SVÄTÝ JUR. Možnosti identifikácie, zachovania a ďalšieho využitia zvyškov kultúrnej krajiny v Malých Karpatoch a v priľahlej časti Podunajskej nížiny je názov seminára, ktorý sa uskutoční v stredu (7.11.) v Informačnom centre Academia Istropolitana Nova vo Svätom Jure.
Pripravuje ho Geografický ústav Slovenskej akadémie vied (GÚ SAV) v Bratislave a nad podujatím prevzal záštitu predseda Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Mikuláš Huba.
GÚ SAV je jedným z riešiteľských pracovísk v rámci Operačného programu stredná Európa projekt Hodnotenie a trvale udržateľný rozvoj kultúrnej krajiny s využitím inovatívnej účasti a vizualizačných prostriedkov (Vital Landscapes).
V rámci tohto medzinárodného programu spomínaný ústav rieši jeden z pilotných projektov - Alternatívy rozvoja podmalokarpatskej kultúrnej krajiny, ktorý je zameraný na ochranu kultúrnej krajiny v regióne zahŕňajúcom 24 obcí a mestských častí medzi bratislavskou Račou, Budmericami a Smolenicami.
"Práce na projekte sa chýlia ku koncu. Preto budeme prezentovať niektoré naše výsledky i názory a výsledky kolegov z iných pracovísk, zaoberajúcich sa problematikou kultúrnej krajiny," zdôvodnil pre TASR vedúci projektu Ján Hanušin z GÚ SAV.
Okrem tohto ústavu budú prednášať odborníci z Ústavu krajinnej ekológie SAV v Bratislave a z Academie Istropolitany Nova. V diskusii nebudú chýbať ani zástupcovia miestnej samosprávy, štátnej správy a odborných inštitúcií.