BRATISLAVA. Jedna z dominánt večernej panorámy hlavného mesta svietila na fialovo. Bratislavský hrad v noci na dnes ožil fialovo-ružovou farbou pre predčasne narodené deti. Tie majú svoj svetový deň 17. novembra.
Odtieň fialovej je podľa mnohých ružovou, dá sa ale označiť aj za magentu. Kancelária predsedu národnej rady, ktorá hrad spravuje, tvrdí, že hrad bol nasvietený na fialovo.
Za peniaze ho nasvecovať nechcú
Nasvietenie žiadalo Občianske združenie malíček v spolupráci s Európskou nadáciou pre starostlivosť o predčasne narodené deti EFCNI a alianciou Prematurity Campaign Global Alliances. Údajne to nič nestálo, na svetlomety sa len dali fialové filtre.
Hrad už bol v minulosti nasvietený aj na komerčné účely, od posledných volieb sa tak ale nestalo. "Predseda parlamentu Pavol Paška je známy svojim postojom, že Bratislavský hrad je národná kultúrna pamiatka, neziskovým organizáciám a humánnym aktivitám podobného typu sa však snaží vyjsť v ústrety," vraví riaditeľka tlačového odboru Kancelárie predsedu NR SR Soňa Pőtheová.
Bratislava sa tak zapojila do projektu, ktorý podobným spôsobom podporili mestá po celom svete. U nás ho zastrešuje poslankyňa Jana Žitňanská.
Každé deviate dieťa sa narodí predčasne
Za posledných desať rokov stúpol počet predčasných pôrodov o 30 percent, každé deviate dieťa na Slovensku sa narodí predčasne, čo je zhruba 5000 prípadov ročne. Predčasný pôrod sa počíta do 37. týždňa. Veľmi predčasne, čiže pred 28. týždňom, sa u nás rodí okolo 400 detí ročne.
„Jednou z príčin je, že rodia ženy v čoraz vyššom veku a teda majú aj viac zdravotných komplikácií,“ odôvodňuje nárast Ľubica Pejhovská, primárka oddelenia patologických novorodencov.
Predčasne sa podľa nej rodia aj deti po umelom oplodnení, ktorých výrazne pribúda.
Dieťa narodené v ukončenom 28. týždni má údajne približne 90-percentnú šancu, že bude úplne v poriadku.
Fialový a pritom biely Bratislavský hrad.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
FOTO - DÁVID RUŽIČKA, FOTKY.SME.SK