Filmový festival o meniacom sa svete sa prvýkrát zameria viac na Slovensko.
Kde a za koľko
Festival
Jeden svet 3. – 9. 12. 2012
kino Lumiére, Špitálska 4;
kino Mladosť, Hviezd. nám.;
KC Dunaj, Nedbalova 3;
Kinoslála SNG, Riečna 1;
Vstupné
na film je 2,50 eura;
permanentka 12 eur,
v predpredaji za 10 eur;
zľavu majú seniori a ZŤP.
BRATISLAVA. Do štyroch bratislavských kín prichádza začiatkom decembra festival Jeden svet. Ponúkne silnú kolekciu filmov o revolúciách v Egypte, Tunisku, Libanone či v Bahrajne, alebo v Líbyi.
Protesty a revolty okrem arabského sveta udreli aj v Európe či v USA, festival ukáže aj demonštrácie vyvolané ekonomickou krízou.
Inú optiku dianiu na Blízkom východe ponúkne napríklad výnimočný spoločný projekt palestínskeho a izraelského filmára Päť rozbitých kamier, ktorý zbiera ocenenia na svetových festivaloch.
Film Punk v Afrike zas mapuje vývoj punkovej scény v južnej Afrike, kde „hudba musí slúžiť revolúcii“. Tvorcovia filmu Rádioaktivisti: Japonsko po Fukušime sa pýtajú, čo by vyburcovalo z letargie japonskú spoločnosť.
Aktuálnemu dianiu na Slovensku dáva festival väčší priestor ako po iné roky. „Hoci aj tento rok reflektujeme zmeny v Barme, vznik Južného Sudánu či aktuálnu situáciu v Bielorusku a v arabskom svete, tento rok je zaradených viacero tém, ktoré sa týkajú slovenskej spoločnosti,“ hovorí riaditeľka festivalu Nora Beňáková.
Hovoriť budú o rómskej reforme, o vyšetrovaní Gorily, budúcnosti Európy aj o Václavovi Havlovi. Rómovia budú silní aj vo filmoch Až do mesta Aš, Cigáni idú do volieb a Zvonky šťastia.
Už minulý rok na festivale premietli film Nemoc tretej moci Zuzany Piussi, na ktorú kvôli filmu podala trestné oznámenie sudkyňa z filmu. Teraz premietnu jej demýtizáciu novembra '89 Muži revolúcie a dva jej nové filmy Krehká identita o „pseudonárodných buditeľoch“ a Od Fica do Fica.
Vybrané filmy si v rámci aktivity „Premietaj aj ty“ môžu diváci bezplatne vypožičať a premietať ich svojmu publiku.