BRATISLAVA. Občianski aktivisti združení v iniciatíve Bratislava otvorene (BAO) vyzývajú primátora a mesto, aby sa začali starať o majetok mesta – budovy Parku kultúry a oddychu (PKO).
Podľa nich jedine celoročná prevádzka dokáže udržiavať budovy a prinášať financie na potrebné investície. O uvedenie PKO do prevádzky žiadalo mestské zastupiteľstvo primátora už 30. júna 2011 svojím uznesením, pripomenuli aktivisti.
Priestory sú unikátne, tvrdia
„Priestory PKO sú unikátne pre prevádzkovanie kultúrnych a spoločenských podujatí i záujmovej činnosti. Ročne v ňom bolo približne 700 podujatí! Je nepochopiteľné, že mesto takto hazarduje so svojím majetkom,“ uviedol Matej Vagač z iniciatívy Bratislava otvorene.
BAO pripomína výsledky reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky z roku 2011, podľa ktorého až štyri pätiny obyvateľov (79,4%) potvrdili historicky vžitú predstavu o využití nábrežia, kde má zostať kultúrny stánok. Tri pätiny (59,4%) obyvateľov Bratislavy sú za to, aby sa čiastočne alebo úplne zachovalo pôvodné PKO.
Občianski aktivisti z BAO preto žiadajú, aby mesto sprevádzkovalo a oživilo budovy PKO pre občanov Bratislavy tak, že potrebné investície sa budú splácať z prevádzky a prenájmu budovy. Chcú, aby mesto žiadalo od investora náhradu škody, ktorá vzniká preto, že neumožňuje prístup k budovám PKO, jeho autonómnu prevádzku a používanie.
Vyzývajú mesto, aby nečakalo pasívne, kým sa dohodnú navrhované výmeny pozemkov so štátnymi orgánmi, nestrácalo čas a tým aj hodnotu budov a hľadalo ďalšie alternatívne pozemky na výmenu s investorom Henbury Development.
Bratislavskému primátorovi Milanovi Ftáčnikovi poslali aj otvorený list.
Rokovanie o PKO
Bratislavskí mestskí poslanci budú vo štvrtok 22. novembra rokovať o ďalšom osude PKO. Budú sa zaoberať materiálom, podľa ktorého by PKO mala zachrániť zámena pozemkov pod Výskumným ústavom vodného hospodárstva (VÚVH) s tým, že budovy, kde sú najcennejšie technológie, ostanú zachované. Vlastník pozemkov pod PKO, spoločnosť Henbury Development však návrh považuje za mimoriadne nevýhodný a ponuku návrhu nemôže akceptovať.
„Mesto totiž vo svojom návrhu žiada okrem zámeny pozemkov pod PKO aj zbúranie existujúcich a výstavbu nových administratívnych objektov pre VÚVH na náklady Henbury Development a zároveň žiada aj zachovanie objektov laboratórií, čo je pre Henbury Development ako aj pre ďalší rozvoj projektu nábrežia neakceptovateľné,“ povedal zástupca spoločnosti Ján Krnáč.