BRATISLAVA. Bratislavské mestské časti majú problém s čiernymi skládkami. Ich opakovaná likvidácia stojí samosprávy nemalé peniaze. Nové Mesto za odstránenie nelegálnych skládok ročne zaplatí približne 20-tisíc eur. Likvidácia skládky v blízkosti Klokočovej a Kočánkovej ulice tento rok stála päťtisíc eur.
Ak sa skládka nachádza na pozemku v správe mestskej časti, odpad odstráni na svoje náklady. Za likvidáciu skládky, ktorá sa nachádza na súkromnom pozemku, zodpovedá jeho vlastník.
V Novom Meste čierne skládky najčastejšie vznikajú na opustených miestach, pri starých garážach, záhradkárskych oblastiach či v okolí bývalého Istrochemu, informoval novomestský hovorca Marek Tettinger. Ide o lokality, kde sa nepohybuje veľa ľudí a tak majú znečisťovatelia uľahčenú úlohu. Problémom je, že po vyvezení odpadu čierne skládky vznikajú opakovane na tých istých miestach. "Vo všetkých spomenutých lokalitách máme skúsenosť, že skládka sa tam po čase opäť objaví," dodal Tettinger.
Petržalka má problémy s nedovolenými skládkami najmä v Kopčanoch, Kapitulskom dvore či v okolí Panónskej a Dolnozemskej, kde sa najmä vo večerných a nočných hodinách pohybuje menej ľudí. "Znečistenie sa opakuje," informovala Katarína Macenková z petržalského miestneho úradu. Podľa nej ide väčšinou o pozemky, ktoré nie sú v správe mestskej časti. Podľa Macenkovej sú problémom v Petržalke aj bezdomovci. "Napriek našim niekoľkonásobným snahám pomôcť im, sa opakovane vracajú na určité miesta, ktoré neustále znečisťujú a našu pomoc odmietajú. Je problematické vypátrať toho, kto skládku urobil," dodala.
Menšie problémy s čiernymi skládkami má mestská časť Staré Mesto. Najčastejšie vznikajú pri stojiskách so zbernými nádobami na separovaný odpad, ale aj na verejných priestranstvách. Likvidácia nelegálnych skládok v tomto roku stála mestskú časť doteraz 330 eur, informoval staromestský hovorca Tomáš Halán.