SME

Prvú pomoc sa naučíte za osem hodín

Vedeli by ste poskytnúť prvú pomoc manželke či priateľovi?

Privolať po nehode záchranku je dôležité, ale v prípade, keď ide o sekundy a minúty je telefonát na druhom mieste.Privolať po nehode záchranku je dôležité, ale v prípade, keď ide o sekundy a minúty je telefonát na druhom mieste. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Kým ostatní sa pokúšali otvoriť druhé auto, v ktorom zostali zakliesnení ľudia, pani Veronika posadila do svojho auta zraneného chlapca z druhého havarovaného auta a odviezla ho do nemocnice. „Mal zranenú hlavu, ale bol ešte pri vedomí. Hneď ho brali na JIS­ku,“ spomína na nedávny zážitok. Chlapca sa lekárom do rána podarilo stabilizovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Prevoz zraneného v osobnom aute by som neriskoval, ani keby som sedel vedľa neho. Nie je tam priestor na poskytovanie prvej pomoci, ak sa stav zmení,“ hovorí lekár záchranár Viliam Dobiáš. Ak niekto zo svedkov ovláda prvú pomoc, mal by ju podľa lekára poskytnúť na mieste a čakať na záchranku. „Sú možno tri či štyri situáce, keď má rýchlosť odvozu prednosť pred šetrnosťou a zdravotníckym dohľadom, ale tie situácie nevedia laici posúdiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Nie je bežná

„Ľudia nevedia a nechcú poskytovať prvú pomoc. Len asi sedem zo stovky svedkov nehody či úrazu je ochotných a zároveň vie, ako pomoc poskytnúť. Ideálne by bolo, aby aspoň každý štvrtý obyvateľ vedel prvú pomoc,“ hovorí skúsený záchranár a pedagóg.

Pomoc pritom najčastejšie potrebujú naši najbližší – rodina či kolegovia – podľa štatistík sa totiž až 75 percent náhlych ochorení či úrazov stane doma a na pracovisku.

Niekoľkohodinový kurz

Kurz prvej pomoci je súčasťou prípravy na získanie vodičského oprávnenia, hoci často ho iba kamuflujú.

Základy prvej pomoci absolvujú napríklad aj študenti pedagogickej fakulty, policajti a samozrejme zdravotníci a záchranári. Kurzy prvej pomoci organizujú rôzne inštitúcie a firmy, akreditáciu im udeľuje ministerstvo zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležité je vybrať si taký kurz, v ktorom je inštruktorom zdravotník, ktorý v dennej praxi prichádza do styku s úrazmi a náhlymi ochoreniami, nie školiteľ, ktorý má vedomosti o prvej pomoci len z iného kurzu alebo z knižiek. „Nemusí to nutne byť lekár,“ vraví Viliam Dobiáš.

„Ku kurzu patrí aj vybavenie tromi rôznymi modelmi, obväzmi, trojrohými šatkami, lekárničkami. Model na nácvik oživovania pre 6 – 10 účastníkov, k dispozícii výpočtová technika a názorné prezentácie. Ak takáto výbava nie je, kurz nemôže byť dobrý,“ dodáva.

nehoda-r724_res.jpg

Kurz prvej pomoci má mať každý vodič.

FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Na kurze nestrieka krv

V kurze inštruktor povie krátku teóriu, potom ukáže, ako sa stav zisťuje a ako sa pomáha. Každý účastník kurzu to musí zopakovať, teda poskytnúť pomoc na modeli alebo navzajom medzi účastníkmi.

SkryťVypnúť reklamu

Stláčanie hrudníka a dýchanie z úst do úst sa musí cvičiť na modeloch, pretože živý model by to zrejme bolelo. Obväzovanie a znehybňovanie končatín si skúšajú účastníci kurzu navzájom.

Kurzy prvej pomoci robí napríklad Červený kríž; Záchranári – Operačné stredisko ZZS, Falck; niektoré autoškoly a ceny základných kurzov prvej pomoci sa pohybujú v sumách od 16 do 30 eur. Existujú aj špecializované kurzy pomoci - sú určené pre vodičov, zážitkové kurzy pre firmy, pre rodičov kvôli deťom, či kurzy pre školy.

V reálnej situácii je však prvoradé ovládnuť paniku, vyhodnotiť situáciu a okamžite sa rozhodnúť, čo treba spraviť ihneď a čo počká. Pri piatich stavoch ohrozenia života – zastavení dýchania, zastavení krvného obehu, pri veľkom krvácaní, pri bezvedomí a šoku – treba pomoc poskytnúť najneskôr do niekoľkých desiatok sekúnd. Sanitku stačí volať potom.

Ako tie stavy poznať a ako ich riešiť, naučia laika v kurze za osem hodín. Dlhšie kurzy sú určené pre poloprofesionálov a profesionálov. Po troch až piatich rokoch je dobré si znalosti získané v kurze obnoviť.

O život ide vtedy, keď nastane:

Prvá pomoc vedie k: 1. záchrane života, 2. zabráneniu vzniku komplikácií a 3. urýchleniu zotavenia.
Záchranca musí poskytnúť prvú pomoc pri stavoch ohrozenia života a privolať špecializovanú pomoc a odovzdať postihnutého záchranárom. Privolanie pomoci a poskytnutie prvej pomoci nie je to isté.

Bezvedomie

V stave bezvedomia je uvoľnené svalstvo v dolnej časti hlavy a postihnutému hrozí udusenie. Preto mu treba zakloniť hlavu tlakom na čelo a ťahom za bradu. Toto treba treba nacvičiť v kurze, podľa záchranárov sa to nedá naučiť čítaním. Ak stále nedýcha, oživujeme. Ak postihnutý dýcha a nejde o úrazové bezvedomie, uložíme ho do polohy na boku.

Zastavenie dýchania

Ak postihnutý napriek uvoľneniu dýchacích ciest nedýcha alebo len otvára ústa ako ryba na suchu, oživujeme: Dospelý: 30 rýchlych stlačení hrudníka, potom dva vdychy. Sekvenciu 30:2 opakujeme, kým nezačne dýchať alebo do príchodu záchranky. Resuscitáciu dieťaťa začíname 5 vdychmi, potom opakovať sekvenciu 30:2.

Veľké vonkajšie krvácanie

Pri krvácaní treba najskôr zistiť zdroj krvácania a zastaviť ho tlakom priamo v rane. Najlepšie je, keď si ranu pritlačí zranený sám. Krvácanie sa snažíme zastaviť pomocou tlakového obväzu, teda vysokou vrstvou priamo na ranu a dostatočne silno zatiahnuť. Škrtidlo znamená riziko straty končatiny.

Šok

Šok je postupné zlyhávanie krvného obehu. Šok sprevádza prakticky každé poranenie a bez ohľadu na závažnosť poranenia môže viesť k smrti. Protišokové opatrenia: postihnutému zdvihneme nohy, upokojujeme ho, hovoríme mu, čo sa deje, zabránime stratám tepla tým, že ho zakryjeme, smäd mu zmiernime len ovlažovaním pier.

Neposkytnúť pomoc je trestné

Poskytnúť prvú pomoc by mal vedieť každý. Netreba si však rovno predstavovať zásah pri leteckom nešťastí. Môže to byť zabehnutý cukrík, infarkt, zlomenina po páde z alebo poranenia pri dopravnej nehode.

„Laici sa boja poskytnúť prvú pomoc, aby neublížili, ale poskytnutím prvej pomoci sa nedá ublížiť, ubližuje sa neposkytnutím pomoci,“ hovorí záchranár Viliam Dobiáš. „Ak sa niekomu zastaví srdce, tak je mŕtvy. Ak s ním nikto nič nespraví, mŕtvym ostane. Ak sa niekto pokúsi začať oživovanie, trebárs aj nie celkom správne, ten postihnutý má aspoň nejakú šancu,“ hovorí.

Na vodičov prísnejšie

Tak sa na to díva aj Trestný zákon, podľa ktorého za neposkytnutie prvej pomoci hrozí dvojročný trest. Jedinou výnimkou z povinnosti pomôcť je situácia, keď je v ohrození aj záchranca.

Vyšší trest hrozí vodičovi, ktorý spôsobí nehodu a nepomôže zraneným. Minulý rok riešila polícia v Bratislave sedem prípadov neposkytnutia prvej pomoci.

Ľudia sa obávajú aj toho, že keď neposkytnú pomoc správne, môžu byť obvinení. „Teoreticky môže niekto podať trestné oznámenie za 'zle' poskytnutú pomoc, polícia to začne vyšetrovať a prvý znalec to musí zmietnuť zo stola ako nezmysel,“ hovorí záchranár.

Polícia to vidí podobne: „Od laickej verejnosti sa neočakáva poskytnutie profesionálnej prvej pomoci. Každý musí vedieť, do akej miery je schopný pomôcť zranenému. Treba však podotknúť, že aj privolanie záchranky je forma poskytnutia prvej pomoci,“ upozorňuje hovorca bratislavskej krajskej polície František Peczár.

Lekár samotné vytočenie čísla 112 za poskytnutie prvej pomoci nepovažuje: „Súdy síce uznajú za pomoc aj privolanie záchrannej služby, ale keď sa niekto dusí alebo krváca a záchranka príde za desať minút, môže byť neskoro,“ hovorí.

Nebojte sa krvi

Lekár hovorí, že záchrancu nemôže zastaviť ani strach z krvi.„Poviete to aj svojmu dieťaťu, keď bude krvácať po páde z hojdačky?“ pýta sa záchranár. „Ani ja nemám rád krv, preto keď tečie von, tak to zastavím,“ dodáva.V Bratislave minulý rok polícia riešila sedem prípadov neposkytnutia pomoci.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 756
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 025
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 710
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 944
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 062
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 750
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu