Mesto podľa prokuratúry nemôže zakázať pitie vonku úplne. Určilo teda presné hodiny, kedy to bude zakázané piť.
Zákaz pitia
- v noci od 22.00 do 6.00 hod
- na staniciach
- zastávkach a nástupištiach
- a 100 m od nich
- takmer celý deň - od 4.00 do 2.00 hod v zariadeniach spoločného stravovania, ktoré sú do 100 m od:
- školských zariadení
- cintorínov, kostolov
- sídla prezidenta, parlamentu aj vlády
- pokuty:
- predajcom do 6638 eur
- popíjajúcim do 33 eur
BRATISLAVA. Zákaz pitia na verejnosti už neplatí počas celého dňa. Na staniciach bude zákaz platiť len v noci, pri školách, cintorínoch, kostoloch, ale aj sídle prezidenta a vlády zase počas dňa s výnimkou dvoch hodín.
Od 1. novembra začína platiť nové všeobecné nariadenie, ktoré mestskí poslanci odhlasovali ešte v septembri. Zmeniť ho museli po tom, čo ho napadla prokuratúra.
Nedá sa zakázať úplne
Mesto podľa nej môže pitie a predávanie alkoholu obmedziť, nie však zakázať úplne a celoročne. „Keďže sme to nemohli urobiť na 24 hodín, tak sme to urobili takto,“ povedal primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru). Mestské časti si podľa neho môžu určiť aj ďalšie priestranstvá, kde nebude možné popíjať. Pravidlá mestských častí však nemôžu byť v rozpore s tými mestskými.
Zákaz nanovo zakázal aj podávanie alkoholu v bufetoch, kioskoch, stánkoch, či jedálňach blízko škôl, cintorínov, kostolov, úradu prezidenta a vlády. „Netýka sa reštaurácií,“ podotýka hovorca primátora Ľubomír Andrassy.
Výnimku pri zákazoch budú mať aj naďalej verejné podujatia, ktoré sa organizujú pri príležitosti štátnych a náboženských sviatkov alebo na organizácii ktorých sa podieľa mesto či mestská časť.
Kto poruší nariadenie a bude piť na zakázaných miestach v zakázaných časoch, môže dostať pokutu 33 eur. Tomu, kto v zakázanej zóne alkohol predáva, hrozí za porušenie sankcia až do výšky 6638 eur. Okrem mestskej polície majú ľudí pokutovať aj zamestnanci samosprávy, ktorých tým poverí primátor.
Opäť protestuje
Hoci pravidlá ešte len začínajú platiť, prokuratúra už má na stole podnet na ich preskúmanie. Podal ho opäť bývalý mestský policajt Pavol Pachník, človek na základe ktorého podnetu muselo mesto zákazy zmeniť.
V podnete tvrdí, že niektoré ustanovenia sú v rozpore so zákonom. Kritizuje napríklad časové rozpätie zákazu. „Nie je známe, v ktoré konkrétne dni, týždne či roky je vymedzený zákaz.“ Podľa neho pritom zákon o ochrane zdravia neumožňuje vydať celoročný zákaz predaja, podávania či požívania alkoholických nápojov pre všetky fyzické osoby.
„Nielen primátor, ale aj poslanci sú toho názoru, že nemôže si ktokoľvek a kedykoľvek popíjať na verejných priestranstvách, hlavne nie v lokalitách, kde sa pohybuje mládež,“ vraví Andrassy. Mesto námietky neberie, podľa neho je nariadenie je v súlade s tým, čo umožňuje zákon.
Autor: him, lut