BRATISLAVA. Bratislavský magistrát priznal 136 nájomníkom z reštituovaných bytov náhradný byt. Nájomca, ktorému mesto poskytne náhradné bývanie, nie je povinný vysťahovať sa z bytu, kým mu samospráva neposkytne náhradný byt. Informoval o tom hovorca primátora Ľubomír Andrassy.
Podľa jeho slov sa vďaka októbrovej novele ochrana vzťahuje aj na nájomcu, ktorý mesto požiadal o bytovú náhradu, ale správne konanie ešte nebolo ukončené. Samosprávy budú musieť oprávneným žiadateľom prideliť nový byt do konca roka 2016 a na výstavbe nových nájomných domov sa bude finančne podieľať štát.
Hlavné mesto v snahe pomôcť nájomníkom z reštituovaných bytov lepšie sa orientovať v zákone vytvorilo tím právnikov, ktorí každý pracovný deň poskytujú právne rady v tejto oblasti v kancelárii prvého kontaktu na prízemí bratislavského magistrátu na Primaciálnom námestí. Okrem toho vytvoril magistrát aj textovú inštruktáž, ktorá má tiež nájomníkom z reštituovaných bytov pomôcť lepšie sa orientovať v tejto oblasti.
Bratislava eviduje 784 výpovedí z nájmu, magistrát o náhradné bývanie požiadalo 646 Bratislavčanov. Zo 198 rozhodnutí, ktoré vydala bratislavská samospráva, je v 62 prípadoch rozhodnutie negatívne alebo bolo správne konanie prerušené. Náhradné bývanie magistrát pridelil 136 nájomníkom z reštituovaných domov.
Podľa októbrovej novely bude predĺžené podávanie výpovedí do 31. decembra 2012. Výpoveď môžu podávať nielen vlastníci reštituovaných bytov, ale aj ich nájomníci. Obyvatelia z reštituovaných bytov môžu následne požiadať o bytovú náhradu do konca apríla 2013. Nová legislatíva zjednoduší aj pravidlá pri skúmaní majetkových pomerov žiadateľa o náhradné bývanie.
Bratislavský magistrát bude po novom skúmať len otázky spojené s nehnuteľnosťami vhodnými na celoročné bývanie v meste, kde má žiadateľ trvalý pobyt. Podľa slov Ľubomíra Andrassyho Bratislavčania, ktorí nepožiadali magistrát o náhradný byt, sa môžu svojich práv dožadovať na súde, avšak majiteľ reštituovaného domu je oprávnený jednostranne zvyšovať výšku nájomného v súlade so zákonom.
Za vyprataný byt v reštituovanom dome môže Bratislavčan získať náhradu, ktorá je limitovaná počtom osôb. Jednej osobe bude pridelený byt s maximálnou výmerou 45 metrov štvorcových, pre dve až tri osoby je maximálna rozloha nového bytu 60 metrov štvorcových a pri štvor- až päťčlennej rodine ide o trojizbový byt o výmere do 75 metrov štvorcových.
Najväčší počet žiadostí o náhradné bývanie od obyvateľov z reštituovaných bytov rieši Bratislava, košický magistrát oficiálne eviduje len 22 žiadostí o náhradné bývanie.