SME

Bratislavskí gréckokatolíci si pripomenuli 40. výročie konsekrácie svojho chrámu

Cesta gréckokatolíkov k vlastnému chrámu po roku 1968 nebola ľahká.

Nkoniec dosiahli súhlas mesta Bratislavy, ako aj cirkevných i občianskych organizácií, aby bol zruinovaný chrám Povýšenia sv. Kríža na Ondrejskom cintoríne poskytnutý pre potreby gréckokatolíckej cirkvi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Bratislavskí gréckokatolíci si v uplynulých dňoch pripomenuli 40. výročie konsekrácie svojho Chrámu Povýšenia sv. Kríža na Ulici 29. augusta pri Ondrejskom cintoríne, ktorý dnes slúži ako katedrálny chrám Bratislavskej gréckokatolíckej eparchie.

Archijerejské sv. liturgie pri tejto príležitosti slúžil bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák. Veriaci sa v rámci slávnosti modlili aj k blahoslavenému Vasiľovi Hopkovi, ktorý ako pomocný prešovský biskup posvätil bratislavský gréckokatolícky chrám 29. októbra 1972 po jeho generálnej oprave a úprave pre potreby východných obradov. Gréckokatolícka farnosť Bratislava bola zriadená 1. apríla 1934 a jej prvým farárom bol Jozef Haľko, informoval hovorca Bratislavskej gréckokatolíckej eparchie Stanislav Gábor.

SkryťVypnúť reklamu

V období po Pražskej jari, keď bola obnovená Gréckokatolícka cirkev v Československu, sa liturgický život bratislavských gréckokatolíkov sústreďoval v Kostole sv. Ladislava na Špitálskej ulici až do roku 1972. Rímskokatolícka cirkev prepožičiavala tento kostol pre bohoslužobné potreby gréckokatolíckych veriacich už predtým, v rokoch 1945-1950, pretože ich prvý farský Kostol sv. Mikuláša pod Bratislavským hradom bol koncom druhej svetovej vojny v roku 1945 ťažko poškodený.

Cesta gréckokatolíkov k vlastnému chrámu po roku 1968 nebola ľahká. Podarilo sa im však dosiahnuť súhlas od príslušných úradov mesta Bratislavy, ako aj cirkevných i občianskych organizácií, aby bol zruinovaný chrám Povýšenia sv. Kríža na Ondrejskom cintoríne poskytnutý pre potreby gréckokatolíckej cirkvi, uviedol Gábor.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 419
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 061
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 750
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 994
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 265
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 987
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu