BRATISLAVA. Socha Čumila má studenú a pre dážď aj mokrú hlavu, kráľovskú korunováciu pripomínajú hviezdy na zemi, Wolfganga Amadea Mozarta zas písmená vyryté do kameňa na stene.
Nevidiaci z Levoče včera spoznávali Bratislavu hmatom. Po hlavnom meste kráčali spolu s turistickou sprievodkyňou. Zámerne vyberala miesta, ktorých sa dá aj dotknúť.
Komentovanú prehliadku Bratislavy zorganizovalo Oddelenie nevidiacich a slabozrakých Mestskej knižnice v Bratislave. Akciou si pripomenuli dnešný svetový deň nevidiacich. Podujatia pokračujú dnes.
Nevidieť, no prežiťPohladiť studený materiál, rukami tak spoznať sochu Ota Bachoríka. Veľký kameň umelca s ihlanovitým hrotom stojí v centre na Michalskej ulici.
Dotýka sa ho Želka, ktorá podobne ako ďalších asi desať nevidiacich či slabozrakých prišla na turistickú vychádzku zo Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. V Bratislave nie je prvýkrát, študovala tu.
Pod pazuchu ju vedie zamestnankyňa levočskej knižnice, pomáha nasledovať sprievodkyňu.
So svojím sprievodom kráča aj Peter, mladý muž z Levoče. „Keď chodím priamo po tých miestach a nepočúvam výklad o nich doma, je to iné, teraz som v centre diania,“ opisuje, ako vníma vychádzku.
Farby aj vzdialenostiDeň otvorených dverí v oddelení pre nevidiacich a slabozrakých mestskej knižnice
Dozviete sa
o špeciálnom fonde a službách v ONS MsK Bratislava;
pravidlá komunikácie pri styku so zrakovo postihnutým človekom;
ukážky kompenzačných pomôcok pre slabozrakých a nevidiacich;
akcia prebieha od 10.00 do 16.00
sprievodné akcie - premietanie filmov s audiokomentárom pre nevidiacich a slabozrakých, výstavka fotografií z činnosti oddelenia, výstavka ručných prác a výtvarnej činnosti zrakovo znevýhodnených.
Sprievodkyňa Beáta Lenhardová ukazuje turistom Bratislavu už viac než dvadsať rokov. Pre nevidiacich však volí inú trasu, svoj výklad upravuje. Okrem histórie opisuje aj to, ako budova či iná pamiatka vyzerá, ako je ďaleko a aj akú má farbu.
„Nevidiacich som sprevádzala už aj v minulosti,“ hovorí, že nejde o jej prvú skúsenosť.
Skupinu pristaví pri Prepoštskej ulici neďaleko Univerzitnej knižnice. Nevidiacim približuje pohľad na Bratislavský hrad.
Hovorí, že Hrad z tejto ulice ukazuje aj vidiacim turistom. Je vraj krajší ako hore na hradnom vrchu. „Od Hradu vidia turisti Petržalku, mnohí sú sklamaní,“ dodáva sprievodkyňa.
Po meste vodí anglické a francúzske skupiny. Slováci z iných miest sa podľa nej na prehliadku Bratislavy neobjednávajú. Najviac zahraničných turistov vraj prichádza v máji, v júni a septembri.
Sprievod mestom nebol jedinou akciou v rámci Svetového dňa nevidiacich. Dnes mestská knižnica organizuje deň otvorených dverí Oddelenia nevidiacich a slabozrakých, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska zas chystá na dnes vernisáž fotografickej súťaže Cesta svetla. Začína sa o 18.00 v Zrkadlovom háji.
Dotykom spoznávať sochy.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Dotykom sa dá sledovať aj korunovačná cesta, pripomínajú ju korunky na zemi.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Tabuľka pripomína Mozarta, aj tej sa dá dotknúť.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Nevidiaci z Levoče mali aj svojich sprievodcov.
FOTO SME- GABRIEL KUCHTA