Pred zničením ochránili lokomotívu piliny. Po oprave dnes vypustí paru.
BRATISLAVA. Kto pôjde zajtra okolo historickej budovy národného divadla, prekvapí ho lokomotíva. Pri divadle má totiž zajtra parkovať najstaršia zachovaná úzkorozchodná parná lokomotíva lesných železníc na Slovensku. Má aj meno - U 34 Joy.
Po viac než polstoročí sa má vrátiť do prevádzky. Pred divadlom má totiž vypustiť paru.
Akcia v sprievode hudby sa začína o 15.00, hovorí Jana Túry z marketingu Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, ktoré akciu v rámci takzvanej Kultúrnej jesene organizuje.
Súčasťou programu bude vystúpenie country skupiny Arion, programom sprevádza moderátor Vlado Vondrák.
Zachránili ju piliny
História U 34 Joy sa začala písať v roku 1906 v strojárňach Maďarských kráľovských štátnych dráh v Budapešti. Vyrobili ju pod číslom 1879 pre vtedajšieho veľkoobchodníka Jánosa Filipa Gläsingera, ktorý vtedy vlastnil pomerne krátku, len 7,5 kilometrovú lesnú železnicu Vondrišeľ – dnes Nálepkovo.
Lokomotívu najskôr nazvali „Jószef Fülöp“, pravdepodobne po niektorom z Glesingerových synov, neskôr po znárodnení dostala meno menej poetické, strohé označenie ŠLD 1.
Celých 55 rokov, až do zatvorenia lesnej železnice v roku 1960 slúžila pri zvážaní dreva. Likvidácii unikla len náhodou, štvrťstoročie prežila opustená a zabudnutá v areáli píly v Nálepkove. Zachránilo ju vraj čiastočné zasypanie hromadou pilín.
Lokomotíva zlatého veku
Lokomotívu objavili až v roku 1984, keď Štefan Muka, jeden z nadšencov preskúmaval zvyšky lesnej železnice v Čiernom Balogu. Získal ju od Lesného závodu Margecany, previezli ju do Podbrezovej a odtiaľ smerovala do depozitu Čiernohronskej železnice na Štiavničke. Tu ju aspoň základne zakonzervovali dobrovoľníci.
Neskôr však musela lokomotíva depozitár v Štiavničke opustiť, hovorí Janka Tuáry a presťahovali ju do prenajatého depa pôvodných dielní lesnej železnice v Hronci, kde čakala ďalších osem rokov na lepšie časy.
V roku 2010 získala Čiernohronská železnica peniaze z fondu ministerstva kultúry a začalo sa s veľkými opravami. Rekonštruovali ju v Borinke neďaleko Bratislavy.
„Veľkú pozornosť venovali predovšetkým unikátnemu uhľovému rozvodu parného stroja Joy, podľa ktorého má dnes lokomotíva svoje meno,“ dodáva Janka Tury. „Označenie tabuľkou Č.H.L.D. s poradovým číslom 2 potom zaraďuje lokomotívu do prvorepublikovej označovacej schémy Čiernohronskej lesnej dráhy, teda do obdobia zlatého veku lesných železníc na Slovensku.“
Lokomotíva už stojí pri divadle a púšťa paru.
Lokomotíva kedysi.
A dnes.