BRATISLAVA. Pred rušnou veľkou bratislavskou reštauráciou v centre mesta sa v pondelok, krátko po poludní, zrútil veľký pagaštan. Strom zrejme len náhodou nikoho nezranil. Zopár ľudí v tom momente fajčilo pred reštauráciou pár metrov od stromu. Na príjazdovej ceste, kam sa zrútil, nik nebol.
V pondelok pršalo a podľa čašníkov bolo v reštaurácii Meštiansky pivovar menej hostí, ako zvyčajne. Aj tak to mohli byť desiatky ľudí.
V kmeni mal diery
V utorok spadnutý strom pred reštauráciou pílili na menšie kusy. Pilčíci pri rezaní zistili, že bol vnútri zhnitý. Na narezanom kuse stromu bolo vidno veľké diery v prehnitom dreve. Okrem toho mal hnilé aj korene, ktoré podľa pilčíkov už nedokázali strom udržať.
Čašníci z Meštianskeho pivovaru si na strome nič nevšimli. Pamätajú si, že predtým normálne kvitol a mal gaštany. Zvonku sa im nezdal byť chorý a podľa nich padol nečakane. Tvrdili, že naposledy stromy pri pivovare kontrolovali minulú zimu.
V priebehu najbližších dní sa stromy spília a odvezú.
"V parčíku pri Meštianskom pivovare skontrolujeme aj ďalšie dreviny. Možno budeme nútení odstrániť ešte jeden strom,“ povedala Daniela Rodinová z tlačového oddelenia magistrátu Bratislavy. Išlo podľa nej o mimoriadnu udalosť.
Na stromy len pozerajú
Odborní pracovníci z magistrátu kontrolujú dreviny raz mesačne – ale iba vizuálne. Na stromy sa chodia pozrieť, neskúmajú, či majú skryté dutiny, alebo či nehnijú.
„Nie je v našich silách, aby tisícky drevín, ktoré sú na území mesta boli detailne odkontrolované. V tomto prípade spadnutého stromu išlo tiež o vizuálnu kontrolu. Strom bol zdravý a nevykazoval známky poškodenia. Nič nenasvedčovalo tomu, že by mal padnúť. Nevieme ani z hľadiska vegetácie, čo tam mohlo nastať a prečo strom vyvalilo,“ vysvetľuje Rodinová prečo neprišli skôr na to, že strom je vnútri prehnitý.
Dendrológ Tomáš Šembera tvrdí, že len vizuálne sa miera poškodenia nedá zistiť. Pokiaľ je však strom navonok preschnutý alebo naklonený, je potrebné spraviť tomografiu kmeňa špeciálnym prístrojom, vraví odborník v oblasti drevín. „Na základe šírenia zvukových vĺn a vibrácií v strome vieme odhaliť jeho vnútorne poškodenie. Vďaka tomu vieme, či je stabilný a zdravý alebo chorý,“ opisuje vyšetrenie. Podľa závažnosti poškodenia strom ošetria, alebo ho nechajú vytnúť.
Mesto nemá žiadne povinné termíny, v ktorých musí stromy kontrolovať. Určuje si ich samo. „Z každej kontroly stromu by mal byť záznam s odôvodnením zachovania stromu alebo jeho výrubu spolu s fotodokumentáciou. Ak mal byť zachovaný, malo by byť uvedené prečo ho tam nechávajú a ako ho zabezpečia voči pádu,“ hovorí Šembera. Povinne raz za rok musia podľa slovenskej technickej normy kontrolovať iba stromy v zábavných lanových parkoch.
Magistrát žiada ľudí, aby nahlasovali poškodené stromy a konáre, ktoré by mohli byť nebezpečné na telefónnom čísle 17 100 alebo na e-mail magistrátu.
Strom mal úplne vyhnité korene. FOTO SME - GABRIEL KUCHTA