Obyvatelia Karlovej Vsi a Dúbravky sa boja proti stavbe cyklotrónového centra v areáli Metrologického ústavu nevzdávajú. Petíciu proti zámeru postaviť centrum podpísalo 3500 ľudí a najnovšie založili občianske združenie pod názvom Cycero – čo znamená cyklotrónové centrum rozumne. Obyvatelia nie sú proti samotnému projektu, len nechcú, aby cyklotrón bol v obývanej oblasti. Navyše, keď v štvrtom bratislavskom okrese je podľa štatistík najviac rakovinových ochorení na Slovensku, 1,38-násobne prevyšujú celoslovenský priemer. Paradoxne, centrum bude vyrábať potrebné rádiofarmaká k ich diagnostike. Do oblasti však donesie novú výrobnú prevádzku, ktorá ak nebude dostatočne chránená, počet rakovinových ochorení ešte zvýši.
Ako povedal predseda Cycera Ivan Gajdoš, budú dianie okolo centra kontrolovať. Včera spolu s ďalšími združeniami kritizovali stanovisko ministerstva životného prostredia, ktoré posudzovalo stavbu z hľadiska dosahu na životné prostredie a zdravie. Záverečné stanovisko ministerstva k projektu bolo súhlasné.
Jozef Križan za Energiu tretieho tisícročia povedal, že posudok ministerstva je neodborný a nie je nezávislý. Odborne projekt posudzovala Ľudmila Auxtová zo Štátneho zdravotného ústavu v Banskej Bystrici. Rozpor v nezaujatosti odborníčky vidí Križan v tom, že jej manžel Anton Auxt je jedným z riešiteľov správy, ktorú hodnotila.
Viera Húsková z ministerstva životného prostredia tvrdí, že o konflikt záujmov nejde. „Ľudmila Auxtová je jedinou odborníčkou na Slovensku, ktorá mohla projekt posúdiť. Odborne za ním stojí. Okrem toho jej manžel je geológ a ona počítala radiačnú ochranu. To sú dve veci, ktoré sú od seba ďaleko.“
Občianske združenia kritizujú aj použitie hrubých údajov pri výpočte radiačnej ochrany. Výsledky štúdie hygienika z bratislavského Štátneho zdravotného ústavu sa s projektom značne rozchádzajú, v neprospech cyklotrónového centra. Ako povedala posudzovateľka Ľudmila Auxtová, konkrétnejšie údaje sa budú rozpracovávať v stavebnom konaní, pri hrubých údajoch sa vraj počítalo s najhorším variantom.
Projekt cyklotrónového centra od začiatku sprevádzajú nejasnosti, ktoré spochybnili dôveru ľudí. Nejasne sa hovorilo a vzápätí popieralo, že okrem medicíny, sa bude centrum využívať aj na vojenské a priemyselné účely. Doteraz neexistuje štátna expertíza, ktorá by hovorila o ekonomike centra. Neexistuje alternatíva inej lokality. Centrum sa postaví za peniaze z ruských deblokácií, za viac ako 100 miliónov dolárov.
V súčasnosti 137 obyvateľov okolia podalo podanie na Najvyšší súd, že štát porušuje ich ľudské práva, keď nereaguje na ich žiadosti presunúť projekt na iné miesto. Sú ochotní pokračovať aj do Strassbugu. Ako tvrdia obyvatelia, po medializácii o prítomnosti cyklotrónu, klesli na trhu ceny bytov v tejto lokalite o 20 až 50%.
INGRID DROZDÍKOVÁ