Takzvaná minimálna miera solidarity voči Jarovciam, Rusovciam, Čunovu, Devínu, Lamaču, Vajnorám a Záhorskej Bystrici má klesnúť z troch na dve percentá.
PETRŽALKA. Menej peňazí od veľkých pre malé bratislavské mestské časti dnes odsúhlasili na rokovaní miestneho zastupiteľstva poslanci Petržalky. Takzvaná minimálna miera solidarity má klesnúť z troch na dve percentá. Definitívne o znížení rozhodnú mestskí poslanci, zrejme na rokovaní v decembri.
Solidaritou sa štyri veľké mestské časti Petržalka, Ružinov, Staré a Nové Mesto vzdávajú časti svojich príjmov z daní z nehnuteľností a z daní z príjmov fyzických osôb. Robia tak v prospech siedmich malých mestských častí - Jaroviec, Rusoviec, Čunova, Devína, Lamača, Vajnôr a Záhorskej Bystrice. Miera solidarity je zakotvená v štatúte mesta. Kým ho zmení mesto, prekovať to musia miestne zastupiteľstvá mestských časti.
Iniciatíva Petržalky
Starosta Petržalky Vladimír Bajan takúto pomoc označil za pseudosolidaritu. Petržalka dnes zo svojho rozpočtu dáva na solidaritu vyše 600.000 eur, jedno znížené percento by pre ňu znamenalo úsporu 206.000 eur. Po výpadku z daní dnes tie peniaze mestská časť potrebuje.
"Solidarita vznikla v čase, keď nebol problém pre veľké mestské časti prispievať. Ako bola solidarita zadefinovaná, to sa už neriešilo, povedalo sa, že tí, ktorí sú veľkí, by mali prispievať tým menším. Ale Petržalka má po solidarite najmenší príjem na hlavu," pripomenul petržalským poslancom prednosta miestneho úradu Miroslav Štefánik.
Petržalčan dnes podľa neho dostane štyrikrát menej služieb ako občan v Jarovciach. Aj po znížení solidarity na dve percentá by podiel na jedného obyvateľa v Petržalke bol 113 eur, v Jarovciach však 347 eur. Staré Mesto by malo napríklad podiel 182 eur po solidarite, Ružinov 197 eur, avšak Devín 351 eur a Čunovo 381 eur.
Po znížení miery solidarity by tak na jedného obyvateľa Petržalky vychádzalo 113,67 eura, v Starom Meste to bude 182,03 eura, v Ružinove 197,94 eura a v Novom Meste 207,40 eura. V malých mestských častiach po znížení miery solidarity, bude napríklad v Devíne na jedného obyvateľa vychádzať 351,47 eura, v Jarovciach 347,42, vo Vajnoroch bude podiel na jedného občana 269,21 eura a v Lamači 170,89 eura.
Starostovia malých častí majú obavy
Viacerým starostom menších častí sa zámer na zníženie miery solidarity nepáči. Vajnorský starosta Ján Mrva síce uznal, že Petržalka má viac obyvateľov ako Vajnory, ale územie, o ktoré sa tieto dve mestské časti starajú, je zhruba rovnaké. Zníženie solidarity označil v prípade Vajnôr za likvidačné. Starosta Jaroviec Pavel Škodler tvrdí, že synergický efekt z veľkého počtu ľudí je iný, ako je pri malých mestských častiach. Podobný názor vyjadril aj starosta Lamača Peter Šramko.
Starostka Devína Ľubica Kolková tvrdí, že príspevok solidarity tvorí dve tretiny rozpočtu samosprávy Devín, ktorý je v nútenej správe. "Možno nejako prežijeme zo základných príjmov, ale môžeme zabudnúť na nejaké opravy," reagovala na návrh zníženia ešte v septembri. Pripomenula, že malé mestské časti sú častým výletným cieľom pre Bratislavčanov. "Neviem, či to potom bude pekné prostredie. Sedem malých mestských častí by začalo dosť upadať," dodala.
Treba zmeniť štatút mesta
Na zníženie miery solidarity z troch na dve percentá je potrebná zmena štatútu hlavného mesta. Tento návrh by mali bratislavské mestské časti prerokovať na novembrových zastupiteľstvách. Ako uviedol hovorca bratislavského primátora Ľubomír Andrassy, mestské časti majú na novembrových zasadnutiach miestnych zastupiteľstiev vyjadriť súhlas alebo nesúhlas s úpravou miery solidarity.
Na prijatie návrhu štatútu hlavného mesta je potrebné prerokovanie s mestskými časťami a následné schválenie trojpätinovou väčšinou prítomných poslancov mestského zastupiteľstva. Ak so zmenou nebude súhlasiť najmenej 10 miestnych zastupiteľstiev, na schválenie je potrebná trojpätinová väčšina všetkých poslancov mestského zastupiteľstva.
Mestské zastupiteľstvo by sa úpravou miery solidarity mohlo zaoberať v decembri. Nový štatút by v prípade schválenia mohol nadobudnúť platnosť od 1. januára 2013.