KARLOVA VES. Investovať peniaze do výstavby Lodenice Karloveské rameno bol najčastejší názor na štvrtkovej (15.11.) verejnej diskusii o prioritách rozpočtu mestskej časti Bratislava - Karlova Ves na rok 2013.
Na verejnom diskusii, na ktorej sa zúčastnilo približne 50 obyvateľov Karlovej Vsi, zazneli aj podnety na obnovu karloveského kultúrneho centra či vytvorenie denného stacionára.
Lodenica je vraj potrebná pre obyvateľov
Prívrženci výstavby Lodenice Karloveské rameno, ktorí mali medzi prítomnými väčšinu, zdôrazňovali jej význam pre všetkých obyvateľov Karlovej Vsi.
"Je to klenot mestskej časti a tak by sa k nemu malo pristupovať. Lodenica je dôležitá nielen pre športovcov, ale aj rodiny s deťmi, ktorí v tomto priestore môžu mať jedinečnú oddychovú sezónu," povedal jeden z nich Juraj Pucher.
Ďalší zo zástancov výstavby lodenice Branislav Kurek nesúhlasil s nedávnou anketou mestskej časti, ktorou sa samospráva obyvateľov pýtala na to, či 537.000 eur z odpredaja pozemkov v Karloveskej zátoke sa majú použiť na výstavbu lodenice, alebo na iné účely, napríklad na rekonštrukciu škôl či modernizáciu kultúrneho domu.
"Lodenica ako taká má celomestský význam, preto by o nej nemali rozhodovať iba občania Karlovej Vsi," uviedol Kurek.
Chodníky, ihriská, poriadok
Ján Hladký z Jurigovho námestia upozornil, že rozpočet by sa nemal zaoberať len veľkými projektmi, ako je lodenica.
"Opravy zničených chodníkov, detských ihrísk, schodísk, terás, všetkých drobných nedostatkov, ktoré znepríjemňujú každodenný život Karlovešťanov, to by mala byť tiež priorita rozpočtu."
Laura Gressnerová z Adámiho ulice sa okrem požiadavky na väčšiu starostlivosť o poriadok v mestskej časti vyjadrila aj za vybudovanie denného stacionára pre seniorov. "Bolo by dobré na to pamätať už teraz aj preto, že tento rok je rokom aktívneho starnutia a medzigeneračnej solidarity," povedal Gressnerová.
Obyvateľ Majerníkovej ulice Vladimír Dulla poukázal na to, že pri verejnej diskusii o prioritách rozpočtu mu chýba zadefinovanie samotných priorít.
"Je to o filozofii mestskej časti, či chce iba zachovávať svoju existenciu, alebo sa rozvíjať. A teda, do akých oblastí chce investovať," uviedol Dulla a vyjadril nádej, že aj v Karlovej Vsi sa bude tvoriť participatívny rozpočet, kde "vox populi" bude skutočne spolurozhodovať o využití finančných prostriedkov.
Starostka: Rozpočet schvaľujú poslanci
Verejnú diskusiu zvolala karloveská samospráva na základe uznesenie miestneho zastupiteľstva z 23. októbra. Poslanci, ktorí sa na nej zúčastnili, ocenili inšpiratívnosť podnetov od občanov.
"Páčila sa mi najmä myšlienka urobiť si akúsi mapu potrieb mestskej časti, na ktorú by sme mohli naviazať filozofiu rozpočtu," uviedol poslanec Marcel Zajac (nezávislí).
Starostka Karlovej Vsi Iveta Hanulíková vyjadrila nádej, že na žiadosti, ktoré možno zrealizovať, budú pamätať poslanci pri práci v komisiách miestneho zastupiteľstva i pri samotnom hlasovaní o podobe rozpočtu. "Tými, ktorí v konečnom dôsledku schvaľujú rozpočet, sú práve poslanci," pripomenula Hanulíková.