BRATISLAVA. V bratislavskej Karlovej Vsi dnes slávnostne odhalili pamätnú tabuľu hrdinke protifašistického odboja Františke Hrubiškovej, známej ako Biela pani. Pamätnú tabuľu odhalili v priestoroch vysokoškolského internátu Družba, na mieste, kde kedysi stál jej rodný dom.
Odvahu a statočnosť Bielej panej si na stretnutí pripomenuli členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB), zástupcovia karlovoveskej samosprávy, členovia akademickej obce Univerzity Komenského na čele s rektorom Karolom Mičietom i predstavitelia Francúzskeho veľvyslanectva v SR, medzi nimi aj nová chargé d'affaires Elene Roos.
Prítomným sa prihovoril novinár a spisovateľ Slavo Kalný, ktorý pripomenul život Františky Hrubiškovej i jej traumu z prvej svetovej vojny, po ktorej jej obeleli vlasy. Na základe toho ju začali volať Biela pani. Kalný poukázal na Hrubiškovej hrdinstvo, na to, že v rokoch 1944-1945 pomáhala prevážať francúzskych partizánov zo západného Slovenska do oblasti Turca, kde sa v povstaní formovala francúzska jednotka. Na základe svojej výbornej znalosti nemčiny dokázala oklamať nemeckých vojakov a previezť viackrát početné skupiny francúzskych partizánov, ktorí sa pred kontrolami vydávali za nemeckých turistov. "Bola to mimoriadne statočná žena," pripomenul Kalný.
Predsedníčka Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Elena Ďurišová prirovnala dnešný slávnostný akt k zázraku. "Je to úžasná vec, že ani po 67 rokoch od skončenia druhej svetovej vojny sa nezabudlo na "Bielu pani" a že sa jej vzdala taká úcta a taká česť."
Starostka mestskej časti Karlova Ves Iveta Hanulíková pripomenula, že veľká vďaka na dnešnej slávnosti patrí členke miestnej organizácie SZPB Viere Komzalovej, ktorá bola iniciátorkou pamätného aktu. "Škoda, že tu dnes pani Komzalová nemohla byť, keďže má zdravotné problémy, ktoré jej nedovolili prísť," vyjadrila ľútosť Hanulíková. Ako dodala, na druhej strane ju veľmi teší fakt, že sa podarilo takýto akt uskutočniť a že miesto pamätnej tabule je na akademickej pôde, v priestoroch vysokoškolského internátu. "Aj študenti si takto môžu pripomínať históriu a osobnosti, ktoré sa viažu práve k týmto miestam, kde práve teraz pôsobia," dodala Hanulíková.
Františka Hrubišková sa po skončení druhej svetovej vojny vrátila k svojmu pôvodnému zamestnaniu zdravotnej sestry. Z Bratislavy sa presťahovala do Trenčína, kde zomrela v roku 1984, vo veku 92 rokov.