BRATISLAVA. Malé mestské časti nesúhlasia so zmenou výšky takzvaného solidárneho príspevku, ktorým veľké mestské časti Bratislavy prispievajú na zabezpečenie preneseného výkonu štátnej správy.
"V rámci centrálneho prerozdeľovania príjmov z miestnych daní funguje určitý solidárny systém, v ktorom dosiaľ veľké mestské časti prispievajú na činnosť menších miestnych samospráv. Nemyslím si, že by išlo o dáku charitu, ale o legitímnu pomoc pri rovnocennom zabezpečovaní služieb pre všetkých Bratislavčanov," uviedol pre TASR starosta mestskej časti Vajnory Ján Mrva.
Veľké mestské časti sa však búria a trojpercentný solidárny príspevok považujú za privysoký. Tie malé zasa tvrdia, že zníženie príspevku by pre ne znamenalo likvidačný krok. Rozhodnúť o výške príspevku bude musieť bratislavské mestské zastupiteľstvo na svojom zasadnutí v decembri, a to zmenou štatútu hlavného mesta.
Veľké a bohatšie mestské časti v Bratislave reprezentujú predovšetkým Petržalka, Ružinov, Nové Mesto a Staré Mesto. V Petržalke by znížením solidárneho príspevku o jedno percento pribudlo v pokladnici približne 200.000 eur.
Malé mestské časti, ako sú napríklad Vajnory, sa cítia byť týmto krokom ohrozené pri zabezpečení výkonu správy v mnohých oblastiach. "Malé mestské časti budú trvať na tom, aby súčasná výška solidárneho príspevku ostala zachovaná. Zabezpečujeme pre občanov tie isté funkcie ako veľké a stredné mestské časti. Či ide o oblasť sociálnych vecí, školstva, zdravotníctva, cestnej dopravy, stavebného úradu, matriky. Treba si uvedomiť, že práve malé okrajové mestské časti Bratislavy sa veľmi dynamicky rozvíjajú, kým veľké mestské časti skôr stagnujú," dodal starosta Vajnôr.
Veľké mestské časti oponujú, že pri aktuálnom krízovom poklese príjmov už nedokážu zabezpečiť všetky služby občanom v primeranej miere a kvalite. Žiadajú malé mestské časti, aby viac šetrili na vlastnej réžii a na ďalších racionalizačných opatreniach, ako je napríklad zlučovanie a vytvorenie niektorých spoločných referátov.
"Bol by to krok späť. Veď reforma si kládla za jeden z prioritných cieľov priblíženie verejnej správy občanovi. Vajnory rokujú o zlúčení stavebných úradov s Račou. Treba si však uvedomiť, že ide o vzdialenosť okolo 10 kilometrov a na dopravnej spojnici tretej triedy premáva len jeden nízkokapacitný autobus MHD s veľmi deravým harmonogramom. Služby občanovi by sa radikálne znížili už len ich samotnou dostupnosťou. Pritom musím podčiarknuť, že Vajnory sú mimoriadne vyťažená rozvojová časť mesta. Preto to v našom prípade nepovažujem za správny krok. Nie je možné, aby sme z mesta dostávali príspevok len na dopravu a osvetlenie, ak má aj naša miestna samospráva zabezpečovať všetky prenesené výkony štátnej správy," argumentoval Mrva.
Takzvaným solidárnym príspevkom sa budú starostovia všetkých mestských častí zaoberať na svojom najbližšom spoločnom klubovom stretnutí koncom novembra.