SME

V centrách napriek štrajku počítali deti na prstoch

V piatich centrách voľného času majú približne desať detí, kapacitu majú pre 200 školákov.

Pre deti zo štrajkujúcich škôl sú aj tvorivé dielne v Ružinove.Pre deti zo štrajkujúcich škôl sú aj tvorivé dielne v Ružinove. (Zdroj: SITA)

Asi 80 percent škôl zavrelo, no centrá voľného času boli aj tak prázdne. Viac detí v nich mesto očakáva, keď bude štrajk pokračovať dlhšie. O deti sa v Starom Meste starali seniori.

BRATISLAVA. Jedno dieťa, štyri či rekordných jedenásť. O centrá a kluby Bratislavy a jej mestských častí nemali rodičia a deti počas dnešného štrajku učiteľov záujem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hovorca bratislavského primátora Ľubomír Andrassy to vysvetľuje tým, že rodičia starostlivosť o dieťa buď vyriešili sami alebo povolali starých rodičov či súrodencov. Mesto očakáva, že centrá sa naplnia, keď bude štrajk trvať dlhšie.

SkryťVypnúť reklamu

Primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru), ktorý bol v rokoch 1998 až 2002 ministrom školstva za SDĽ, cez svojho hovorcu odkázal, že akceptuje právo odborárov štrajkov, no zvyšovanie platov o viac než päť percent nevidí reálne.

Rekord 11 detí

„Dali sme výzvu, aby ráno o ôsmej boli otvorené všetky centrá, ktoré zriaďuje mesto," hovorí Andrassy. Ide o päť centier v rôznych bratislavských častiach s kapacitou 200 až 250 detí. „Naplnené sú asi na 10 percent,“ dodal Andrassy.

Najviac, aj to len 11 detí bolo v centre na Gessayovej v Petržalke.

Spustenie mimoriadnej prevádzky nezvládlo v Bratislave len Centrum voľného času Klokan v bratislavskej Dúbravke. Ráno o ôsmej tu namiesto zvončeku v škole, zvonili rodičia pri dverách. Centrum na Pekníkovej však bolo zatvorené. Záujemcov našťastie nebolo veľa.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ Centra voľného času Klokan, Marián Michalides, neskoršie otvorenie vysvetlil meškajúcou MHD do Dúbravky.

Rodičia môžu deti v centrách nechať zadarmo, priplatiť si musia len obedy.

„O špeciálnych nákladoch pre mesto v súvislosti so štrajkom sme nehovorili, budeme to vedieť vyriešiť v rámci pracovného času a pracovných povinností zamestnancov centier voľného času,“ dodal hovorca primátora.

Pomáhajú seniori

Špeciálne centrum, takzvaný kontaktný bod pre deti zamestnancov zriadil aj samotný magistrát. Dnes v ňom však bola len jedna škôlkarka, čas si krátila kreslením.

Štyri deti zas mali pre seba celú budovu školy M.R. Štefánika na Grösslingovej ulici v Starom Meste. Hrali mini basketbal a stolný futbal.

Staromestský hovorca Tomáš Halán povedal, že klub bude fungovať počas celého štrajku. „Budeme situáciu operatívne vyhodnocovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Mimoriadny klub tu otvorila mestská časť. Keďže učiteľky štrajkovali, Staré Mesto do neho zavolalo Staromestskú radu seniorov.

O deti sa bezplatne starajú učiteľky na dôchodku, vraví Halán.

Bývalá ekonómka a pedagogička, Daniela Hricíková, ktorá sa so štyrmi deťmi hrala na chodbe školy, hovorí, že štrajk učiteľov chápe. „Nejde len o platy, ale školy by mali byť aj lepšie vybavené.“

Do štrajku učiteľov sa v Bratislavskom kraji zapojilo asi 80 percent zamestnancov základných a materských škôl.

Školské zariadenia Bratislava zlučovať neplánuje

Škôlky v meste sú plné, ich rušenie, no aj výrazné zvyšovanie platov nich je nereálne.

BRATISLAVA. Učitelia chcú desať, vláda im však ponúka päťpercentné zvýšenie platov. Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) prostredníctvom svojho hovorcu Ľubomíra Andrassyho povedal, že situácia v samospráve je podobná ako v štáte.

„Primátor je toho názoru, že celospoločenské postavenie učiteľov je potrebné zvyšovať aj cez ich finančné ohodnotenie, ale ak sa pozrieme, že štát vie v rámci svojich možností navýšiť reálne príjmy učiteľov o päť percent, samosprávy sú na tom podobne,“ vraví Andrassy. „Keby sme mali napríklad zvyšovať platy v materských školách, tak to vieme len ťažko.“

Rušenie či zlučovanie škôl ši škôlok je podľa Andrassyho v Bratislave nereálne. „Materské školy máme takmer stopercentne využité. Redukcia vzdelávacích inštitúcii hlavného mesta má už len minimálne možnosti, je to iné v regiónoch, kde koncentrácia školopovinných detí zmenila.“

Milan Ftáčnik bol v rokoch 1998 až 2002 ministrom školstva za SDĽ.

Lucia Tkáčiková

Rodičia mohli s deťmi ostať aj doma. Prečítajte si: Rodičia cez štrajk môžu pýtať peniaze od štátu.

groslingova_res.jpg

Do centra na Grösslingovej ulici boli len štyri deti.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

strajk_res.jpg

FOTO - TASRstrajkgessay_res_res.jpg

Centrum na Gessayovej.

FOTO - TASR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Rodina ako opatrovatelia: Slovákov straší nesebestačnosť
  2. Páni, prestávate sa cítiť vo svojej koži? Toto môžu byť príčiny
  3. McDonald’s podporil dva zelené projekty v Prešovskom kraji
  4. Wattiva spúšťa na Slovensku revolúciu v nabíjaní elektromobilov.
  5. Požiar môže vzniknúť aj z nabíjačky. V zime riziko stúpa
  6. Výkon športiaka, úspora hybridu. Japonci opäť prekvapili
  7. First minute 2026: Rezervujte si dovolenku s extra bonusmi
  8. Slovenské firmy šetria a hľadajú flexibilné riešenia
  1. Páni, prestávate sa cítiť vo svojej koži? Toto môžu byť príčiny
  2. McDonald’s podporil dva zelené projekty v Prešovskom kraji
  3. Wattiva spúšťa na Slovensku revolúciu v nabíjaní elektromobilov.
  4. Požiar môže vzniknúť aj z nabíjačky. V zime riziko stúpa
  5. Výkon športiaka, úspora hybridu. Japonci opäť prekvapili
  6. METRO na Slovensku podporuje gastro a obchod už 25 rokov
  7. Slovenské firmy šetria a hľadajú flexibilné riešenia
  8. First minute 2026: Rezervujte si dovolenku s extra bonusmi
  1. Hodnotenie profesionála: Maldivy sú mimo sezóny oázou pokoja 6 876
  2. Chcete dobrý chlieb? Nezačína pri pekárovi, ale ešte skôr 6 508
  3. Rodina ako opatrovatelia: Slovákov straší nesebestačnosť 5 513
  4. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte 4 256
  5. Moderné okuliare: technológia, ktorá vám uľahčuje život 3 021
  6. Výkon športiaka, úspora hybridu. Japonci opäť prekvapili 2 652
  7. Problém s vlasmi či pokožkou? Krása začína vo vnútri 2 462
  8. Páni, prestávate sa cítiť vo svojej koži? Toto môžu byť príčiny 2 209
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Kušnír: Prečo D2 každé ráno kolabuje
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  4. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  5. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  6. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  7. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  8. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  1. Radko Mačuha: Šimečkova matka okradla štát o 232 EUR. 30 555
  2. Sebastian Drobný: Ďalšia mladá puška Smeru 17 581
  3. Ján Valchár: Čo to, čo to? Žeby ďalšia rafinéria? 8 203
  4. Juraj Droppa: Čo vám Fico na tlačovke nepovedal. 6 938
  5. Angelika Herčková: V sociálnych službách nás majú za handry nielen vládni predstavitelia, ale aj rodinní príbuzní? 5 663
  6. Monika Albertiová: Kradol som. Pán Glück, až tak? Alebo ako sa rodí spravodlivosť v Chujave 5 497
  7. Ivan Mlynár: S klesajúcimi preferenciami, Robert Fico pripomína už len vyťahanú gumu v starých teplákoch. 5 296
  8. Juraj Sališ: Klasický dôchodcovský systém nie je nič iné ako šikovný podvod. 5 178
  1. Marcel Rebro: Existuje dôkaz o tom, že Rusi naozaj napadli Ukrajinu?
  2. INEKO: Hodnotenie finančného zdravia samospráv: Kleslo zadlženie, ale aj prebytky na bežných účtoch
  3. Radko Mačuha: Šimečkova matka okradla štát o 232 EUR.
  4. Radko Mačuha: Herné automaty do každej tradičnej rodiny.
  5. Radko Mačuha: Desať prikázaní Glücka.
  6. Marcel Rebro: Týždeň ticha uprostred vojny
  7. Roman Kebísek: Timravinu novelu Hrdinovia uhorské úrady scenzurovali. Rukopis je nezvestný
  8. Věra Tepličková: Aj ja som za bundy alebo Ako Glück riešil, riešil, až vyriešil kriminalitu
SkryťZatvoriť reklamu