Pre výstavbu J&T Real Estate vyrúbu stromy na nábreží a v Podhradí. Úrad tvrdí, že z nábrežia padnú len tri vzrastlé topole.
BRATISLAVA. Dunajské nábrežie a centrum Bratislavy má prísť o viac než stovku stromov.
Občianski aktivisti z iniciatívy Bratislava otvorenie upozornili na výrub, ktorý odobrilo bratislavské Staré Mesto v súvislosti s výstavbou nového komplexu Zuckermandel od developera J&T Real Estate.
Voči rozhodnutiu sa odvolali a samospráve odkazujú, že nechcú štrbavé nábrežie.
Výzvu poslali starostke Starého Mesta Táni Rosovej (SDKÚ), ktorá rozhodnutie o výrube 135 stromov podpísala, primátorovi Milanovi Ftáčnikovi (nezávislý s podporou Smeru) a aj hlavnej architektke Ingrid Konrad.
Kritizujú najmä výrub na dunajskej promenáde. Stromy tu majú padnúť v súvislosti s rozšírením cesty a budovaním odbočovacieho pruhu do novej štvrte Zuckermandel s 230 bytmi. Vyrásť má pri troch vysokých panelákoch a na parkovisku pri električkovom tuneli.
Staromestský úrad oponuje, že na nábreží padnú len tri vzrastlé stromy.
Štvrť Zuckermandel. Čím bola, čím je a ako má vyzerať
Prečítajte si článok a pozrite galériu >>
Výstavba na nábreží
„Promenáda je verejný priestor, je súčasťou celkovej panorámy mesta a neodmysliteľne patrí ku kultúrnemu vizuálu pamiatkovej rezervácie Bratislavského hradu,“ kritizujú výrub aktivisti.
Výrub na nábreží výstavbou J&T Real Estate nekončí, ďalšie stromy majú padnúť v súvislosti so susedným developerským projektom Vydrica, ktorý má vyrásť bližšie k historickému centru Bratislavy.
Aktivisti neupozorňujú len na výrub, ale aj na dopravnú situáciu na nábreží, ktorá sa výstavbou dvoch nových komplexov skomplikuje.
Od primátora chcú, aby k téme zorganizoval verejnú diskusiu a dal dopravu na nábreží posúdiť nezávislým odborníkom.
Úrad: Padnú len tri topole
Dorota Kráková zo staromestského miestneho úradu hovorí, že na nábreží sa vyrúbu len tri vzrastlé topole, zvyšok je neudržiavaná, prevažne náletová zeleň.
"Keď sa má naplniť územný plán zóny Podhradie, ktorého obstarávateľom je hlavné mesto, nie je to možné bez jej odstránenia," uviedla pre TASR. V konečnom dôsledku zelene podľa jej slov neubudne.
"Namiesto náletovej vzniknú upravené parkové plochy a mestská časť získa prostriedky, ktoré budú viazané na skvalitňovanie a revitalizáciu existujúcej zelene," dodala.
Peniaze namiesto stromov
Samospráva by totiž mala od investora na zeleň dostať takmer 70.000 eur a J&T Real Estate tiež vysadí náhradné stromy, spolu chcú na to minúť asi 137-tisíc eur.
Hovorkyňa spoločnosti Katarína Krajňáková tvrdí, že firma zrealizuje na nábreží náhradnú výsadbu.
"Na základe rokovaní s vedením mestskej časti Staré Mesto sme nad rámec spomínaných povinností pripravení podieľať sa aj na dotvorení a ozdravení nového stromoradia na promenáde v časti od troch vežiakov po Most SNP."
Investori obyvkle radšej zaplatia, ako by vysadili nové stromy. Viac tu: Stromy rúbu, nové nesadia
Stromoradie sa má zachovať
BAO upozorňuje aj na to, že súhlas na výrub nerešpektuje podmienku záverečného stanoviska Ministerstva životného prostredia.
To podľa aktivistov síce odporúča realizovať výstavbu, ale káže pritom zachovať existujúce stromoradie na Nábreží armádneho generála Ludvika Svobodu v celom rozsahu.
"Túto podmienku však mestská časť Bratislava Staré Mesto nerešpektovala," pripomínajú aktivisti.
Hovorca zeleného rezortu Maroš Stano povedal, že záverečné stanovisko má len odporúčací charakter a ak sa z nejakého dôvodu neakceptujú jeho odporúčania, mestská časť by mala zdôvodniť, prečo výrub povolila.
Pripomína, že súhlas s výrubom drevín sa môže vydať len po posúdení ekologických a estetických funkcií dreviny a vplyvov na zdravie človeka a so súhlasom vlastníka alebo správcu pozemku, na ktorom drevina rastie.
"V prípade podozrenia, že súhlas na výrub bol vydaný v rozpore so zákonom, existuje možnosť preskúmať predmetné rozhodnutie mimo odvolacieho konania na príslušnom obvodnom úrade životného prostredia," vysvetlil pre TASR.
Kompetentným orgánom na povolenie výrubu stromov je podľa zákona o ochrane prírody a krajiny obec.
Investor v novej mestskej štvrti počíta s výstavbou približne 230 bytov pre asi 800 obyvateľov. V lokalite by mali byť obchody, kaviarne, úrady, trhovisko, pešia zóna či lávka nad Dunajom.
Podľa Krajňákovej je v zámere v porovnaní s územným plánom navrhnutý dvakrát väčší objem zelene.
Namiesto áut prídu byty a ulice novej výstavby J&T Real Estat, z nábrežnej promenády padnú vraj len tri stromy.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA