V petržalskom zariadení žijú chorí ľudia aj napriek neplatnej zmluve ďalej. Odísť nechcú, vedenie sa odvoláva aj na slovo primátora.
Zariadenie
Galant
2007 – vznik organizácie Galant, sociálne zariadenie funguje v Petržalke;
2009 – kraj stopol príspevky na klientov po kontrole v zariadení;
október 2012 – mesto vypovedalo pre dlhy nájomnú zmluvu, klienti sa majú presťahovať.
BRATISLAVA. Na otázku, koľko rokov žije v domove, vztýči len štyri prsty. Pani Edita hovorí ťažko. Dcéra, ktorá sa o ňu starala, zomrela. Domovom sa tak pre ňu stal domov.
S ďalšími asi dvadsiatimi chorými žije v Domove sociálnych služieb Galant v Petržalke. Zmeniť to má výpoveď z budovy, ktorú dalo Galantu mesto. Na prípad upozornila agentúra SITA.
Na Znievskej ulici v Petržalke funguje domov pre ťažko chorých a odkázaných, denný stacionár aj domov pre osamelé matky s deťmi. Budova patrí mestu, organizácia si ju len prenajíma.
Mesto však rozhodlo, že Galant v priestoroch skončí. Dôvodom vraj boli dlhy, ktoré Galant počas fungovania vyrobil.
Od 1. novembra tam teda už ľudia bývajú načierno. Organizácia priznáva, že neplatila odvody za zamestnancov.
Zariadenie zabezpečuje sociálne služby a chránené bývanie, aké sú v kompetencii kraja.
Župa však prestala na klientov v zariadení prispievať, stopnutie peňazí vysvetľuje tým, že Galant peniaze využíval v rozpore so zmluvou. Chorým ľuďom z Galantu sľubuje miesta v iných zariadeniach kraja.
Nesťahujú sa
Štrikovanie, obľúbený seriál, rozhovory. V spoločenskej miestnosti domova sociálnych služieb Galant v Petržalke je plno. Vonku prší. Na záhradu, kam obyvatelia chodia, tak teraz nemôžu. Ďalší, takzvaní denní klienti prichádzajú.
Život v domove sa napriek vypovedanej nájomnej zmluve o prenájme budovy nezastavil. Zmluvu ukončilo mesto, ktorému budova na Znievskej ulici patrí, ku koncu októbra. Priestory v domove ešte tento týždeň nezačali ani vypratávať.
Škôlka pre babičky
„Čaute,“ víta nás muž so širokým úsmevom. Spoločnosť robí staršej panej, ktorú do domova doviezli s preležaninami z nemocnice. Teo, ako si muž hovorí, je psychicky chorý. Ostatní v domove majú zväčša fyzické problémy.
„Žijú u nás viacerí ľudia starší ako 90 rokov, ľudia po srdcových infarktoch, autohavárii, máme tu ťažké cievne stavy,“ hovorí Ľudmila Bučková, zástupkyňa riaditeľky zariadenia. „Niektorých vozia do denného centra. Chodia k nám aj starí ľudia z okolia, máme tu takú škôlku pre babičky.“
Výpoveď od mesta Bučková nepopiera, no vraví, že vysťahovať sa napriek tomu nemienia. S mestom sa chce zariadenie dohodnúť, prípad vraj riešia spolu s právnikom.
Tisíce eur dlhu
Hovorkyňa magistrátu Daniela Rodinová vraví, že klientov z domova nepošlú na ulicu. „Hľadáme riešenia, sú to zložité ľudské príbehy.“
Výpoveď z budovy zdôvodňuje dlhmi organizácie na prevádzke zariadenia. Celkový dlh sa pohybuje okolo stotisíc eur.
Bučková hovorí, že o dlhoch na prevádzke budovy nevie. Riaditeľka zariadenia Marta Gogálová nedávno prekonala slabší infarkt, lieči sa v nemocnici.
Bučková vie len o dlhoch, ktoré vznikli tým, že vedenie organizácie neplatilo za svojich zamestnancov odvody.
Zariadenie tvrdí, že chce dlžoby splácať a problémy vyriešiť. Ľudia z organizácie preto založili nové občianske združenie Gomart, ktoré malo prevádzku prebrať a dlhy postupne vyrovnať.
Primátorov sľub
„Pán primátor nám sľúbil, že tu môžeme ostať,“ zdôvodňuje Bučková to, že sa z budovy nesťahujú. Primátorov prísľub vraj dostali osobne počas jeho pravidelnej akcie – dňa otvorených dverí. Na základe toho potom podľa Bučkovej kontaktovali hygienika, aby vydal povolenie pre Gomart.
Združenie Gomart však podľa hovorkyne bratislavskej župy Ivety Tyšlerovej nesplnilo zákonné podmienky na zápis do registra poskytovateľov sociálnych služieb.
Hovorca primátora Ľubomír Andrassy vraví, že Ftáčnikovo slovo stále platí. Prisľúbil však vraj len to, že v budove na Znievskej bude aj naďalej fungovať sociálne zariadenie. O tom, aké to bude, však rozhodnú bratislavskí poslanci. Hovorca nevylúčil ani verejnú súťaž.
O budovu a prevádzku zariadenia prejavila podľa Andrassyho záujem už aj Katolícka charita či Anna Ghannamová, ktorá prevádzkuje podobné sociálne zariadenie.
Neostanú na ulici
Keďže služby, ktoré domov poskytuje, patria pod župu, kraj sľubuje, že sa o klientov, ktorí prejavia záujem, postará.
„Kraj je okamžite pripravený pomôcť a poskytnúť sociálne služby klientom z organizácie Galant,“ povedala Iveta Tyšlerová, hovorkyňa bratislavskej župy. Dodala, že Galant poskytuje klientom nepravdivé informácie.
Bučková vraví, že klienti v domove sú spokojní a sťahovať sa nechcú.
Kontrola ukázala chyby
Kraj prestal prispievať na chorých klientov v zariadení. Dôvodom bola kontrola v domove.
BRATISLAVA. Služby a chránené bývanie, ako poskytuje zariadenie Galant v Petržalke, spadajú pod kompetencie kraja. Práve župu viní nezisková organizácia Galant aj z tisícových dlhov, ktoré dnes má.
Bratislavský kraj im totiž v roku 2009 stopol príspevky na klientov v zariadení. Hovorkyňa župy Iveta Tyšlerová to potvrdzuje a stopnutie dávok vysvetľuje kontrolou v Galante. Kontrolovali využívanie príspevku z kraja.
„Zistili sme, že organizácia využila tento finančný príspevok v rozpore so zmluvnými podmienkami. Na základe toho bolo vyplácanie príspevku organizácii zastavené,“ vraví bez podrobností Tyšlerová. V rokoch 2008 a 2009, kým nestopli príspevok, prispela župa na sociálne služby pre klientov domova sumou 95 162 eur.
Ľudmila Bučková, zástupkyňa riaditeľky zariadenia, hovorí, že kontrola v zariadení nič nenašla. Kritizuje zmluvu, ktorú zariadenie v minulosti podpísalo. „Poskytovali sme sociálne služby naďalej a bez príspevku, dlh narastal.“
Organizácia Galant začala v Petržalke pôsobiť v roku 2007, zmluvu s ňou vypovedalo mesto k novembru tohto roku.
Lucia Tkáčiková
Život v domove ide ďalej.
Klienti v spoločenskej miestnosti.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
V izbe zariadenia.