Väčšinu kresieb získala galéria už v roku 1973. Boli v mimoriadne zlom stave uchovávané v kufri.
BRATISLAVA. Významnú kolekciu slovenského maliara, krajinára európskeho významu Ladislava Mednyánszkeho ponúka od dnes až do 10. februára Galéria mesta Bratislavy (GMB). Na výstave "Kufor kresieb. Kresba ako vizuálny denník" vo výstavných priestoroch GMB v Pálffyho paláci na Panskej ulici 19 v Bratislave približuje kurátorka Zsófia Kiss-Szemán v spolupráci s Liptovskou galériou Petra Michala Bohúňa výber kresieb. Dopĺňajú ich maľby, ktoré Mednyánszky vytvoril na základe predchádzajúcich kresieb, informovala GMB.
Kolekciu kresieb Ladislava Mednyánszkeho, ktorú spravuje Liptovská galéria P. M. Bohúňa, tvorí 314 diel - kresieb, študijných kresieb, skíc či náčrtov. "Väčšiu časť kresieb získala galéria v roku 1973 v mimoriadne zlom stave. Boli uchovávané v jednom kufri. Od roku 2005 galéria systematicky žiadala o finančné prostriedky na ich reštaurovanie. Dnes je zreštaurovaných 140 kresieb," priblížila pozadie výstavy GMB.
Skice a náčrty slúžili Mednyánszkemu na zachytenie jeho nálad, popis krajiny a charakteru postáv, no často viedli aj k vzniku do dnešných dní cenených olejomalieb. Pritom na dokonalé zvládnutie jednotlivých motívov slúžili Mednyánszkemu desiatky, ba až stovky skíc. Kresby sú z autorovho raného tvorivého obdobia - zväčša spred roku 1900, keď sa častejšie zdržiaval v rodnom Beckove a v rodinnom sídle v Strážkach pod Tatrami. O tom, že "Mednyánszkeho náčrtníky a skicáre sa dajú považovať za vizuálny denník umelca s nekonvenčným a zaujímavým spôsobom života a neobvyklým pohľadom na svet," sa môžu presvedčiť návštevníci výstavy, ktorá je otvorená denne okrem pondelka od 11:00 do 18:00.
Ladislav Mednyánszky (1852 Beckov – 1919 Viedeň, Rakúsko) bol jednou z najvýznamnejších maliarskych osobností na prelome 19. a 20. storočia na našom území. Maliar pokrstený ako Ladislaus Josephus Balthazar Eustachius von Mednyánszky do roku 1863 vyrastal v Beckove v rodinnej kúrii, neskôr v rodinnom kaštieli v Strážkach. V rokoch 1872 až 1874 študoval na Akadémii výtvarných umení v Mníchove a v rokoch 1874 až 1875 na École des Beaux Arts v Paríži. V rokoch 1875 a 1876 žil s väčšími či menšími prestávkami v Paríži a Barbizone a svoje obrazy vystavil na parížskom Salóne.
Absolvoval viaceré študijné cesty do Talianska (1877 - 1878) a Francúzska (1889 - 1892, 1896 - 1897). Pravidelne si prenajímal ateliér v Budapešti, vo Viedni a počas svojich pobytov aj v Paríži. Bol ustavične na cestách po celom Uhorsku a Rakúsku. Do konca 19. storočia sa pravidelne vracal domov do Beckova a Strážok.
Jeho tvorbu ovplyvnil impresionizmus ako aj symbolizmus, dekadencia, secesia aj expresívny štýl. "Počas prvej svetovej vojny sa dobrovoľne prihlásil do armády ako frontový maliar a vytvoril celý rad umelecky náročných a strhujúcich výpovedí o zmysle a hodnote ľudského života," dodáva správa GMB k výstave.
Galéria mesta Bratislavy pripravila aj vianočnú akciu na vybrané publikácie, katalógy a grafické albumy. Ako zvýhodnené balíčky si ich záujemcovia v galérii môžu kúpiť s 30% zľavou. Ich kompletná ponuka je na http://www.gmb.bratislava.sk/sk/publications/list.
Galéria mesta Bratislavy zároveň upozorňuje, že v decembri bude mať dva dni zmenené otváracie hodiny vo svojom sídle v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí. Netradične v pondelok 3. decembra bude Mirbachov palác otvorený pre verejnosť od 11:00 do 18:00. Druhý decembrový týždeň sa úprava otváracích hodín týka utorka 11. decembra, keď bude Mirbachov palác pre verejnosť zatvorený. Navštíviť sídlo GMB sa bude dať už v stredu 12. decembra, keď v galérii verejnosti sprístupnia výstavu svetoznámeho slovenského agentúrneho fotografa Joa Klamara s názvom Pohyblivý svet.