BRATISLAVA. Obrovské majetky benediktínov, ktoré im štát odmieta vrátiť, sa po roku 1990 stali predmetom výnosných obchodov.
Tvrdí to štatutárny zástupca a hospodár Rádu sv. Benedikta zo sídlom v Komárne Juraj Szalay. O ich vrátenie sa dlhé roky snažili na súde, v posledných týždňoch však dva spory definitívne prehrali.
Rád na súde žiadal okrem rusoveckého kaštieľa vydať aj pozemky v Rusovciach, Jarovciach, Čunove a Podunajských Biskupiciach.
Stúpli na hodnote
Benediktíni
- podľa historičky sú najstarším katolíckym rádom, ktorý dodnes existuje,
- od štátu žiadali vydať rusovecký kaštieľ, pozemky v Rusovciach, Jarovciach, Čunove a Podunajských Biskupiciach,
- majetky im v rokoch 1945 – 1946 odkázali Lónayovci
K dedičstvu, ktoré im odkázali kniežatá Lónayovci, sa však po dlhých rokoch súdenia benediktíni nedostanú.
Hoci v júni uspeli na Najvyššom súde, ktorý prikázal Krajskému súdu prípad opäť prejednať, Krajský súd v Bratislave im v auguste definitívne odmietol vydať spomínané pozemky v Rusovciach a ďalších obciach. Dôvodom boli formálne chyby.
Napríklad podľa súdu presne nevyšpecifikovali, ktoré pozemky chcú vrátiť, uviedli len katastrálne územia.
Rád však ešte po detailoch pátra po archívoch. Ďalší spor, kde šlo o kaštieľ v Rusovciach, zase mnísi koncom septembra na Najvyššom súde prehrali.
Podľa súdu nedokázali, že počas reštitúcií o jeho vrátenie žiadali. Rozsudok ešte podľa Szalaya benediktíni nedostali.
Tvrdí však, že v roku 1993 dala rímskokatolícka všeobecnú výzvu, aby jej štát vrátil všetko, čo jej vzal.
Samotný štát však neeviduje, čo všetko v roku 1948 skonfiškoval. „Neexistuje komplexný zoznam zoštátneného ani reštituovaného majetku,“ hovorí historička Michaela Moravčíková.
Jeden dôkaz však mnísi predložili. Slovenská národná galéria, ktorá vtedy kaštieľ spravovala, im v novembri 1994 listom potvrdila, že výzvu na vrátenie dostala. To však súdu nestačilo.
Kým súdy žiadosti o reštitúciu zamietali a žiadali doplniť o ďalšie a ďalšie dôkazy, z pozemkov podľa Szalaya ukrajovali privatizéri.
Hodnota pozemkov postupne stúpala, keďže sa v Rusovciach začala rozbiehať nová výstavba.
Kým v čase reštitúcií stál meter štvorcový podľa Szalaya zhruba 30 halierov, dnes stavebný pozemok v blízkosti kaštieľa ponúkajú za 125 eur na meter štvorcový.
Chceli rokovať
Kaštieľ plánovali benediktíni zrekonštruovať. Vláda na to dnes zháňa sponzorov. Podľa Szalaya už pred šiestimi rokmi štátu ponúkli, že ak im kaštieľ vráti, bude ho môcť 300 dní v roku užívať na reprezentáciu.
Zvyšok roka by slúžil na kultúrne aktivity, napríklad výstavy, na svadby a akcie pre širokú verejnosť.
Stretnúť sa chceli aj s premiérom Robertom Ficom, čo sa však nestalo. Štát si počkal na výsledky súdnych sporov.
„Akékoľvek špekulácie, že Úrad vlády už v čase plánovania stretnutia poznal rozhodnutie Najvyššieho súdu, sú absurdné a nezmyselné,“ reagovala hovorkyňa premiéra Beatrice Hudáková. Namiesto Fica na rokovanie plánovali poslať šéfa úradu vlády, ktorý je podľa nej na to kompetentný.
Podľa Szalaya však najvyšší zástupca benediktínov Várszegi Asztrik so stretnutím s inou osobou ako predsedom vlády nesúhlasil a na stretnutí to vyjadril aj diplomatickou nôtou.
Podľa hovorkyne by však štát aj tak kaštieľ dobrovoľne nevydal. „Úrad vlády jednoducho bráni štátny majetok, ktorý dostal do správy.“
Benediktíni chcú bojovať naďalej. Zvyšok dedičstva, ktorý sa nachádza v Rakúsku, podľa Szalaya užívajú už od roku 1950. Celkovo štát dodnes cirkvi vrátil asi 60 percent jej niekdajších majetkov.
Vláda chce kaštieľ rekonštruovať, zháňa sponzorov. Viac tu:
Slovenskí benediktíni sa do sporu nemiešajú
S rádom z Komárna, ktorý vedie spor, podľa nich nemajú nič spoločné.
Benediktíni na Slovensku žijú v kláštore pri Sliači. Od sporu o kaštieľ sa dištancujú. "Uvedený Rád sv. Benedikta so sídlom v Komárne, ktorý bol založený Maďarskou benediktínskou kongregáciou, nemá nič spoločné so slovenskými benediktínmi z Kláštora Premenenia Pána v Sampore (Sliač), registrovanými ako Mnísi z rehole svätého Benedikta," napísali dnes na svojej stránke.
Slovenskí benediktíni z kláštora Premenenia Pána v Sampore tvrdia, že si neuplatnili a neuplatňujú žiadne nároky na bývalé benediktínske majetky.
him