného školského štrajku sa naopak nezapojili pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci Základnej školy na Nejedlého ulici v bratislavskej Dúbravke.

"Nebolo to nariadenie vedenia školy, ale rozhodnutie väčšiny zamestnancov. Niektorí uvádzali finančné dôvody a k rozhodnutiu prispel aj dlhodobo plánovaný plavecký výcvik. Samozrejme štrajk podporujeme, čo sme aj vyjadrili nápisom na vchodových dverách," uviedla pre TASR riaditeľka ZŠ Edita Čičáková.

strajkucite_res.jpg

Učitelia nevedia zo svojich platov vyžiť.

FOTO - SITA

Prázdne je i gymnázium

Spojená škola Gymnázium Jura Hronca a Základná škola Košická v Bratislave je dnes prázdna. Na vyučovanie na Novohradskú ulicu neprišlo 1128 detí. Aj ona sa totiž zapojila do štrajku učiteľov. Na budove visí len veľký plagát, ktorý hlása dôstojnosť učiteľov, na vstupných dverách oznam o štrajku a pokyny a v budove sú okrem riaditeľky len upratovačky, kuchárky či údržbár.

"Dôstojné postavenie učiteľa sa rovná budúcnosť tejto krajiny." Veľký červený plagát na budove s takýmto nápisom vyrobili žiaci. Štrajk učiteľom schvaľujú, v piatok (23.11.), kedy boli v škole poslednýkrát, im svoju podporu vyjadrili aj v školskom rozhlase. Riaditeľka školy Zuzana Munková hovorí, že nápis na plagáte vystihuje celú podstatu štrajku. "Prečo je postavenie nedôstojné? Lebo učiteľ si nemôže dovoliť luxus mať toto povolanie ako svoje jediné zamestnanie a venovať sa mu naplno. Odučí a uteká zarábať niekde inde," vysvetľuje.

Na škole dnes štrajkuje neobmedzene 74 pedagogických a odborných zamestnancov, obmedzene 19. Tí avizovali, že budú štrajkovať maximálne deň, tri, päť či desať dní. Riaditeľka hovorí, že mnohí si uvedomili, že musia splácať napríklad hypotéky a dlhotrvajúci štrajk by im urobil škrt cez rozpočet.

"Nemôžu si dovoliť nemať príjem, ale myslím si, že všetci podporujú štrajk," dodáva. Po niekoľkých dňoch sa teda títo učitelia chcú vrátiť do práce napriek tomu, že štrajk bude možno trvať ďalej. Budú si však zrejme musieť vziať dovolenku alebo náhradné voľno. "Bolo by to nefér voči ostatným, ak by jedni nedostali svoj denný plat a druhí si prišli do školy opraviť písomky. Štrajkujúci si tie písomky totiž aj tak doma opravia," vraví.

V škole sa nájdu aj takí, ktorí neštrajkujú ani dnes. Dovolenku si vzalo 11 učiteľov a do štrajku sa nezapojili tiež nepedagogickí zamestnanci, kuchárky, upratovačky či údržbár. Ten dnes aspoň opraví veci, ktoré počas ostatných dní nestihol. Nezaháľajú ale ani štrajkujúci učitelia, doma nesedia. O 10.00 h veľký červený plagát zvesili z budovy školy a vybrali sa s ním na Trnavské mýto.

strajkucit_res.jpg

Učitelia sú na Trnavskom mýte.

FOTO - SITA

Potrvá tri dni?

Riaditeľka si myslí, že do troch dní by mohol štrajk skončiť. "Neteší nás, že štrajkujeme. Máme aj učiteľov, ktorí štrajkujú a pýtali sa ma, či si sem nemôžu priviesť maturantov. Lebo im tie hodiny budú chýbať," približuje. Ani jej sa však nízke platy učiteľov nepáčia a štrajk podporuje.

"Nástupný plat neoklamete, začínajúci učiteľ dostane asi 540 eur. Skúste z tohto platu bývať, stravovať sa, kúpiť si knihu alebo ísť aj do divadla. Máme v škole bufet, ale mladý kolega doňho ráno nejde, radšej zájde do potravín a kúpi si štyri rožky a acidofilné mlieko," opisuje situáciu Munková. Pripomína tiež štatistiku OECD, podľa ktorej priemerný plat slovenského učiteľa tvorí 45 percent priemerného platu vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku. "Ale nesmieme prijať bakalára. A v Európe je to 84 percent."

Riaditeľka pripomína, že bez zvýšených platov kvalitné školstvo nebude. "Len jedno percento gymnazistov sa hlási na učiteľské smery. Toto je hrozné. Keď sa s tým niečo neurobí, o päť, desať rokov nebude mať kto učiť a je jedno, akú budeme mať dobrú techniku, krásne budovy. Pokiaľ nebudú v tých krásnych budovách učitelia, tak sa nedá učiť," varuje.

V triedach by riaditeľka prijala aj viac žiakov, ako stanovuje zákon, no spájanie škôl podľa nej veľa nevyrieši. "Od roku 2005 sme gymnázium a základnú školu spojili. Až na jedného riaditeľa sa nič neušetrilo. Sme totiž veľká škola, ktorá je plná žiakov," uzavrela.

Jedáleň vo Vajnoroch neštrajkuje

Bratislava 26. novembra (TASR) - Štrajk učiteľov štátnych škôl neobišiel ani ZŠ s MŠ Kataríny Brúderovej v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti Vajnory. "Škola sa pripojila k štrajku na základe výzvy štrajkového výboru. ZŠ štrajkuje dva dni, MŠ len dnes. Školská jedáleň sa k štrajku nepripojila, lebo je solidárna k žiakom susediacej cirkevnej základnej a materskej školy Jána Pavla II. Tie do štrajku nevstúpili a ich žiaci sa u nás stravujú," uviedol pre TASR riaditeľ ZŠ K. Brúderovej Jozef Bratina.

"K štrajku sa pridal aj školský klub, no s tým, že už zajtra máme pre deti pripravený náhradný kultúrny i športový program. Materská škola už bude fungovať v plnej prevádzke. Štrajkový výbor sa tak rozhodol preto, aby sme netraumatizovali rodičov. Chceme, aby školy fungovali v normálnom a najmä efektívnom režime," dodal Bratina.

Vajnorskú štátnu ZŠ navštevuje 269 detí. Pridruženú materskú školu 122 detí. "Nebudem vytvárať žiadne reštrikčné opatrenia, plne rešpektujem právo učiteľov na štrajk," doplnil Bratina. Ako však dodal, prípadné pokračovanie štrajku sa rodičom a ani učiteľom zrejme páčiť nebude. "Učitelia za každý deň štrajku prichádzajú o mzdu, čo ich v predvianočnom období určite neteší. Rešpektujem však aj názor, že sú tu učitelia, ktorí sa chcú vzdať mzdy a v štrajku pokračovať," povedal Bratina.

strajkuc_res.jpg

V uliciach sú stovky učiteľov.

FOTO - TASR

strajkoa_res.jpg

Školy sú prázdne. Na snímke Obchodná akadémia na Dudovej.

FOTO - TASR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Čo bude toto leto in?
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  3. Čo bude toto leto in?
  4. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 210
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 811
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 257
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 920
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 309
  6. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 498
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 457
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 289
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 291
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 355
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 117
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 957
  5. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 072
  6. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 6 519
  7. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 5 859
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 705
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu